Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Posklejać Tożsamość

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Posklejać Tożsamość | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Sylfana

 Zbiorowa praca pod tytułem Posklejać tożsamość. Szkice o współczesności Azji i Afryki to bardzo specyficzna i intrygująca publikacja książkowa, która z pewnością zainteresuje zarówno tych, którzy są zafascynowani kulturą afrykańską i azjatycką, ale także i takich, którzy śledzą przemiany i transformacje cywilizacyjne na całym globie. Specyfika tej lektury polega na jej orientalnym i egzotycznym charakterze – mam tu na myśli przede wszystkim fakt, że traktuje ona o przestrzeniach geograficznych, które nam, przeciętnym Europejczykom, nie są znane – może jedynie z przestrzeni medialnej. Wiadomo jednak, że jest to wycinek całej kulturowej rzeczywistości tych dwóch kontynentów, dlatego też oglądamy ją jedynie mogąc posiłkować się wybiórczą wiedzą i powierzchownością. Autorzy wspomnianej publikacji śledzą wszystkie procesy polityczno – społeczno – kulturowe, po to, aby móc je posklejać w całość, a jest to niebywale trudne zadanie. Zróżnicowanie regionalne na tych dwóch kontynentach wydaje się być ogromne, więc jak posklejać je w całość, jak zbudować jednorodną tożsamość społeczną, podobną mentalność, jeżeli wpływy kulturowe bombardowały małe społeczności z każdej możliwej strony?

 

Twórcy tego wyjątkowego dzieła, mimo ogromnych przeszkód poznawczych, starają się opisać dorobek cywilizacyjny w sposób kompletny, jednoliniowy, uniwersalny. Po części im się to udaje, a jest to zasługa ich niebywałej wiedzy i fascynacji wspomnianymi tematami. Co ważne, nie chcą oni wszystkiego wrzucać do jednego wora – mocno akcentują różnice, pokazują ich przyczyny, okoliczności historyczne. To ważne, że postawione przed nimi zadanie nie jest wykonane na siłę, z przymusu, gdyż żaden czytelnik nie uwierzyłby w taką prostą i płaską interpretację zjawisk geospołecznych i politycznych.

 

Oprócz tytułowego, głównego zadania, twórcy wzięli sobie za punkt honoru, aby zaciekawić czytelnika swoimi historiami. Dlatego nierzadko spotkamy tutaj różnej maści ciekawostki o tych rejonach, zarówno o charakterze społecznym, kulturowym, czy nawet infrastrukturalnym, bądź historycznym. Opowiadanie tych anegdotek to nie jest jedynie chęć przybliżenia cywilizacji azjatyckiej i afrykańskiej, ale także element przywołanego już przedsięwzięcia nadrzędnego. Niby dzieje się to przypadkiem, jako efekt uboczny pracy pisarskiej, jednak we stworzonych opisach widać swoiste tendencje i klucz do odczytywania treści. Wpływa to również na kompozycję dzieła, która również wydaje się być mocno przemyślana i usystematyzowana, co bywa konieczne przy tworzeniu pracy zbiorowej. Historie w takim rodzaju publikacji muszą stanowić pewnego rodzaju ciągłość. Jest to trochę jak zabawa z puzzlami – poszczególne elementy trzeba włożyć w odpowiednie miejsce, żeby obraz był klarowny i widoczny. Tylko taka pieczołowitość i ciężka praca organizatorska może być przyczynkiem do sukcesu. Ten w przypadku tej publikacji jest wręcz oczywisty.

 

Jako, że mamy do czynienia z niezwykłą tematyką, która zainteresuje nawet laików, to całość publikacji wydaje się być jeszcze bardziej atrakcyjna. Każdy z autorów wybiera sobie inną przestrzeń zagadnieniową, tak, aby czytelnika nie znudzić, tylko raz po raz bombardować go informacjami, które są swojego rodzaju ciekawostkami. Język tej publikacji wydaje się być przystępny, jednak ma naleciałości naukowe, czego też należy być świadomym. Jednakżee nawet dla amatorów tekst będzie zrozumiały, więc grono czytelników może być w tym przypadku obszerne.

 

Zbiór ten polecam wszystkim zafascynowanym kulturami wspomnianych kontynentów, szczególnie jeśli interesują ich najnowsze zjawiska i transformacje, dotyczące XXI wieku. Historia najnowsza dla Polaków poszerza się zatem nie tylko o terytorium europejskie, ale zahacza powoli o cały świat, dzięki właśnie takim wartościowym książkom.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial