Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Kod Antyrakowy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Kod Antyrakowy | Autor: Jason Fung

Wybierz opinię:

Sylwia Jaguszewska

 Przedstawiam Państwu pozycję pt. „Kod antyrakowy. Rewolucyjne odkrycie przyczyn powstawania raka, skutecznej eliminacji komórek nowotworowych oraz profilaktyki”, której autorem jest dr Jason Fung, a wydana została przez Wydawnictwo Vital.

 

Czy wiedzieliście, że rak to choroba prehistoryczna, która rozpoznawana jest już od czasów starożytnych Egipcjan? Pomimo wielu tysięcy lat rozwoju medycyny rak wciąż jest obecny, wciąż jest naszym wrogiem! Ta choroba wędruje przez naszą planetę tak samo długo jak i my, ludzie… Dzięki temu, że jest tak długowieczna, jest wśród chorób czymś niezwykle unikatowym…

 

Z wielu ciekawych rozdziałów w tej książce zainteresował mnie m.in. rozdział pt. „Odżywianie i rak”. Otóż okazuje się, że jedną z najbardziej ważnych, istotnych przyczyn raka jest tytoń, otyłość, brak aktywności. Dr JasongFung rozprawia się tu z takimi jeszcze tematami, jak: błonnik pokarmowy, witaminy, tłuszcze pokarmowe, dużo miejsca poświęca też samej otyłości. Podobne tematy autor porusza w rozdziale pt. „Żywieniowe determinanty raka” – pisze on tu o tym, że aż 35% nowotworów związanych jest z dietą/odżywianiem! I znowu, po raz kolejny, uświadamiamy sobie, jak ważne jest to, co wybieramy będąc na zakupach w sklepach spożywczych. Nowotwory, które dotykają ludzi, nie są jednak takie proste –nie ma żadnego niezwykłego jedzenia czy też diety, które utrzymywałaby z daleka od nas te choroby…

 

Moją ciekawość wzbudził również rozdział pt. „Zapobieganie rakowi i badania przesiewowe”. Autor „Kodu antyrakowego” pisze o tym, że popularność palenia tytoniu zaczęła wzrastać w Stanach Zjednoczonych około 1900 roku, większego rozpędu nabrała w trakcie I i II wojny światowej, a swój szczyt popularności palenie tytoniu osiągnęło w 1964 r., kiedy paliło go aż 42% Amerykanów! Trudno w to teraz uwierzyć, ale palenie było wtedy modne, popularne i wydawało się być nieszkodliwe… A jesteście ciekawi co nastąpiło w owym 1964 r.? Otóż LutherTerry, naczelny lekarz U. S. Public Health Service złożył deklarację, że palenie powodowało raka płuc! Po tym właśnie raporcie postrzeganie palenia zmieniało się stopniowo, ale bezpowrotnie! A rok później już nowa legislacja nakazywała aby umieszczać etykiety ostrzegawcze na paczkach z papierosami, aby ludzie, którzy je kupowali, byli świadomi zagrożenia…My dzisiaj jesteśmy o wiele bardziej świadomi tego zagrożenia, ale nadal bardzo wiele osób nie rozstaje się z tym nałogiem – nie działają na nich bardzo dziś odstraszające etykiety na wspomnianych paczkach z papierosami!

 

„Kod antyrakowy” to pozycja, która w szczegółowy sposób przedstawia historię choroby nowotworowej. Autor analizuje liczne badania naukowe, które dotyczą powstawania tej choroby, jej rozwoju oraz metody leczenia. Sugeruje on, że główną ścieżką raka jest rozregulowanie insuliny. W rzeczywistości okazuje się, że otyłość i cukrzyca typu 2 znaczenie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory. Dr Jason Fung zwraca uwagę na to, że w licznych nowych badaniach dotyczących raka pojawiła się bardzo ważna przeszkoda. „Rosnący kryzys otyłości podwyższył współczynniki występowania związanych z nią nowotworów, w tym raka piersi i raka jelita grubego”. Ale nadal możemy być optymistami, ponieważ odżywianie to bardzo ważna broń w walce z nowotworami, które związane są z otyłością!

 

Ta pozycja dostarcza zainteresowanym czytelnikom informacje, które mogą pomóc w stworzeniu nieprzyjaznego środowiska dla rozwoju nowotworów. Polecam ją każdemu, kto jest zainteresowany tym ważnym tematem.

Mirosława

„Podejście do problemu ze złego punktu widzenia nie daje szansy na rozwiązanie go. Jeżeli nie jesteś zwrócony we właściwym kierunku, nieważne jak szybko biegniesz; nigdy nie dotrzesz do celu.”

 

 Nowotwory, to jeden z największych problemów zdrowotnych wielu ludzi. Okazuje się, że problem ten występował już w starożytnych czasach, o czym świadczą zapiski takie jak m.in. w Papirusie Edwina Smitha z 2625 roku p.n.e. Już wówczas w Egipcie były przypadki dziwnych narośli i zmian, które powodowały śmierć chorej osoby. Niestety, wówczas nie znano żadnych sposobów, by uratować ją przed takim losem. Dziś medycyna jest bardziej rozwinięta, a mimo to nadal problem z nowotworami istnieje. Wprawdzie wiemy na jego temat dosyć dużo, ale nie we wszystkich przypadkach lekarze odnoszą sukces w leczeniu. Rak w różnych postaciach nadal stanowi poważny problem zdrowotny i jest jednym z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Problem ten naświetla dr Jason Fung w swojej książce pt.: „Kod antyrakowy.” Autor jest specjalistą nefrologiem i od wielu lat analizuje badania powstawania raka, przygląda się jego rozwojowi i metodom leczenia. Podstawą zainteresowania tym tematem było spostrzeżenie, że nie każda osoba jest atakowana przez komórki rakowe. Pan Fung zastanawiał się, dlaczego u niektórych ludzi i w szczególnych sytuacjach zdrowe komórki zmieniają się w komórki nowotworowe, a u innych to nie następuje, więc zaczął analizować czynniki i powody takiej zależności.

 

Wyodrębnił trzy paradygmaty funkcjonujące w temacie raka. Nazwał je odpowiednio: paradygmat raka 0.1,0.2 i 0.3. Każdy z nich dokładnie został omówiony w osobnych częściach, ukazując ich założenia, dowody na ich słuszność, bądź ujawniające błędy myślenia. Swoje spostrzeżenia, analizy i wnioski uzasadnił pod kątem skuteczności w leczeniu raka i zawarł w sześciu częściach, które zostały opracowane w bardzo uporządkowany i przystępny sposób, mimo że język, jakim posługuje się pan Fung ma charakter naukowy. Jednak stara się wyjaśnić wiele zagadnień tak, by ich treść dotarła do jak największej liczby osób. Przytacza mnóstwo przykładów badań, publikacji, nazwisk naukowców, lekarzy, którzy zajmowali się tym tematem. Materiał opatrzony został dodatkowo prostymi schematami ilustrującymi omawiany temat, tabelkami, w których wymienia najważniejsze punkty danego rozdziału oraz szarymi ramkami z ważnymi, uzupełniającymi informacjami.

 

„Kod antyrakowy” to swoista i szczególna podróż przez tysiąclecia, rodzaj kroniki dokonań medycznych i rozwoju poziomu świadomości w dążeniu do pokonania jednego z największych wrogów naszego organizmu. Pokazuje w ten sposób ewolucję w postrzeganiu problemu, skuteczności w wykrywaniu raka i walce z nim. Na podstawie dostępnych badań stwierdza między innymi, że medycyna nadal pozostaje w tyle w rozwiązaniu tego problemu, mimo że już radzi sobie z wieloma ciężkimi schorzeniami. To jednak nowotwory nadal stanowią poważny problem, a to dlatego, że nie do końca jest on zrozumiany. Na przestrzeni ostatniego stulecia utarły się pewne schematy i przekonania, które autor omawia także w swojej książce, odnosi się do nich, uzasadnia swoje zdanie i wskazuje drogę opartą na najnowszych odkryciach.

 

Publikacja stanowi doskonały materiał do analizy dla osób zajmujących się medycznymi zagadnieniami, studiujących tę dziedzinę nauki, ale też osób pragnących zrozumieć przyczyny powstawania raka. Autor mierzy się z funkcjonującymi stereotypami, mitami i błędnym podejściem do terapii nowotworowych. Nie przekazuje w swojej książce żadnych konkretnych programów czy recept na poradzenie sobie z rakiem. Pokazuje jedynie drogę, jaką powinni pójść osoby zajmujące się leczeniem onkologicznym, opisuje, co wywołuje raka, jak powstaje i co zmieniło się w kwestii leczenia na przestrzeni wieków. Doktor Jason Fung napisał ją między innymi po to, by uzmysłowić problem pokazując go z perspektywy rynku amerykańskiego, ale wiadomo, że jest to dylemat światowy.

MagLaw

  Wychodząc z praktycznego założenia, że wroga trzeba znać, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy zaatakuje z pewną obawą, ale i nieśmiałością sięgnęłam po książkę stricte medyczną, poświęconą jednemu z najbardziej przerażających strachów, jakie mogą czyhać na zdrowie człowieka – raku.

 

Nie ukrywam, że bałam się bardzo tej lektury nie tylko dlatego, że sama problematyka w niej ujęta już przeraża, ale również dlatego, że medyczna terminologia jest daleka od tej, którą na co dzień się posługuję.

 

Mimo obaw przyznać muszę, że „Kod rakowy” czytało się bardzo dobrze, choć nie jest to oczywiście lektura z kategorii tych, co to jednym tchem można pochłonąć do poduszki. Dzięki jednak zachowaniu dość przystępnego dla laika sposobu opisywania medycznych teorii Jason Fung przybliżył w swej publikacji wiele kwestii, o których warto wiedzieć nie tylko po to, aby oswoić raka, ale także po to, by wiedzieć jak skutecznie z nim walczyć, a także co zrobić, aby podjąć próbę zapobiegnięcia jego wykryciu w bardzo zaawansowanym stadium.

 

„Kod antyrakowy” nie jest jednak poradnikiem mającym na celu wskazanie rad, które mają doprowadzić do uniknięcia zachorowania. To w pełni wymiarowa publikacja medyczna, w której autor nie tylko mierzy się ze zdefiniowaniem tej choroby, przedstawieniem jej historycznej genezy oraz wskazaniem potencjalnych, najczęściej występujących jej postaci. Z oczywistych względów, z racji tego, że najbardziej przerażającą formą nowotworów są te o charakterze złośliwym to im poświęcone zostały uwagi czynione w pracy, gdyż to one stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

 

Układ książki, jaki kolejno następujące po sobie rozdziały są czytelne. Szczególnie ciekawe są te poruszone przez Autora zagadnienia, które nie odwołują się do aspektów historycznego podejścia medycyny do raka, ale te które z perspektywy ostatnich lat pokazują dane statystyczne dotyczące poziomu zachorowalności, w tym zwrócenie uwagi na te nowotwory, które najczęściej występują w populacji, jak i nakreślenie statystyk w zakresie skuteczności podejmowanego leczenia.

 

Autor nie pozostawia suchej nitki na współczesnych zmorach prowadzących często do powstania choroby nowotworowej plasując na pierwszym miejscu skutki zbyt wysokiego spożywania cukru prowadzącego nie tylko do cukrzycy, ale również do otyłości. Obie te drogi w prostej linii bardzo często stają się przyczyną pojawienia się zmian nowotworowych, zwłaszcza jeśli ich leczenie jest zaniedbane.

 

Odrębną istotną kwestią jest zwrócenie przez autora uwagi na podłoże genetyczne powstawania nowotworów, w tym na mutacje genów, które mogą pojawić się w naszym DNA, a które wykryte chociażby w czasie wczesnej profilaktyki mogą zapobiec rozwinięciu się choroby nowotworowej lub zatrzymać wzrost jej intensywności na bardzo wczesnym stadium rozwoju nowotworu.

 

Wreszcie w książce nie zabrało poruszania kwestii metod walki ze złośliwym rakiem w sytuacji, gdy nie udało się zapobiec chorobie. Poczynając od możliwości chirurgicznej ingerencji w ludzki organizm, mającej na celu usunięcie komórek nowotworowych, Autor odniósł się również do możliwości stosowania chemioterapii i radioterapii jako dodatkowych medycznych oręży, które skutecznie można wykorzystać w walce z tą śmiercionośną chorobą.

 

Czy warto było zatem pochylić się nad tą książką? Z pewnością tak. Dobrze jest bowiem mieć wiedzę odnośnie tego, jak może wyglądać walka z wrogiem, który atakuje często zupełnie po cichu, nie dając jakichkolwiek objawów, po to aby bardzo często w krótkim czasie rosnąc w siłę. Zwrócenie uwagi na świadomość niebezpieczeństw czyhających za tym niebezpiecznym przeciwnikiem pozwolić może na podjęcie szybkich i skutecznych działań, które pozwolą na wyjście z tej walki w pełnym zdrowiu. Polecam zatem tę lekturę, bo wiedza to potęga. 

 

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial