Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Za Co Kochamy Przyrodę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Za Co Kochamy Przyrodę | Autor: Justyna Małetka

Wybierz opinię:

Joanna Kietlińska

 Okazuje się, że nie zawsze rzeczy, zdawałoby się proste, są oczywiste również dla dzieci… Często nie zwracamy uwagi na to, że dziecko widzi świat nieco inaczej niż my! Ono poznaje przecież od podstaw świat i zjawiska, które dla nas bywają często nieskomplikowane...Dla niego natomiast sąjeszcze czasem trudne do zrozumienia… Jednak kiedy dziecko zaczyna zadawać pytania, my sami zdajemy sobie sprawę z tego, że rzeczywiście świat jest trochę bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka…

 

”Za co kochamy przyrodę”, to książeczka autorstwa Justyny Małeckiej. Ilustracje do niej wykonała Unablanca, a książeczka ma format zeszytu. Jest ona próbą odpowiedzi na to, co ważne w przyrodzie dla człowieka, dla każdego z nas. Jest to książeczka, która wyjaśnia młodemu czytelnikowi wszystko to, co jest „nieskomplikowane na pierwszy rzut oka”…

 

Przyroda to wszystko co nas otocza. Przyroda to m.in. woda, powietrze, gleba… I wokół właśnie tych tematów autorka stara się młodego czytelnika poprowadzić, pokazać mu świat, który jest potrzebny człowiekowi i który niestety jest przez ludzi również niszczony!

 

Justyna Małecka rozpoczyna więc od wyliczenia tego, za co powinniśmy kochać i za co kochamy przyrodę! Przy okazji zwraca uwagę na to, jak człowiek korzysta z dóbr naturalnych, które de facto często sam niszczy… Podejmując temat wody, wyjaśnia młodemu czytelnikowi, jak czysta woda trafia do kranów w ich domach. Mówi o zanieczyszczeniach i przy okazji zadaje pytania, na które młody człowiek potrafi sobie odpowiedzieć po chwili zastanowienia, korzystając przy tym również z tej niepozornej, a bardzo interesującej książeczki.

 

Małecka w podobny sposób opisuje temat powietrza oraz gleby, pokazując dziecku, jak ważne jest dbanie, już na poziomie lokalnym, o przyrodę i środowisko naturalne! Autorka „Za co kochamy przyrodę” nie poprzestaje jednak tylko na tym... W bardzo obrazowy sposób, na przykładach, uzmysławia również czytelnikowi, jak wszystko w przyrodzie się łączy i jak na siebie nawzajem wpływa. Używa ona obrazowych przykładów i prostego języka, który zrozumie każde dziecko. Zadaje przy tym pytania, które z pewnością zmotywują młodego czytelnika do odpowiedzi, ale również do tego, by zaczął on być bardziej świadomym mieszkańcem naszej planety!

 

W jednym z rozdziałów Justyna Małecka jasno podaje przykłady, jak nie należy się zachowywać podczas korzystania z wypoczynku na łonie natury. Rozdział 3 zatytułowany „O co przyroda nas prosi?” zachęca, żeby pozostawiać po sobie porządek. Bez względu na to, czy jest się na plaży, czy w lesie, warto pozbierać po sobie śmieci i umieścić je w miejscu do tego przeznaczonym. Warto również dbać o zwierzęta, które podobnie jak człowiek, pragną żyć w czystym środowisku naturalnym!

 

Autorka jeden z rozdziałów poświęca również segregacji śmieci. Daje proste wskazówki, a przy tym posiłkuje się ilustracjami, które z pewnością przemawiają do malucha.Jak widać książeczka „Za co kochamy przyrodę” jest więc pewnego rodzaju zbiorem zasad, które należy przestrzegać, by szczęśliwie żyć na naszej Planecie! Jest ona niezwykle prosta, jasna i intuicyjna, ale równocześnie genialna, bowiem każde dziecko ją zrozumie. Myślę również, że umiejętność przekazywania wiedzy najmłodszym, autorka może zaliczyć do swoich wielkich sukcesów. Nie jest łatwo bowiem mówić o rzeczach skomplikowanych, prostym i jasnym językiem. A Justyna Małecka z pewnością posiada ten wyjątkowy dar!

 

Książeczka znajdzie czytelników zarówno w szkolnej ławie, jak i w przedszkolu. Myślę, że zainspiruje również do przeprowadzenia zajęć niejednego nauczyciela. „Za co kochamy przyrodę” to bardzo ciekawa, niezbyt długa (liczy sobie bowiem czterdzieści stron) książeczka/broszurka, która pokazuje, jak pokochać przyrodę i jak o nią dbać!

 

Bardzo polecam!

Aneta Sawicka

"Za co kochamy przyrodę" to pytanie, będące tytułem książeczki napisanej przez panią Justynę Małetkę powinien sobie zadać każdy z nas. Jeśli uświadomimy sobie za co kochamy przyrodę, to uświadomimy sobie również, że o przyrodę musimy dbać, bo od nas zależy jakie będą jej dalsze losy. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć nasze dzieci od najmłodszych lat, że przyrodę trzeba kochać i szanować. Ważne jest, aby kształtować u młodych ludzi postawy proekologiczne i dostarczać im jak największej dawki wiedzy przyrodniczej. Jeśli zgadzacie się z tym stwierdzeniem, to z pewnością przychylnym okiem spojrzycie na tę niewielką książkę, o tytule, który już wymieniłam na początku tej recenzji.

 

Ta niepozorna książeczka, przypominająca nieco broszurę informacyjną przyciąga wzrok zieloną okładką z namalowanym sympatycznym starszym panem. Od pierwszego spojrzenia książka wzbudza pozytywne odczucia i faktycznie tak już jest do ostatniej strony. To bardzo przyjemna lektura, z której wyczytać można miłość do przyrody i zachętę do tego, aby żyć ekologicznie.

 

W pierwszym rozdziale książki autorka odpowiada dzieciom na tytułowe pytanie- "za co kochamy przyrodę?". Mali czytelnicy dowiedzą się tutaj, że przyrodę kochamy za wodę, która jest niezbędna do życia wszystkim organizmom, za powietrze, którym oddychamy oraz za glebę, dzięki której mamy rośliny, a więc również pożywienie. Oczywiście wymieniać tych elementów można by o wiele więcej, ale pani Justyna pokazała dzieciom to minimum, które jest nam niezbędne do życia. W rozdziale drugim autorka pokazuje dzieciom w jaki sposób łączą się wszystkie elementy przyrody i jaki wpływ wywierają na siebie nawzajem. Jest tu między innymi kilka słów o obiegu wody i zanieczyszczeniach. Rozdział trzeci nosi tytuł "O co przyroda nas prosi" i jak łatwo się domyśleć są tu pokazane postawy proekologiczne i proste rzeczy, które każdy z nas może zrobić dla przyrody. Jest tu o tym, że o przyrodę trzeba dbać, że trzeba segregować odpady oraz oszczędzać wodę. Ostatnia część książeczki to "Na co choruje przyroda". Dzieci poznają tutaj cztery najczęściej omawiane i najgroźniejsze problemy ekologii, czyli dziura ozonowa, kwaśne deszcze, smog oraz efekt cieplarniany.

 

Zagadnienia poruszone w książce przedstawione są w bardzo prosty, przystępny dla młodego czytelnika sposób. Tekst uzupełniony jest estetycznymi, kolorowymi ilustracjami. Rozdziały są bardzo krótkie, a więc jednocześnie ograniczone do minimum, tak, aby dzieci mogły zrozumieć samą istotę problemu. Książeczka jest więc dobrym wstępem do rozmów z dziećmi na tematy ekologiczne, jednak w żaden sposób nie wyczerpuje ona tematu. Z tego względu myślę, że idealnym odbiorcą będą tutaj dzieci w wieku przedszkolnym, ewentualnie wczesnoszkolnym. Książka jest doskonałą lekturą do wspólnego czytania z rodzicami i wstępem do dalszych rozmów na poruszone tutaj tematy.

 

Choć książeczka wygląda niepozornie i z pewnością trudno jej będzie konkurować z dużo atrakcyjniej wydanymi pozycjami, to jednak z czystym sumieniem mogę ją polecić. Z jej kart można wyczytać ogromną miłość do przyrody i zachętę do tego, aby żyć ekologicznie. Pokazane są tutaj konkretne zachowania, które możemy wcielić w nasze życie małym kosztem i bez wpływu na naszą wygodę. Bardzo ważne jest, aby proponować dzieciom takie lektury i uświadamiać młode pokolenie jak wiele od nich zależy. Myślę, że książka ta może być również dobrą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli przedszkola i klas 1-3 szkoły podstawowej.

 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial