Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Działa Umysł

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Działa Umysł | Autor: Steven Pinker

Wybierz opinię:

Grażyna

 Umysł ludzki jest niesamowicie złożonym pojęciem, a próby odpowiedzenia na pytanie zawarte w tytule publikacji zajmują ludzi już od stuleci. Podjęcie próby opisania jak działa umysł w obrębie jednego tomu jest odważnym przedsięwzięciem, czego sam autor jest w pełni świadom. W przedmowie podkreśla, że oczywiście nie rozumiemy, jak działa umysł, a każda myśl zawarta w książce może któregoś dnia – wraz z galopującym rozwojem wiedzy w dziedzinie nauk poznawczych – okazać się nieprawdą, co samo w sobie będzie postępem w stosunku do idei dotyczących działania umysłu na których w nauce bazowano dotychczas.

 

Tym samym autor przypomina czytelnikowi, że nauka o umyśle cały czas się rozwija. Mimo iż pierwsze wydanie książki zostało wydane 25 lat temu, a poziom wiedzy w zakresie nauk poznawczych niesamowicie się rozwinął od tego czasu, książka nie straciła na aktualności – autor we wprowadzeniu napisanym na potrzeby kolejnego wydania książki 12 lat po premierze odnosi się do postępu, jaki dokonał się w tej dziedzinie nauki w kolejnych latach. Nadal jednak jest jedną z najważniejszych publikacji zbierających szeroką wiedzę z dziedzin psychologii, filozofii i biologii przybliżającą czytelnika do zrozumienia działania umysłu człowieka.

 

Dwa pierwsze rozdziały swojej książki Pinker poświęca w większości porównaniu ludzkiego umysłu do maszyny. Przedstawia komputacyjną teorię umysłu, która mówi, że umysł może być rozumiany jako pewnego rodzaju oprogramowanie, które ma się do mózgu tak jak oprogramowanie ma się do dysku komputera. Miałby działać w oparciu o algorytmy, być złożonym układem organów obliczeniowych stworzonym do rozwiązywania problemów, w drodze ewolucji człowieka. Autor w pierwszych rozdziałach bazując na teorii porównującej umysł do komputera czy robota przybliża historię tworzenia maszyn i tego jak rozwój wiedzy technologicznej wpłynął na rozwój wiedzy o umyśle, a także dlaczego stworzenie sztucznej inteligencji jest tak skomplikowanym zadaniem i jakie trudności mogą zostać napotkane podczas tworzenia programu tak złożonego jak ludzki umysł – o ile to w ogóle możliwe.

 

Dalsza część książki jest poświęcona opisowi złożonych procesów percepcyjnych człowieka. Dowiadujemy się sporo o wzroku oraz o tym, co się dzieje w mózgu podczas przetwarzania bodźców wzrokowych. Dalej rozważa tematy związane z relacjami międzyludzkimi, które również mogą nam wiele powiedzieć o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Na samym końcu Pinker pochyla się nad chyba najbardziej złożonym zagadnieniem związanych z ludzką naturą, czyli świadomością. Zadaje pytania skłaniające do refleksji, jak ludzie rozumieją własne ja, czym jest wolna wola, a także przedstawia różne podejścia do tych kwestii obowiązujące we współczesnej nauce.

 

Dodatkowo książka wydana jest w przyjazny czytelnikowi sposób - zawiera wiele przykładów obrazujące opisywane teorie czy ilustracje i schematy ułatwiające zrozumienie złożonych problemów przedstawianych w publikacji naukowej.

 

Pomimo, że pozycja wypełniona jest wiedzą naukową pochodzącą prosto z czołowych uczelni na świecie, publikacja trafi zarówno do profesorów czy studentów, jak i do laików. Tym pierwszym pozwoli na usystematyzowanie wiedzy z obszernej dziedziny, jaką są nauki poznawcze, a tym drugim przybliży jej podstawowe pojęcia i założenia w przystępny i lekki, a chwilami nawet zabawny sposób. Książka stanowi doskonały przekrój wiedzy o umyśle czerpiących z dziedzin biologii ewolucyjnej, psychologii poznawczej, filozofii, matematyki czy neurobiologii, które razem pozwalają odszukać odpowiedzi na pytanie – jak działa umysł?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial