Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Znikająca Polska

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Znikająca Polska | Autor: Piotr Witwicki

Wybierz opinię:

Grażyna

 Gdzie leży Włocławek wie prawie każdy w Polsce. Lecz większość Polaków nigdy w nim nie była, a po przeczytaniu książki Piotra Witwickiego „Znikająca Polska” ta liczba się znacząco nie zwiększy. Nie jest to jednak przewodnik turystyczny, lecz zbiór esejów lub reportaży ujętych w jedną całość. Nie jest to współczesny Włocławek, lecz raczej jego obraz sprzed 20 lub raczej 30 lat. Pojawia się w nim miasto, a raczej jego przemysłowo-handlowa część jako postindustrialna ruina. Turpizm jako środek literacki mający wywołać szok u czytelnika, jest stosowany bez umiaru i doprowadza do zniechęcenia i zobojętnienia. A szkoda.

 

Poruszana tematyka okresu przemian ustrojowych a co za tym idzie gospodarczych jest ciekawa, tym bardziej, że pokazana na przykładzie miasta średniej wielkości o sporym dorobku. Tutaj widzimy jednak obraz ruin, pokazanych wręcz dosłownie. Beznadzieja dominuje w tym obrazie, opisanym tak, jakby to było dzisiaj lub co najwyżej wczoraj. Pokazani tam mieszkańcy doskonale są wpasowani w ten obraz. Pełni przywar lub wręcz nałogów, są spryciarzami nie potrafiącymi przewidzieć konsekwencji swoich działań w najbliższej przyszłości. Po nas choćby potop - zdaje się być ich mottem.

 

Tutaj docieramy do głębszej warstwy książki czyli prób analizy przyczyn klęski. Nie mamy jednak prostej pochwały epoki bohaterów „Pamiątki z celulozy”, socrealistycznego dzieła kojarzącego się z Włocławkiem. Między socjalistycznym okresem a opisem klęski miasta, brakuje istotnego fragmentu wskazującego przyczynę plajty księżycowej gospodarki. Dywagacje dotyczące politycznych posunięć, domniemanych innych rozwiązań lub innej drogi, przypominają trochę atmosferę poszukiwań mitycznego El Dorado.

 

Autorem "Znikającej Polski jest Piotr Witwicki, znany też czytelnikom z telewizji Polsat, w której prowadzi ostatnio wieczorne wiadomości. Włocławek to jego rodzinne miasto, studiował też w pobliskim Toruniu, w tym samym województwie- kujawsko-pomorskim. Uogólnia on wydarzenia dziejące się we Włocławku na całą Polskę. Jest to uogólnienie nieco nadmierne. Daleko nie trzeba szukać - w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego, Bydgoszczy przez ostatnie kilkanaście lat dokonały się olbrzymie zmiany, miasto wypiękniało, dzięki funduszom z Unii Europejskiej turystycznie śmiało może konkurować z bardziej dotąd znanym Toruniem. Fakt, Włocławek był jednym z miast wojewódzkich przed ostatnią reformą administracyjną i po zmianie stracił wiele. Ale w podobnej sytuacji jest wiele miast - w Wielkopolsce Leszno czy Kalisz potrafiły się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Czyżby sekret tkwił w tym, że miasto leży po wschodniej stronie Wisły, zwanej często "Polską B" ? I tu nie ma argumentów, bo miasta podobnej wielkości Podlasia czy Lubelszczyzny potrafiły wykorzystać przyznane im fundusze i stać się turystycznymi atrakcjami. Dlaczego tak nie stało się we Włocławku ? Czego zabrakło, by wykorzystać zmiany związane ze wstąpieniem do Unii Europejskiej?

 

Chyba należy tu powrócić do charakterystyki mieszkańców przedstawionej w wielu tych opowiadaniach... Brak perspektywicznego myślenia, przyzwyczajenie do tego, że "nam się należy", roszczeniowość, brak ducha przedsiębiorczości w pozytywnym wydaniu... Przecież Włocławek, położony nad Wisłą, w centrum Polski ma dobre warunki do rozwoju różnych gałęzi przemysłu a także usług. Zabytki miasta odpowiednio zadbane i rozreklamowane na pewno przyciągnęły by turystów. W sumie książka jest napisana sprawnie i ciekawie, i zapewne znajdzie wytrawnych czytelników. Historie są wciągające, interesujące, charakterystyka postaci pozwala na zrozumienie przedstawionej sytuacji. Może uda się nawet zmusić do myślenia osoby decydujące o tym, by coś zmienić wreszcie na lepsze.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial