Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Liturgia Domowa W Trudnym Czasie. Przewodnik

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Liturgia Domowa W Trudnym Czasie. Przewodnik | Autor: Maciej Zachara MIC

Wybierz opinię:

MarJadka

Marianin. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stale współpracuje z miesięcznikiem "Oremus". Jest autorem licznych artykułów o liturgii. Jego szczególne zainteresowania to historia liturgii chrztu i bierzmowania, historia sakramentarzy i mszałów, rozwój obrzędów Mszy świętej.

 

Niewielka objętościowo książeczka (liczy zaledwie 80 stron) jest próbą zmierzenia się z odpowiedzią na pytanie – jak modlić się w odosobnieniu, z dla od swojej wspólnoty. Duchownych i samej świątyni. Na pewno byłaby najbardziej potrzebna, kiedy panowała pandemia Covid-19, żyliśmy w izolacji, uczestnictwo w zgromadzeniach liturgicznych spadło do 5 osób. Ale myślę, że przewodnik ten może posłużyć także tym, którzy chcą się modlić w domu, niekoniecznie cierpiąc z powodu izolacji.

 

Przewodnik składa się z dwóch części. Pierwsza, zatytułowana „Co Bóg mówi do nas w trudnym czasie”, zaprasza do refleksji nad tym, co Bóg chce nam powiedzieć przez doświadczenie osobistego i wspólnotowego kryzysu, które niosą ze sobą choroba, pandemia, izolacja. Poszczególne rozdziały – Wezwanie do nawrócenia, Przeciw aroganckiemu i złudnemu poczuciu samowystarczalności, Sakramenty to dar a nie oczywista należność, „Słuchaj, Izraelu”, Odkryć świątynię - wszystkie te rozdziały stanowią całość, nie wyczerpującą wcale tematu. Bo odpowiedzi na postawione pytanie można i szukać i znaleźć wiele. Autor porusza niełatwe tematy: nawrócenia, kruchości życia, wagi i miejsca Eucharystii w naszym życiu, sakramentalnej obecności Jezusa, szacunku do świątyni i kościoła, pewności, że wszystko jest i nam się należy. Nie daje odpowiedzi, ale idąc śladem podanych przez niego cytatów i przykładów można się naprawdę zastanowić, co Bóg mówi do mnie w tym trudnym czasie i Kim jest dla mnie osobiście, na którym miejscu Go stawiam?

 

Druga część „Mój dom będzie domem modlitwy” to część „praktyczna”., w której autor podaje różne możliwe przykłady przeżywania modlitwy w warunkach izolacji. Liturgia online – zamieszczone są tu wyjaśnienia dotyczące tego, kiedy można skorzystać z transmisji internetowej Mszy świętej, jak się do tego przygotować i jak to przeżywać; podane są również informacje odnośnie komunii duchowej. Różaniec, koronka i inne modlitwy –oprócz Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego, podane są jeszcze przykłady litanii. Liturgia godzin – potocznie nazywana odmawianiem brewiarza. Ciągle panuje przekonanie, że to coś tylko dla księży i osób konsekrowanych. A przecież na tytułowej karcie brewiarza napisane jest wyraźnie „Liturgia godzin. Codzienna modlitwa Ludu Bożego”. I tu zaskoczenie. Autor zaznacza, że nie musimy kupować brewiarza. Można bowiem skorzystać z brewiarza zamieszczonego w Internecie czy za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji w smartfonie, mając dostęp do pełnej liturgii godzin. To wyjaśnia widok, jaki nieraz widziałam w kościele – duchowy siedzący w ławce, zdający się być pochłonięty czymś niesłychanie ważnym na smartfonie.

 

Ważną częścią są objaśnienia do poszczególnych godzin kanonicznych, składających się na liturgię godzin oraz wskazówki jak modlić się brewiarzem.

 

Ostatni rozdział to Modlitwy Słowem Bożym czyli domowe Liturgie Słowa i Skrutacje Pisma Świętego.

 

Jak już wcześniej wspomniałam, to książeczka przydatna nie tylko w czasie izolacji. Sporo tu wiadomości i wskazówek, które będą przydatne w każdym czasie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial