Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Guwernantka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Guwernantka | Autor: Weronika Wierzchowska

Wybierz opinię:

buchbooks

 W pogoni za prawdą i marzeniami.

 

Każdy z nas ma jakieś marzenia, do których powoli dąży. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli. Po drodze trochę błądzimy, zakochujemy się i te nasze marzenia się odkładają na później, albo znikają całkiem z naszej listy marzeń.

 

Aldona Burzyk, sierota, matka zmarła na suchoty, a ojciec odszedł niedawno. Jest córką niezamożnego rzemieślnika z Warszawy. Póki ojciec żył dbał o jej wykształcenie. Jest dziewczyną ambitną i pragnie wyjechać na studia, jak tylko na nie zarobi. Ma też wielkie marzenia zostać profesorką, chce napisać książkę o pedagogice, zajmować się działalnością charytatywną itp. Lista jest długa i wiele do zdobycia.„Teraz jednak potrzebowała pracy, ale mimo presji podejmowała ją z entuzjazmem i poczuciem misji.(…) I tak spakowała cały swój majątek do torby, Ada wyruszyła w podróż do nieznanych ludzi, nie wiedząc nawet, kim są ani gdzie dokładnie mieszkają. Była pewna tylko tego, że jechała na wieś, małą polską wioskę na końcu świata…”

 

Była dobrych myśli, jechała z myślą szybkiego zarobku by spełnić swoje najskrytsze marzenia.

 

Obejmuje posadę, jako guwernantka w majątku Kęszyckich. Kobieta idąca z postępem do dzieci i otwartym sercem. Stara się wszystko tłumaczyć, bez użycia siły. Mimo, że nie zawsze te metody działają stara się być cierpliwa.

 

„Odezwała się w niej młodość. Miała przecież ledwie dwadzieścia jeden lat, jej serce, nieobciążone smutkiem, chciało bić dla kogoś jeszcze. Było otwarte i czekał na to, aż wypełni je uczucie. Nie myślała o tym, nie przyznałaby przed sobą otwarcie, ż pragnie ciepła, bliskości, by ktoś się o nią starał i troszczył, wziął w ramiona i ukochał, ale natura okazała się silniejsza niż wszelkie opory. Jej ciało i umysł były gotowe na miłość i czekały na nią niecierpliwie.”

 

Adoratorów starających się o jej wdzięki było wielu, ale w jej głowie nie było miejsca na zaloty. Ma plan na przyszłość, a mazowiecka prowincja, to krótki przystanek na drodze do spełnienia marzeń. Czy aby na pewno?

 

Czy Aldona spełni swoje marzenia?

 

Pewnego dnia dziedzic Kęszycki nie wraca do domu i zaczynają się poszukiwania. W tym czasie życie we dworze zmienia się diametralnie. Eufemia Kęszycka odkrywa tajemnicę dotyczącą zalotów męża do Aldony, mimo to postanawia zażegnać sytuację rozmową w tej trudnej sytuacji i oferuje dziewczynie swoją przyjaźń. Wspólnie czekając na wiadomości kobiety ze sobą współpracują jak nigdy dotąd. Niestety po około dwóch miesiącach przychodzą złe wiadomości.

 

„Zwłoki znajdowały się pod lodem lub w zamarzniętej rzece Rawce. Zostały wyrzucone wraz z roztopami i utkwiły na łące, wówczas dobrały się do nich ptaki, najpewniej kruki i wrony.(…) Oberwał prosto w pierś z myśliwskiej broni, zginął szybko i bez cierpień…” I tu zaczyna się robić coraz ciekawiej.

 

Śledztwo nadal trwa, ponieważ nie znaleziono zabójcy.

 

Dlaczego ktoś zamordował Kęszyckiego? Czy ma to związek z walkami w 1863 roku? Ilu miał wrogów?

 

Tego wszystkiego chce dowiedzieć się żona wysyłając guwernantkę na przeszpiegi.

 

„Przypadek, nawet małoprawdopodobny, może się zdarzyć.”

 

Powieść jest ciekawie przedstawiona, mamykawał historii w tle, ciekawe opisy życia ludzi na wsi oraz wątek kryminalny.

 

Jest to książka o miłości, rodzinie, obowiązkach, wolności, odwadze oraz przede wszystkim historia o młodej dziewczynie guwernantce Aldonie, która ma cele, marzenia jak każdy z nas i chce coś osiągnąć, nie boi się życia i brnie do przodu.

 

Serdecznie Wam polecam tę pozycję, bo naprawdę warto!

 

„Uznała dwór za swój dom i cieszyła się, że do niego wraca.”

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial