Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

W szponach Narcyza, Złodzieja Nadziei

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

W szponach Narcyza, Złodzieja Nadziei | Autor: Magdalena Porada

Wybierz opinię:

olivia_czyta

 Człowiek w głębi duszy ma nadzieję na szczęśliwy związek pełen szacunku i wzajemnego wsparcia. Czasami jednak jest tak, że pod maską miłości kryje się potwór. Potwór, który jest narcyzem, psychopatą i który wykorzysta każdą okazję, aby zniszczyć swoją ofiarę, doprowadzić do momentu, w którym przestanie ufać samej sobie. Poznajcie historię Magdaleny Porady, która spisana jest na kartach tej książki.

 

To pierwsza książka psychologiczna, którą przeczytałam. Autorka postanowiła opowiedzieć o dramacie, którego doświadczyła. Właśnie chyba najbardziej przeraża realność tych zdarzeń. Książka jest niewielkich gabarytów, a mimo to zostanie w pamięci na dłużej. W czasie czytania mocno trzymałam kciuki za autorkę, od początku jak tylko Pan J. się pojawił, wiedziałam, że ta relacja dobrze się nie skończy. Pani Magdalena Porada wpadła z deszczu pod rynnę. Z nieudanego jednego małżeństwa do drugiego toksycznego związku. Psychopaci wykorzystują słabszy moment ofiar. Staram się zrozumieć autorkę i wyobrażam sobie, jak bardzo uczucie może wygrać z rozsądkiem i z czerwonymi lampkami, które w końcu zaczynają się zapalać.

 

Przyznam, że jako osoba, która faktycznie interesuje się psychologią, niewiele mnie zaskoczyło. Dowiedziałam się więcej o etapach przemocy psychicznej, poznałam nowe pojęcia. Autorka sprawnie, językiem nienaukowym, prostym wyjaśnia nam pewne fazy i schematy, które u narcyzów bardzo często się powtarzają. Ta książka jest przykładem tego, że nie trzeba bić, żeby krzywdzić. Czyta się ją nad wyraz lekko jak na taką tematykę. Ubolewam nad tym, że ta książka jest tak krótka, ale rozumiem, że już napisanie jej było dla autorki trudnym przeżyciem, chociaż to być może jakaś forma terapii. Podziwiam za to autorkę, nie tak łatwo przychodzi przecież podzielenie się ze światem swoimi traumami, swoimi uczuciami i emocjami. Mimo swoich gabarytów książka jest niezwykle treściwa.

 

Czasami przecierałam oczy ze zdumienia, a czasami byłam bliska łez. Chyba najbardziej poruszył mnie rozdział dotyczący ojca autorki. Zastanawiałam się wówczas, jak można tak mówić do swojego dziecka, jest to dla mnie niepojęte. Być może autorka, wybierając ponad dwadzieścia lat starszego mężczyznę, podświadomie chciała wypełnić pustkę po ojcu narcyzie, który się nad nią znęcał, zapewne chciała zapełnić ten brak miłości, której od ojca nie doświadczyła. To są tylko i wyłącznie moje przemyślenia w związku z tą historią. Przerażające jest też to, że takie dramaty rozgrywają się w czterech ścianach, na zewnątrz nikt zazwyczaj nie ma pojęcia, co się dzieje. A drugą twarz oprawcy zna tylko ofiara. Straszne jest też to, że tacy ludzie żyją sobie obok nas i nie mają napisanego na czole, że są psychopatami.

 

Zabrakło mi trochę więcej przy końcu, więcej na temat tego, jak wyglądało wsparcie, bo autorka poprzestała raczej na ogólnikach, w ogóle niektóre kwestie tak zostały potraktowane, ale zwalam to na karb emocji, które miały wpływ na całokształt. Myślę, że ta książka jest dla osób, których interesuje psychologia, relacje międzyludzkie, w tym przypadku toksyczny związek i jego następstwa. Pani Magdzie życzę wszystkiego dobrego, mam nadzieję, że z pomocą psychologa czy psychoterapeuty uda się przepracować to wszystko i odzyskać przy tym siebie. Wspomnę jeszcze, że autorka nagrała na YT odcinki poświęcone tym schematom, fazom, więc również tam odsyłam. Warto tę książkę przeczytać, po prostu warto. Dla świadomości i wiedzy. A przede wszystkim przestrogi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial