Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Fałszerka Obrazów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Fałszerka Obrazów | Autor: Barbara Shapiro

Wybierz opinię:

Kozel

 „Fałszerka obrazów” Barbary Shapiro z pewnością nie jest typowym kryminałem. Nie znajdziemy tu mordercy i sprytnych policjantów podążających jego tropem. Czytelnik otrzymuje natomiast wciągającą – bardziej z każdą kolejną kartką – opowieść z historią sztuki w roli głównej.

 

Bohaterką powieści jest Claire Roth – malarka obdarzona ogromnym talentem. Niestety, fatalny romans i związana z nim branżowa historia sprzed lat sprawiły, że skazana jest na kopiowanie słynnych obrazów na zleceniezamiast tworzenia własnych dzieł. Robi to jednak po mistrzowsku. Pewnego dnia w progu jej pracowni staje dawny znajomy z iście szatańską propozycją. W zamian za stworzenie wiernej kopii jednego z dzieł Degasa Claire otrzyma możliwość wystawienia swych prac w prestiżowej galerii…

 

Kto jest głównym bohaterem książki? Odpowiedź może wydawać się oczywista, jednak w tej powieści nic oczywiste nie jest. Na pierwszy rzut oka w centrum osadzona została Claire, czyli tytułowa „fałszerka”. W praktyce jednak siłą napędową całości jest… „Po kąpieli” –wspomniany obraz Degasa, którego kopię ma przygotować kobieta. Dzieło dwie dekady wcześniej zostało skradzione – wraz z kilkunastoma innymi - z bostońskiego Muzeum Gardner i od tego momentu słuch po nim zaginął. Jaka jednak historia wiąże się z jego powstaniem? Czy stojące w pracowni Roth płótno jest oryginałem? I czy to w ogóle ma jakiekolwiek znaczenie?

 

Na te pytania czytelnik będzie szukał odpowiedzi w toku lektury. Ostrzegam: ten, kto spodziewa się szybkiego tempa i niespodziewanych wydarzeń rodem z powieści szpiegowskiej, nie spełni swoich oczekiwań. Uważam jednak, że nie powinien czuć się zawiedziony. Fabuła od pierwszych stron do ostatniej sceny trzyma w napięciu. Mimo że autorka wielokrotnie odwołuje się do świata historii sztuki i pojęć branżowych, niekiedy poświęcając im naprawdę sporo miejsca, całość jest przystępna i przyjemna w lekturze. Na uwagę zasługuje niewątpliwe zaplecze teoretyczne, którą autorka przedstawia w sposób bardzo przystępny, wyjaśniając proces powstawania obrazów oraz późniejszego ich kopiowania.

 

Barbara Saphiro zabiera czytelnika w fascynującą podróż śladami dawnych artystów i technik malarskich. Niekiedy to wyprawa niemal dosłowna – gdy czytamy o europejskich przygodach Isabelli Gardner, w czasie których skupowała pierwsze egzemplarze do późniejszej imponującej kolekcji. W jej listach znalazły się informacje istotne z punktu widzenia współczesnej intrygi. Całość zestawiona jest z XXI wiekiem, w którym sztuka zamieniła się w biznes dla właścicieli galerii, krytyków, twórców i fałszerzy. W tle pojawiają się miliony dolarów – miliony, które często nie mają nic wspólnego z faktyczną wartością płócien. Narracja staje się zatem punktem wyjścia i pretekstem do głębszych refleksji.

 

Opowieść rozgrywa się na kilku planach. Obok bieżących wydarzeń poznajemy przeszłość Claire Roth, która doprowadziła ją do aktualnej sytuacji. Retrospekcje dotyczą także wspomnianej już przeze mnie Isabelli Gardner – założycielki faktycznie istniejącego, muzeum. Wiele dowiemy się również o samym Degasie. Takie połączenie fikcji literackiej i realnych odniesień dodaje, moim zdaniem, całej książcerealizmu, a element kryminalny pociąga i niejako przymusza do przerzucania kolejnych kart powieści, by dowiedzieć się, co będzie dalej.

 

Podsumowując, polecam „Fałszerkę obrazów” każdemu, kto w lekturze szuka nie tylko pociągającej intrygi, ale również głębszej refleksji. Iście faustowski układ, tajemnica sprzed lat i kwestie etyki zawodowej – to wszystko sprawia, że ta – bądź co bądź – niespiesznie rozwijająca się książka stanowi pasjonującą lekturę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial