Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przemilczana Noc I Dzień

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przemilczana Noc I Dzień | Autor: Bae Suah

Wybierz opinię:

Anena

 Ostatnimi czasy wpadłam w wir zachwytu nad koreańskimi serialami (nazywanymi dramami) oraz muzyką (nie BTS), dlatego kiedy tylko zobaczyłam, że Sztukater w swojej bogatej ofercie ma również powieść Bae Suah, autorki o której twórczości czytałam wiele pochlebnych recenzji, to wprost nie mogłam uwierzyć w swoje szczęście.

 

Nawet się nie spodziewacie jakież było moje zdziwienie, gdy po krótkiej, ale jakże intensywnej lekturze niewielkiej, bo zaledwie 170-stronicowej książki, zostałam sama ze swoimi myślami i z poczuciem pustki nie tylko w sercu, ale i w głowie. ,,Przemilczana noc i dzień” nijak się ma do romantycznych i nieco przesłodzonych dram, które zwykłam oglądać. Wręcz przeciwnie, to niewielka książeczka, która rozłoży na łopatki niejednego miłośnika literatury współczesnej. Zapowiedziana na okładkowym opisie opowieść o ludzkim życiu bardzo szybko okazała się dla mnie pułapką, z której trudno było mi wyjść, ponieważ sama tego nie chciałam. Obecny na jej kartach surrealizm ściera się bowiem nie tylko z brutalną rzeczywistością, ale i samoświadomością czytelnika, a uczucie déjà vu osiąga niespotykaną dotąd moc.

 

Bohaterką książki jest Ayami, zbliżająca się do trzydziestki sprzedawczyni biletów w teatrze audio w Seulu. W jej egzystencji nie ma niczego niezwykłego. Pracuje, idzie do domu, potem znowu pracuje i tak na okrągło. Jednakże pewnej nocy dzieje się coś innego. Spacerując nocą po gorących ulicach miasta, Ayami wraz z byłym szefem szuka Yeoni, ich wspólnego przyjaciela, który zaginął. W dzień kobieta opiekuje się poetą, o którym wie bardzo niewiele, a wręcz prawie nic. Rozmowy, które przeprowadza z oboma mężczyznami diametralnie się od siebie, gdyż dotyczą różnorodnej tematyki. Raz dyskutują o sztuce, miłości i jedzeniu, by potem wdać się w dysputę na temat Korei Północnej, która wydaje się dla nich niczym niedostępna terra-incognita. Na swojej drodze Ayami spotyka również znajomą lektorkę języka niemieckiego oraz innych ludzi, którzy zagoszczą w jej świecie na chwilę, ale ich pojawienie się wcale nie jest tak przypadkowe, jakby się mogło wydawać.

 

,,Przemilczana noc i dzień” to książka, która sprawia, że czytelnik zaczyna sobie zadawać pytanie, czy możliwe jest, że w jednym czasie może istnieć wiele różnych wersji nas samych. Ludzie i różne rzeczywistości zaczynają się bowiem na siebie nakładać aż w pewnym momencie czytelnik już sam nie wie, co faktycznie się dzieje, a co jest jedynie wyobrażeniem, snem, widzeniem, czy czymś jeszcze innym, trudnym do nazwania. Dzieje się tak, ponieważ autorka kpi sobie z logiki, ciągu przyczynowo-skutkowego, czy chronologii zdarzeń. Wręcz przeciwnie, dezorientuje ona czytelnika do takiego stopnia iż ten siedzi zdumiony z książką w ręku i przekonuje się, że wie, ale nic nie wie. Czy to, o czym czyta faktycznie przydarzyło się głównej bohaterce, czy może jest tylko wytworem jej wyobraźni, a może onirycznym widzeniem, majakiem.

 

Aż do samego końca towarzyszyło mi poczucie całkowitej dezorientacji, które tylko popędzało mnie do tego, aby brnąć dalej w lekturę i zaczekać na zakończenie, które powinno mi przynieść ukojenie w formie niemalże łopatologicznego wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania kto?, co?, dlaczego?, ale przede wszystkim kiedy? Czy udało mi się osiągnąć upragniony efekt, którego z taką lubością wyczekiwałam? Tego nie mogę Wam zdradzić, ale powiem, że ta powieść wbiła mnie w fotel i nie pozwoliła o sobie zapomnieć. Co prawda podczas lektury błądziłam niczym dziecko we mgle, ale była to dla mnie również emocjonalna przygoda po zakamarkach ludzkiego umysłu oraz przypomnienie, że literatura ma być nie tylko zwierciadlanym odbiciem rzeczywistości, które wręcz łopatologicznie i bardzo szczegółowo ukazuje każdy obszar życia człowieka. Może ona być również tworem stworzonym na potrzeby tego, aby wywołać w czytelniku głębsze emocje oraz zabawić się z nim w kotka i myszkę, sprawdzić, czy potrafi poskładać rozrzucone w różnych miejscach puzzle i poskładać je w całość, w obrazek, który będziemy wstanie zrozumieć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial