Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pamiętaj, Że Kończy Się Świat

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamiętaj, Że Kończy Się Świat | Autor: Hanna Wyciszczok

Wybierz opinię:

buchbooks

 Posłańcy złych wiadomości.

 

„Wiedziałam, że niedługo skończy się dotychczasowy świat. Zamkną wszystkie kawiarnie i parki, a życie zatrzyma się w miejscu.”

 

Pandemia dla nas wszystkich nie jest czymś zupełnie nowym i nie do końca niewiadomym. Co roku mutują wirusy, które są z nami od zarania dziejów. Jedyne, czego nie wiemy to, czym nas zaskoczą, z jaką siłą uderzą i ile ofiar pochłoną.

 

„Patologia Covidu stanowiła przedmiot intensywnych badań i ciągle dokonywano medycznych odkryć, ale przynajmniej tyle było dla mnie oczywiste. Gorączka przecież występuje czasowo, przychodzi i odchodzi, jak na wykresie sinusoidy. Diagnozę stawia się klinicznie, na podstawie kombinacji objawów – są jeszcze duszności, kaszel, bóle mięśni, no i to wszechobecne zmęczenie, na które wszyscy narzekają. (…) Nie wspominając o tym, że ze świata nie zniknęły wszystkie inne choroby, które wywołują gorączkę – i które nadal trzeba leczyć.”

 

Mamy rzeczywisty obraz tego, co zaczęło dziać się na całym świecie. Każdy z nas był potencjalnym nosicielem wirusa. Zagrożeniem dla innych zdrowych lub chorych. Większość ludzkości bała się niewiadomego. Lekarze również nie wiedzieli, co robić, co ich czeka i jak to wszystko będzie wyglądało. Zaczęto w szpitalach selekcjonować pacjentów.

 

„Są dwa rodzaje pacjentów – chorzy i stabilni. O tych pierwszych się martwimy, przychodzimy do nich po kilka razy na dyżurze, robimy tekst w środku nocy, zamawiamy zdjęcia radiologiczne o każdej porze. Tym drugim dajemy przede wszystkim czas, żeby rozpoczęte leczenie mogło zadziałać.”

 

Walka u niektórych pacjentów jest od samego początku skazana na niepowodzenie.„Nie zgadzam się z dawaniem fałszywej nadziei.(…) Medycyna daje odpowiedzi, a udawanie jest kłamstwem, które nikomu nie pomaga.”Nie mamy wpływu na pewne rzeczy, choć bardzo byśmy chcieli.

 

„Na wirusa nie ma lekarstwa”, zarażamy się wszędzie, śmierci nie wybierzemy, ale możemy zmienić nasze dotychczasowe życie.

 

„Kiedy świat zmienia się nie do poznania i wokół panuje chaos, każdego w końcu dopadnie przytłaczające poczucie braku kontroli… (…) I wiem, że w nawet w najgorszy kryzysie nadal mamy nad czymś kontrolę – nad sobą. Nad swoimi myślami i czynami.”

 

Praca lekarzy staje się ich życiem codziennym, a w chwilach pandemii życiem w nowym tego słowa znaczeniu. Zamiast dzielić życie z bliskimi, musi to życie dzielić ze swoimi pacjentami na dobre i na złe.„Koniec świata to naprawdę ciężka praca.”

 

Każdy z nas chciałby patrzeć radośnie na świat. Śmiać się i żartować, jakby to był jego ostatni raz. Kochać życie, jakby jutro miało nigdy nie przyjść, lecz niestety tak to nie działa.„Pomimo naszych największych starań, nikt z nas nie żyje wiecznie.”Decydujemy o tym jak możemy żyć, nie zawsze mamy wpływ na to, kiedy i jak chcemy umrzeć.Ciężkawalka i trudne wybory stoją na każdym kroku przed lekarzami.To oni odpowiadają za nasze być lub nie być w tych trudnych czasach. Nie mając już sił i woli walki, jeszcze próbują wzajemnie się pocieszać. To oni są najbardziej narażeni i tylko oni mogą coś dla ludzkości zrobić.

 

Książka mimo 530 stron, czyta się z zapartym tchem. Mamy rzeczywistyobrazmłodych studentów, lekarzy, ordynatorów, jak oni przeżywali ten trudny czas pandemii nie wiedząc, z czym przyjdzie im się zmierzyć i na jaką skalę.

 

Nam było ciężko, ale to oni walczyli każdego dnia dla nas.

 

Polecam książkę wszystkim, którzy lubią tego typu tematykę, lub chcą poznać świat oczami lekarzy w czasie pandemii.

 

„Zegarmistrz z nieukrywaną ciekawością patrzy, na kogo tym razem przyszła kolej.”

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial