Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Tajemnice Długowieczności. Jak Przyjaźń, Życzliwość I Optymizm Pomagają Dożyć Stu Lat

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tajemnice Długowieczności. Jak Przyjaźń, Życzliwość I Optymizm Pomagają Dożyć Stu Lat | Autor: Marta Zaraska

Wybierz opinię:

MagLaw

Swego czasu Freddie Mercury – wybitny wokalista estradowy, który zdecydowanie zbyt wcześnie opuścił ziemski padół, w jednej ze swych piosenek śpiewał: „Kto chciałby żyć wiecznie?”.

 

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, pewnie znalazłby się niejeden chętny, tylko czy fizycznie jest to w ogóle możliwe? A jeśli nawet nie jest nam pisane życie wieczne, to czy realna jest długowieczność dla większości populacji? Czy długie życie to kwestia tzw. dobrych genów? Czy to może niezbyt przemęczający tryb życia, który zapewnia kilkadziesiąt lat na karku? A może kluczem do osiągnięcia stanu długowieczności jest właściwa dieta i odpowiednia porcja ruchu sukcesywnie kultywowana przez całe życie, tak aby wzmocnić siły witalne?

 

Jednolitej recepty na wieloletnią egzystencję niestety nie ma, zatem nikt z nas za sprawą magicznej lekarskiej formuły nie i czyniących cuda pastylek nie dożyje setki, jednak lektura najnowszej książki Marty Zaraskiej „Tajemnice długowieczności” zwraca uwagę na kilka ważnych aspektów, które skutecznie, co potwierdzają badania przywoływane przez Autorkę, potrafią wydłużyć ludzkie życie, zmniejszając w znacznym stopniu ryzyko przedwczesnej śmierci.

 

Już w samym podtytule Autorka zwraca uwagę na zbawienną moc przyjaźni, życzliwości i optymizmu i ich wpływ na przedłużenie ludzkiej egzystencji. Okazuje się bowiem, że otoczeni przez gron bliższych i dalszych przyjaciół, a nawet dobrych znajomych, jesteśmy w stanie poprawić parametry życiowe zapewniając sobie kilka dodatkowych lat życia. Wszystko za sprawą hormonów szczęścia – endorfiny i oksytocyny, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm, działając wręcz jako naturalny eliksir młodości. Z uwagi na to, że wydzielają się one w związku z poczuciem spełnienia i satysfakcji pojawiającej się zwłaszcza wtedy gdy czujemy się potrzebni i z własnej woli angażujemy się w pomoc innym, i tym bliższym i dalszym, towarzysząca temu życzliwość dla bliźniego sprawia, że wydłużamy swoją linię życia. Z uwagi również na to, że hormony te stanowią przeciwieństwo kortyzolu, który zgubnie działa na nasz organizm i wyzwala się zwłaszcza w sytuacjach stresowych, ogromne znaczenie dla przedłużenia naszego życia ma optymistyczne nastawienie do świata. Pozytywne myślenie, spędzanie wspólnego czasu z osobami o podobnych zainteresowaniach i temperamencie może stanowić zatem istotny czynnik dla zwiększenia ilości świeczek na torcie.

 

Analizując wszelkie aspekty długowieczności Autorka podzieliła książkę na dwie uzupełniające się części – pierwszą mającą na celu wniknięcie w nasz umysł i ciało i prześledzenie procesów biochemicznych oraz stymulowania przez nie rozmaitych części naszego mózgu odpowiedzialnych za współpracę ciała i ducha, oraz drugą – bardziej psychologiczną – w której naświetlone zostały te czynniki międzyludzkiego współistnienia, których stymulowanie czy kultywowanie, może w istotny sposób wpłynąć na liczbę przeżytych przez nas lat jak choćby zwrócenie uwagi na zbawienną rolę masaży, konieczności podchodzenia z rozwagą do wszelkich diet i katorżniczych treningów, zwrócenie uwagi na siłę przyjaźni czy też na istotę pielęgnacji więzi społecznych.

 

Obie części, choć mocno podbudowane zostały naukowymi odniesieniami i licznymi badaniami do których odwołuje się Autorka, czy to stricte medycznymi czy psychologicznymi lub wręcz psychiatrycznymi, czyta się z ogromnym zaciekawieniem, częstokroć wręcz niedowierzając jak niewiele trzeba by mieć wpływ na sposób i jakość własnego życia, potwierdzając przy tym, że w dużej mierze to ile w rzeczywistości dane nam będzie przeżyć w niemałym stopniu zależy wprost od nas. Oczywiście nie każdemu będzie dana możliwość przeprowadzenia się do Japonii i czerpania z korzyści tamtejszej kultury życia i jej celebracji, ale ta książka pokazuje, że pomimo tego możemy wziąć sprawy w swoje ręce i by kowalem własnego losu.

 

Ja z ogromnym zaciekawieniem wnikałam w „Tajemnice długowieczności” i mam zamiar wprost przenieść wiele z proponowanych rozwiązań do własnego życia. Czy zapewni mi to długowieczność? O tym dopiero się przekonam, nie zaszkodzi jednak spróbować.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial