Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Warszawa Wielu Kultur

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Warszawa Wielu Kultur | Autor: Maria PilichPrzemysław Pilich

Wybierz opinię:

Inka

 Przed oczami przesuwa się obraz niemal całkowicie zniszczonej Warszawy. To fotografie i film wykonane z ptasiej perspektywy i przedstawiające ruiny; zgliszcza miasta dogorywającego po klęsce powstania z 1944 roku. Piękna stolica zniknęła z powierzchni ziemi. Nowa, odbudowywana z „betonu i kartonu”, w duchu socjalizmu i idei socrealizmu (tak wdzięcznie przedstawianego w sztandarowej i sztampowej Przygodzie na Mariensztacie w reżyserii Leona Buczkowskiego) miała zachwycić darem Rosjan dla Polski: Pałacem Kultury i Nauki oraz tysiącem szybko powstających blokowisk. Straszących niczym z kultowych już Alternatyw 4 Stanisława Barei.

 

Zapewne takie skojarzenia rodzą się w głowie każdego przeciętnego laika. Warszawa? Tak. Byłam/ byłem. Łazienki, zamek, Belweder, Stadion Narodowy i … do domu. Tymczasem powiedzieć, że zna się Warszawę, to tyle, co wypowiadać się o smaku śniegu z Grenlandii mieszkając w Australii. Scio me, nihil scire.

 

Ale jest pozycja, która w cudowny sposób koryguje powszechne, stereotypowe wyobrażenia. Warszawa wielu kultur Marii i Przemysława Pilichów wprowadza czytelnika w świat miasta, które nadal tętni życiem minionych epok. Publikacje Wydawnictwa Arkady od lat świadczą o wysokiej pozycji i randze edytora. Są tutaj starannie opracowane pod względem treści i formy biografie, poradniki, albumy malarskie, książki dla dzieci. Nie inaczej jest w przypadku tej pozycji. Otrzymujemy przewodnik po mieście. Pięknie przygotowany. Wydawałoby się – typowy turystyczny Baedeker do kieszeni. Dużo zdjęć, mało i wielkoformatowych, współczesnych i archiwalnych, w zbliżeniach, czy też, dla odmiany, planach ogólnych, kolorowych, sepiowych lub czarno – białych. Do tego mapy, reprodukcje obrazów, ryciny. I opisy zabytków. Nawet bibliografia dla pogłębienia zagadnień, indeks nazwisk, a także strony na notatki własne. A jednak… to „jednak” zmienia całą optykę traktowania Warszawy wielu kultur.

 

Pilichowie podeszli do tematu w bardzo nowatorski sposób. Udowodnili, że nie bez powodu Polska uważana była przez wieki za wyjątkowo tolerancyjny kraj, a układy historii umieściły ją na styku wielu kultur, religii, narodowości. Rodzimej, żydowskiej, prawosławnej, protestanckiej, a nawet islamskiej, czy mormońskiej. W niniejszej publikacji znajdziemy konkretne przykłady koegzystencji wielu społeczności, liczne zabytki potwierdzające tezę z tytułu książki. Oczywiście w naszej wielowiekowej tradycji znajdziemy przykłady realizacji ksenofobicznych haseł typu: „Polska dla Polaków”. Niemniej jednak, parafrazując tekst słynnej piosenki: „ludzi dobrej woli jest więcej” i już w XVI wieku Polska stała się azylem dla wszelkiej maści „heretyków”, wolnomyślicieli spod znaku innej religii, czy narodowości. Razem z autorami książki, doświadczonymi głównie (do tej pory) w dokumentowaniu życia interesujących postaci, czytelnik udaje się tropem wyznaczonym przez następujące po sobie, logicznie uporządkowane rozdziały. Znajdziemy tutaj opisy najważniejszych dla danej społeczności miejsc i zabytków. Każda część to osobna kultura. Dzięki temu całość układa się w dokładnie przemyślany cykl ułatwiający analizę i syntezę zagadnienia. Warszawa wielu kultur pełni rolę drogowskazu, a nie jedynie turystycznego przewodnika.

 

W jedenastu rozdziałach rozpisane są najciekawsze obiekty stolicy w odsłonach Warszawy ormiańskiej, islamskiej, prawosławnej, orientalnej, żydowskiej, ewangelickiej. Na końcu publikacji – swoiste kurioza: cmentarze i kościoły Mariawitów, Karaimów, Mormonów i ślady osadnictwa olenderskiego. Za sprawą porządnie zaprezentowanego przed każdym ustępem rysu historycznego poznajemy genezę danych wpływów w Polsce, zabytki, które przetrwały do dziś lub zostały bezpowrotnie zniszczone. Są też odniesienia do czasów współczesnych. Obecnej polityki. I blisko sto obiektów wartych opisania i utrwalenia na kartach tejże edycji. Od meczetów w Wilanowie, czy na Ochocie, cmentarzy tatarskich, śladów cerkwi w prawie każdej dzielnicy Warszawy, kościołów greckokatolickich, przez „drobne” ikony i madonny kresowe, orientalne eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego do judaików w postaci synagog, cmentarzy żydowskich, placów i pomników. Nie sposób wszystko wymienić, trzeba mieć tę publikację przed oczami. Z gwarancją częstych powrotów, przynajmniej do fragmentów. To również propozycja, by zaplanować zwiedzanie Warszawy pod innym może, niż dotychczas, kątem. Godna polecenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial