Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Niedostosowani

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Niedostosowani | Autor: Adam Hart

Wybierz opinię:

Hiril

Zacznę od tego, że moim zdaniem „Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża” Adama Harta to pozycja, która powinna być stawiana za wzór książki popularnonaukowej. Pozwólcie teraz, że w kilku punktach opowiem Wam więcej o tym dlaczego tak uważam. :)

 

Po pierwsze autor przez wszystkie 335 stron trzyma się wiodącego zagadnienia. Być może brzmi to śmiesznie, ale książki popularnonaukowe lubią meandrować w tematach pobocznych. Jednak duża liczba wtrąceń rozwadnia fabułę, a przy tym niepotrzebnie wydłuża książkę, która sama w sobie stanowi zwykle czytelnicze wyzwanie. Dlatego uważam, że fakt, że autor jest bardzo skupiony na myśli przewodniej jest ogromnym atutem tej lektury i bardzo pozytywnie wpłynie na jej odbiór przez czytelników. Jakby tego było mało, temat, który pan Hart sobie wybrał jest dosyć skomplikowany. To nie jest książka typu "o biologii" albo "o astronomii", gdzie płynnie można się poruszać po wybranych zagadnieniach na poziomie mniej lub bardziej wymagającym w zależności od tego na co autor ma chęć. To jest lektura o bardzo konkretnej tematyce - dlaczego ewolucja nie nadąża i nie jest to zagadnienie ani bardzo szerokie, ani szczególnie elastyczne. Z tego powodu bardzo doceniam, że autor dał radę pozostać wierny głównemu zagadnieniu książki, mimo że z całą pewnością nie było to łatwe zadanie.

 

Po drugie jest to „Niedostosowani” to książka arcyciekawa. Na kolejnych stronach autor prowadzi rozważania na temat przystosowania człowieka do świata z XXI wieku, a ten świat uległ wielkim zmianom. A co z ludźmi? Czy i my ulegliśmy takim zmianom? Czy nadążamy za tym z czym mierzymy się każdego dnia? Adam Hart zwraca uwagę na naszą współczesną dietę, wpływ środowiska zewnętrznego pod postacią chociażby internetu i mediów społecznościowych, nasz poziom agresji i stresu czy skłonność do nałogów, po czym analizuje to wszystko w kontekście tego co było, jest i co będzie. Jak wyewoluowaliśmy, dlaczego tak, a nie inaczej, czy to obecnie jest naszą przewagą czy stratą i w końcu czy możemy się dostosować do tego co jest teraz - to wszystko są przykłady pytań, które autor w błyskotliwy sposób rozważa z czytelnikiem podczas lektury.

 

„Dzieje nietolerancji pokarmowych nie tylko pokazują, że zmiany środowiskowe kolidują z naszą przeszłością ewolucyjną, ale także uświadamiają nam, jak bardzo zróżnicowane populacje zamieszkują naszą planetę, nawet w dzisiejszych czasach.”

 

Po trzecie książka Adama Harta jest świetnie napisana. To jest przykład pozycji popularnonaukowej, na całkiem poważny temat, napisanej w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. To inteligentna i rozwijająca lektura napisana z polotem, niekiedy żartobliwie, a zawsze z pomysłem. Wymaga skupienia i ciekawości czytelnika, ale tylko tego. Cała potrzebna informacja znajduje się w książce. To że jest doskonale napisana mogę ocenić dzięki temu, że jest także bardzo dobrze przetłumaczona przez panią Barbarę Gutowską-Nowak. To z całą pewnością było spore wyzwanie, a tłumaczka poradziła sobie z nim wyśmienicie, dzięki czemu dosyć zaawansowana książka popularnonaukowa jest smakowitym kąskiem dostępnym dla każdego.

 

Po czwarte jest to prawdziwa książka popularnonaukowa. Konkretna bibliografia, przykłady badań czy nawet przypominanie czytelnikowi, że korelacja nie oznacza przyczynowości - widać, że mamy do czynienia z przemyślaną książką człowieka nauki. Jeśli już o człowieku mowa, to warto dodać, że Adam Hart jest brytyjskim naukowcem oraz wykładowcą komunikacji naukowej. Współpracuje z BBC, dla którego realizuje audycje dokumentalno-naukowe, a także jest autorem dziesiątek publikacji naukowych. To oznacza, że „Niedostosowani. Dlaczego ewolucja wciąż nie nadąża” są napisani przez fachowca, specjalistę zarówno w dziedzinie, jak i w komunikacji. Dla książki popularnonaukowej to najlepsze możliwe połączenie. Jakby tego było mało, polskie wydanie tej pozycji również jest najwyższej próby, co sprawia, że czytelnik otrzymuje to co najlepsze.

 

Gdybyście chcieli przeczytać jedną popularnonaukową książkę w roku, a nie macie specjalnych preferencji by była z fizyki albo chemii jądrowej, to bez wahania polecam Wam „Niedostosowanych”. Ta pozycja ma wszystko czego czytelnik może sobie zażyczyć - doskonały pomysł, mnóstwo współczesnej wiedzy i ciekawostek podanej w bardzo przystępny sposób oraz bogatą bibliografię, która będzie świetnym punktem zaczepienia jeżeli któryś temat mocniej nas zaciekawi. Bardzo polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial