Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nasza Wojna

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Nasza Wojna | Autor: Włodzimierz BorodziejMaciej Górny

Wybierz opinię:

Bnioff

Monumentalna, licząca sobie niemal dziewięćset stron praca, jest nową, uzupełnioną i nieco zmienioną wersją wydawnictwa, które ukazało się w 2014 i 2018 w dwóch osobnych tomach zatytułowanych odpowiednio: Imperia 1912 – 1916 i Narody 1917 – 1923. Autorami obu są profesorowie, specjaliści w dziedzinie historii XX wieku, Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny. Niestety panu Włodzimierzowi nie udało się dożyć niniejszego wydania, końcowe szlify przypadły więc profesorowi Górnemu. „Zadanie, które przedtem wydawało się łatwe, teraz nabrało ciężaru. Nie tylko dlatego, że muszę wykonać je sam. Już dawno doszliśmy do wniosku, że w naszym tandemie to Włodzimierz jest lepszym specjalistą od form krótkich”.

 

Cóż, trzeba przyznać, że dzieło, które dostaliśmy, zostało opracowane i napisane w sposób budzący niekłamany zachwyt na kilku przynajmniej płaszczyznach.

 

Przede wszystkim imponuje to, w jaki sposób udało się ogarnąć w spójnej wizji tak rozległy przecież temat, jak Wielka Wojna oraz jej konsekwencje nie tylko dla Europy Środkowo - Wschodniej, ale dla całego świata. Autorzy brawurowo wyszli z konfrontacji z problemem polegającym na tym, żeby połączyć rozproszone badania, czyli, jak słusznie ujął to jeden z bardziej wnikliwych recenzentów, „wydobyć się z gorsetu narodowych historiografii i, wykorzystując ich dorobek, spojrzeć świeżym okiem na zachodzące zjawiska”. Owo spojrzenie świeżym okiem jest znakiem rozpoznawczym i motywem przewodnim niniejszej pracy. Dla kogoś, kto prócz wiedzy na temat pierwszej wojny światowej zdobywanej podczas edukacji szkolnej, nie miał później stycznością z pracami na ten temat, ta księga może być wydarzeniem formacyjnym, może uczynić z przypadkowego czytelnika pasjonata historii. Autorzy nie próbują bowiem udowadniać na siłę, że są profesjonalnymi historykami, bo wcale nie muszą tego robić, przeciwnie nawet, udaje im się w sposób nieprzymuszony zachęcać do poznawania historii. Przede wszystkim dlatego, że zachowują odpowiedni balans między terminami naukowymi oraz licznymi faktami i datami, a niemal literacką narracją.

 

Styl, w jakim napisana jest „Nasza wojna” to kolejna płaszczyzna, która musi się podobać. Ta książka zwyczajnie czyta się sama, momentami niemal jak kryminał, najczęściej jednak jak tragedia czy tragifarsa, Autorzy lubią od czasu do czasu puścić oko do czytelnika, wrzucić inspirującą sugestią, czasem opinią i subiektywną oceną danego zdarzenia, zawsze jednak z szacunkiem dla faktów i zachętą do samodzielnych rozważań i dalszych poszukiwań. Ta książka faktycznie może stać się dla wielu katalizatorem do poszerzania swojej wiedzy historycznej, ma też szansę, jeśli naturalnie uda jej się trafić pod przysłowiowe strzechy, by rozbudzić swoisty renesans zainteresowania problematyką pierwszej wojny światowej. Byłoby to nawet wskazane, bo bez znajomości jej przyczyn, przebiegu i skutków, trudniej jest zrozumieć to, czego świadkami jesteśmy dzisiaj w naszej części Europy.

 

Kolejną zaletą tego działa jest fakt, że Autorzy nie koncentrują się wyłącznie na wątkach militarnych, ale pochylają się szeroko i bardzo wnikliwie nad kwestiami społecznymi, nad codziennością żyjących wtedy ludzi, niejednokrotnie dając im zwyczajnie dojść do głosu. Przytaczane są fragmenty dzienników i pamiętników żołnierzy, robotników, naukowców i urzędników, pojawiają się też cytaty z ówczesnych dzieł literackich, dzięki czemu obraz

 

tamtych wydarzeń jest jeszcze bardziej żywy i barwny, układa się w wielkie zbiorowe doświadczenie.

 

Warto też nadmienić, że ta kapitalna praca spotkała się z także z dużym zainteresowaniem w gronie profesjonalnych badaczy, którzy wskazywali na zmiany w postrzeganiu ram czasowych Wielkiej Wojny, które mogą istotnie wpłynąć na ustalenia wydawałoby się trwale już ustalone w zbiorowej świadomości. Niniejsza praca niewątpliwie udowadnia, że nauka jaką jest historia okazuje się być dziedziną wciąż żywą i nieoczywistą i wcale nie musi być nudnym grzebaniem się w bardziej czy mniej zamierzchłej i jednoznacznie opisanej historii. Fantastyczna książka, absolutnie dla każdego czytelnika.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial