Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Przeżyłam W Pierwszej Klasie Gimnazjum?

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Przeżyłam W Pierwszej Klasie Gimnazjum? | Autor: Marion Achard

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

 "Jak przeżyłam w pierwszej klasie gimnazjum" to kolejna okazja na spotkanie z Talulą, nastoletnią dziewczynką, która dzieli się swoimi przeżyciami w dzienniku. Jest to oczywiście fikcja literacka, ale trzeba przyznać, że do złudzenia przypomina ona prawdziwy dziennik pisany przez nastoletnią dziewczynkę. Zachowany jest tutaj ten specyficzny styl i spojrzenie młodej osoby.

 

W najnowszej części przygód Taluli możemy przeczytać o nowym etapie życia dziewczynki. Talula zaczyna bowiem szóstą klasę, czyli gimnazjum, a to oznacza prawdziwą rewolucję. Nowa klasa, nowi nauczyciele i konieczność nawiązania nowych relacji. Dla Taluli jest to oczywiście bardzo trudne, gdyż dziewczynka jak pewnie większość jej rówieśniczek nie czuje się zbyt pewna siebie i ma problem z nawiązywaniem relacji z obcymi osobami. W dodatku jej najlepsza przyjaciółka Adela trafia do innej klasy, a Talula musi siedzieć w ławce z Jankiem, którego nie darzy zbytnią sympatią (z czasem się to zmienia). Sytuacji nie ułatwiają relacje rodzinne- starszy brat wciąż dokucza Taluli, a rodzice nie do końca rozumieją jej problemy. Mają również zupełnie inne spojrzenie na świat- na przykład martwią się tym, że ich córka nie pozwala ściągać koledze, co w ich opinii prowadzi do tego, że będzie ona miała problem z nawiązywaniem relacji. Talula natomiast widzi to zupełnie inaczej. Rodzice Taluli to w ogóle osoby dość specyficzne, o czym świadczy chociażby wykonywany przez nich zawód- oboje są artystami cyrkowymi (zdecydowanie nie ułatwia to życia ich nastoletniej córce).

 

Talula jak każda młoda osoba ma oczywiście różne zwariowane pomysły. Pewnego dnia zauważa w sklepie zoologicznym wiewiórkę koreańską, o której natychmiast zaczyna marzyć (choć po śmierci kota obiecała sobie, że nie przywiąże się do kolejnego stworzenia). Nie ma jednak pieniędzy na zakup zwierzaka. Jednak dzięki pomocy przyjaciół Talula znajduje sposób na zdobycie funduszy, tym bardziej, że wiewiórka przyda jej się do szkolnego projektu, który musi wykonać na lekcje francuskiego.

 

Książki o Taluli to niezwykle lekkie tytuły idealne dla młodych czytelników, zwłaszcza dla dziewczynek. Bohaterka ma problemy bliskie wszystkim młodym ludziom- nie zawsze dogaduje się z rodzicami, kłóci się z rodzeństwem i przeżywa różne szkolne sytuacje. Książki są oczywiście napisane z dużym humorem, mnóstwo tutaj zabawnych sytuacji. Z jednej strony są więc lekturą typowo rozrywkową, a z drugiej tak jak wspomniałam pozwalają się utożsamiać z bohaterką i pokazują młodemu czytelnikowi, że jego problemy i sytuacje, które przeżywa są zupełnie naturalne.

 

"Jak przeżyłam w pierwszej klasie gimnazjum" to książka, która tak jak poprzednie części ma niewielki format i sporą czcionkę. Napisana jest w formie pamiętnika pisanego przez Talulę. Tekst jest bardzo lekki, stylizowany na wypowiedzi nastolatki, przez co książkę czyta się bardzo szybko. Taka forma tekstu z pewnością spodoba się młodym ludziom, którzy będą mogli lepiej wczuć się w fabułę i zrozumieć uczucia bohaterki. Czytelnicy znajdą tutaj wiele sytuacji z życia wziętych, jak chociażby problemy w komunikacji z rodzicami czy trudne relacje w grupie rówieśniczej.

 

Polecam zarówno ten trzeci tom, jak i poprzednie książki o przygodach Taluli - "Chcę kota i normalnych rodziców" oraz "Jak przeżyłam w pierwszej klasie gimnazjum". Książki wydawane są nakładem wydawnictwa Muchomor. Polecam dzieciom w wieku mniej więcej 9-13 lat. Dzięki małemu formatowi to lektury idealne na wakacje.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial