Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Post Przerywany – Prawidłowe I Bezpieczne Stosowanie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Post Przerywany – Prawidłowe I Bezpieczne Stosowanie | Autor: Fleck AnneKlasen JornRiedl Matthias

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

 Post to znana od dawna metoda wzmacniania organizmu. Choć post kojarzy nam się z ogromnym wyrzeczeniem i życiem o chlebie i wodzie, tak naprawdę zupełnie nie na tym to polega. Aktualnie dysponujemy dużo większą wiedzą, a co za tym idzie wypracowanymi metodami poszczenia tak, aby było to bezpieczne i faktycznie zdrowe. Metodą tą jest między innymi post przerywany, o którym możemy przeczytać w książce "Post przerywany prawidłowe i bezpieczne stosowanie". Autorami tej ciekawej publikacji są specjaliści do spraw żywienia- lekarze, naturopaci, dietetycy i autorzy wielu naukowych publikacji.

 

W swojej książce autorzy przybliżają czytelnikom metodę postu przerywanego, która w wielkim skrócie polega na tym, aby dawać naszemu organizmowi przerwy w dostarczaniu pokarmu. Absolutnie nie chodzi tutaj o żadne głodówki, ale o wypracowanie pewnego systemu w spożywaniu posiłków. Autorzy proponują stosowanie metody 16:8. Polega ona na tym, aby w ciągu ośmiu godzin przyjmować dwa lub trzy główne posiłki, po czym przez kolejne 16 godzin ( w tym noc) nie jeść nic. Taki sposób ma wzmocnić wydajność organizmu, poprawić nasze zdrowie, złagodzić niektóre dolegliwości oraz pomóc zadbać o odpowiednią wagę.

 

Na początek autorzy książki dzielą się z czytelnikami swoimi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem postu, jednocześnie pokazując w jaki sposób wytrwać w poście. Ta część książki ma postać krótkiego wywiadu z autorami.

 

W kolejnym rozdziale możemy przeczytać o tym, w jaki sposób post wpływa na nasz organizm, dlaczego w ogóle warto go stosować i w jakich obszarach najbardziej możemy go odczuć. Następnie autorzy zapoznają nas z różnymi rodzajami postów, w tym ze wspomnianą metodą 16:8. Mamy tutaj podane gotowe rozpiski godzinowe, które możemy zastosować jeśli będziemy chcieli wypróbować post przerywany. W kolejnej części natomiast autorzy rozprawiają się z najczęstszymi mitami dotyczącymi tematu postów.

 

W następnych rozdziałach poruszone są takie tematy jak stosowanie postu w określonych chorobach, znaczenie ruchu dla naszego organizmu, metody na schudnięcie oraz pomysły na to jak krok po kroku wcielić w życie porady z książki.

 

Druga część poradnika to natomiast bardzo pozytywne zaskoczenie, bowiem jest to obszerny zbiór przepisów na zdrowe, smaczne i pożywne dania. Mamy tu propozycje na śniadania, obiady i przekąski. Wśród nich znajdziemy np. smoothie, pasty kanapkowe, napoje, dania z ryżem, makaronem, kaszą i wiele innych ciekawych inspiracji. Warto dodać, że są to przepisy na tyle ciekawe, że nawet kiedy nie jesteśmy przekonani do tego, aby stosować w swoim życiu metodę postu przerywanego, to i tak z powodzeniem możemy z nich skorzystać. Natomiast dla osób, które faktycznie mają zamiar wypróbować post przerywany na końcu książki zostały zamieszczone gotowe jadłospisy tygodniowe. Myślę, że to ogromne ułatwienie dla osób, które chcą wprowadzić w życie opisany w książce post.

 

Podsumowując książka jest bardzo ciekawie napisana. Dużym plusem jest jej lekka forma. Nie ma tutaj zbędnego wchodzenia w szczegóły i zbyt dużej ilości teorii. Autorzy przekazują czytelnikom dużo wiedzy w sposób zrozumiały dla każdego. Myślę, że poradnik ten może być ogromną pomocą dla osób, które szukają sposobów na wzmocnienie organizmu. To również doskonała książka dla osób, które chcą schudnąć, bez stosowania drakońskich diet. Przedstawiona tutaj metoda nie wymaga wielkich wyrzeczeń, a jednocześnie może realnie poprawić stan zdrowia i wydajność organizmu.

Kozel

  Post przerywany, dieta okienkowa, intermittent fasting – te wszystkie określenia dotyczą jednego modelu żywienia. Jego cechą wyróżniającą jest fakt, żenie koncentruje się na rodzaju i ilości spożywanych produktów, natomiast ogranicza pory jedzenia posiłków do konkretnych godzin w ciągu dnia lub przez określoną liczbę dni tygodnia.

 

Brzmi nieskomplikowanie? Niestety, to tylko pozory, a osób popełniających błędy na etapie planowania i wdrażania tego rodzaju diety nie brakuje. Właśnie dlatego – między innymi – powstała praca zbiorowa pod tytułem „Post przerywany. Prawidłowe i bezpieczne stosowanie”.

 

Książka, podobnie jak inne tego rodzaju poradniki, tematycznie dzieli się na dwie części. Pierwsza ma charakter typowo teoretyczny, w drugiej znajdziemy przepisy na potrawy przyporządkowane do konkretnych posiłków. Moim zdaniem, na uwagę zasługuje zwłaszcza ta pierwsza. W recepturach na dania pojawia się, niestety, sporo błędów. Nie wiem, czy są one kwestią autora czy tłumacza, jednak rodzaj pomyłek sprawia, że przychylam się raczej do tej pierwszej możliwości.

 

Obie części wypada omówić osobno – zacznę od tej teoretycznej. Zdecydowanie oceniam ją na plus ze względu na sposób wyjaśnienia tematu oraz pieczołowitość, z jaką czwórka autorów podchodzi do sprawy. Poruszają szereg istotnych kwestii: od sposobu, w jaki na przestrzeni lat rozwijała się wiedza na temat postu przerywanego, przez dzielenie się własnymi doświadczeniami, aż po szereg praktycznych porad. Sami autorzy stosują post przerywany, a ich przekonania na ten temat znalazły odzwierciedlenie w formie krótkiego wywiadu.

 

Na uwagę i pozytywne wyróżnienie zasługuje bardzo przejrzysty układ treści, który dodatkowo zaakcentowany został graficznym przeplataniem stron „białych” i „różowych”. Na zwykłym tle przedstawiona jest główna treść książki – kolejne rozdziały poświęcone są zdrowotnym walorom postu przerywanego, różne jego odmiany, wpływ postu na poszczególne choroby, w tym otyłość. Fragmenty umieszczone na kolorowym tle niejako rozszerzają podstawową treść – dodatkowo najważniejsze informacje wyeksponowano w ramkach. Znajdziemy tam rozprawienie się z najpopularniejszymi mitami na temat postu przerywanego, rekomendacje dotyczące warianty IF, wskazówki, jak zacząć.

 

Ta dokładna i wyczerpująca podbudowa teoretyczna sprawia, że niewątpliwie „Post przerywany. Prawidłowe i bezpieczne stosowanie” to idealna książka dla osób, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z postem przerywanym, zastanawiają się, czy będzie to dobry sposób odżywiania dla nich, lub po prostu mają wątpliwości z nim związane. Z założenia wdrażanie postu przerywanego mają ułatwić również dołączone przepisy, ale to właśnie one wzbudzają moje wątpliwości.

 

Na plus z pewnością przemawia fakt, że są to receptury nieskomplikowane. Większość z nich, zwłaszcza przepisy śniadaniowe, można przygotować w kilkanaście minut z powszechnie dostępnych w każdym sklepie spożywczym składników. Sporadycznie pojawiają się produkty takie jak olej kokosowy, orzechy pekan czy syrop klonowy, ale – umówmy się – dzisiaj zaopatrzenie się w nie raczej nie stanowi większego problemu.

 

Zdarzają się natomiast błędy w składnikach, które w przypadku osób nie znających się na kulinariach mogą wprowadzić sporo zamieszania. Tak jest chociażby z przepisem na hummus buraczany, w którym pojawia się pasta tadżin i wyjaśnienie w nawiasie, że mowa o paście sezamowej. Pasta sezamowa to oczywiście pasta tahini, natomiast pasta tadżin tradycyjnie przyrządzana jest z wędzonej papryki i kiszonych cytryn i dodawana do gulaszów oraz tadżinów, czyli tradycyjnej potrawy marokańskiej. Tak jak wspomniałam już wcześniej, nie wiem, czy to błąd tłumacza czy autorów, jednak domyślam się, że może sporo namieszać.

 

Te drobne pomyłki w przepisach nie zmieniają jednak mojej opinii. Uważam, że publikacja jest bardzo przydatną, wręcz obowiązkową pozycją na liście lektur każdego, kto rozważa odżywianie się zgodnie z regułami postu przerywanego.

 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial