Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sieć Narcyza

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sieć Narcyza | Autor: Agata Zych

Wybierz opinię:

Andżelika Horbowicz

  Miałam przyjemność przeczytać książkę Agaty ZychSieć Narcyza”. Już dawno nie przeczytałam żadnej pozycji w jeden dzień. Książka jest wciągająca i dająca do myślenia. Autorka rozpoczyna ją od wywiadu, w którym opisuje zachowania narcyza, co daje najlepszy pogląd na całość książki. Dzięki temu odbiorcy mogą utożsamić swoje relacje, z relacjami zawartymi w książce, a także bardziej zrozumieć jej sedno i relacje damko-męskie bohaterki. Autorka ukazuje zawiłe życie Emilii, zwaną Emi. Nie jest to typowa książka, która opisuje losy dziewczyny, której życie daje się we znaki, a następnie znajduje rozwiązanie, dzięki czemu wszystko kończy się happy endem. Czytając ją, na początku, pomyślałam, że jest to lekki i kobiecy romans, który pewnie skończy się jak inne, radosnym połączeniem dwóch zakochanych serc.

 

Nic bardziej mylnego. Jest to nieprzewidywalna, z nietuzinkowym zakończeniem książka, która nie tylko jest książką na jeden wieczór. Dlaczego? Sytuacje w niej zawarte czytelnik może odnosić do swojego życia i relacji damsko-męskich. W dzisiejszych czasach można spotkać dużą liczbę mężczyzn o osobowość narcyza. Większość kobiet jednak nie dopuszcza do siebie myśli, że ich mężczyzna może okazać się narcystycznym. Być może dzięki tej pozycji wiele kobiet otworzy oczy na relacje i uczucia jakie darzą swoich mężczyzn, a także, że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze jest dobry moment na zmiany. Być może stanie się ona pomocą dla koleżanki, mamy, przyjaciółki, która nie widzi do jakiego stopnia jest manipulowana przez partnera.

 

Sieć narcyza pokazuje jak zadbać o samą siebie, a także jak w sieci manipulacji, wiecznego obwiniania i analizowania odnaleźć prawdziwe „ja”. Dzięki niej jesteśmy w stanie rozpoznać cechy toksycznej relacji. Ukazuje Nam, że nie zawsze początkowe miłosne uniesienia i idealizowanie partnera jest przejawem jego dobrych intencji. Porównywanie przez bohaterkę swoich relacji z partnerem do pająka, który swoją ofiarę uwikła w sieć jest jak najbardziej adekwatne. Osoby wrażliwe, które potrzebują miłości, a także atencji i zrozumienia wpadają w przysłowiową sieć, nie zdając sobie z tego sprawy. Opiekuńczość, miłosne uniesienia to tylko początkowa faza uwikłania się w relacje, gdyż kolejnymi z nich jest obwinianie i przenoszenie odpowiedzialności za niepowodzenia na drugą stronę.

 

Często żyjemy w świecie, gdzie uciekamy do wyidealizowanych wyobrażeń na temat relacji, związków. W opowieści Emilii widać chęć zrozumienia przez partnera, poczucia bezpieczeństwa i bycia zauważoną. Opowieść o kolejnych związkach ukazuje, że bohaterka nie dała sobie szansy na życie na jakie zasługuje. Uwikłana w sieci kłamstw, z nadzieją, że dana sytuacja nie wygląda tak jak ją sobie przedstawiała. Niektóre fragmenty książki są przerażające jak szybko można manipulować uczuciami ludzi, a w tym przypadku Emi.

 

Warto jednak wspomnieć, że pozycja ta ma zachowaną lekcje. Jaką? Dotyczy ona tego, że my sami musimy zrobić ten pierwszy krok do zmiany swojego życia. Musimy zrozumieć, że zatracenie siebie i swoich oczekiwań nie przyniesie nic dobrego oraz aby zmienić coś w swoim życiu potrzebny jest ten pierwszy, najważniejszy i często najodważniejszy krok do lepszego życia. A skąd dana osoba ma wiedzieć kiedy ten krok zrobić? Trzeba zauważać wskazówki, które daje Nam los. Ważną lekcją jest także to, że rozmowa o uczuciach z partnerem nie jest oznaką słabości, a prawo do bycia szczęśliwym.

MagLaw

Nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej ukazała się książka autorstwa Agaty Zych, doświadczonej dziennikarki magazynów lifestylowych, będącej również z wykształcenia psychologiem, zatytułowana „Sieć narcyza”.

 

Już sam tytuł wskazywał, że materia książki wiązać się będzie z uwikłaniem w trudny związek z osobą narcystyczną, czy faktycznie tak było o tym za chwilę.

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że debiut ten jest wyjątkowo udany, a książkę – mimo stosunkowo niewielkiej objętości – faktyczny tekst to ok. 250 stron, czyta się bardzo szybko, a co najważniejsze przyjemnie i z zaciekawieniem, przede wszystkim dlatego, że jest ona napisana w bardzo przystępny sposób, idealnie oddając klimat relacji damsko-męskich. Bo o tym też w rzeczywistości „Sieć narcyza” traktuje – o skomplikowanych ludzkich losach, na które wpływ mają bardziej lub mniej przemyślane decyzje, liczne impulsy, które każą działać  taki a nie inny sposób, emocje i słabości, którym w związkach ulegamy.

 

Tak jak życie Emilii, głównej bohaterki nie stroni od wzlotów i upadków, tak każdy z nas w swoich własnych związkach przeżywać może podobne bolączki i rozterki. Brak zrozumienia, wypalenie uczuć, zdrada, brak emocjonalnego zaangażowania lub wręcz nadmierne opieranie się na emocjach, problemy życiowe związane z trudami dnia codziennego – obawą o pracę, brakiem środków do życia, spadkiem wytrzymałości psychicznej – czy to nie brzmi znajomo? Właśnie dlatego zatem, że ta książka jest aż na wskroś współczesna, że stanowi odzwierciedlenie życia wielu kobiet będących w związkach lub wychodzących z nich, próbujących złożyć rozbity na kawałki świat swój i dzieci po rozstaniu z wieloletnim partnerem, przechodzących piekło rzeczywistości separacyjno-rozwodowej i walki o dzieci, czy wreszcie życie z człowiekiem, który dawno już stał się obcym, to rzeczywistość wielu kobiet.

 

Historię Emilii, naznaczoną licznymi życiowymi perypetiami, czyta się zatem tak, jakby się poznawało realia dobrze znane i coraz bardziej powszechne w niejednej damsko-męskiej relacji. Takie jest bowiem życie, że jednym przypadnie w udziale miłość do grobowej deski z tym jednym wybranym na całe życie, inni będą zaś wiele razy szuka swego szczęścia w miłości.

 

Traktując zatem „Sieć narcyza” jako opowieść o współczesnych czasach trudno się z nią nie zgodzić. Przeciwnie stanowi ona idealne odzwierciedlenie dzisiejszych realiów ukazanych w obyczajowym wydaniu.

 

Żeby do tej beczki miodu dorzucić jednak odrobinę dziegciu to przyczepię się tylko do próby ukazania owej toksycznej relacji opartej na funkcjonowaniu w związku z narcyzem. Aby uzmysłowić czytelnikowi na czym wpadnięcie w sieć narcyza polega Autorka poprzedziła książkę słowem wstępu, w którym w ramach rozmowy z pomysłodawczynią projektu Wilczycą być w ramach krótkiego wywiadu unaoczniła kwestie relacji z osobnikiem narcystycznym, po to – jak mniemam, by zobrazować tę relację na kartach książki .

 

Nie kwestionując bynajmniej tego, ze pozostawanie w związku z narcyzem jest toksyczne i wysoce szkodliwe, to jednak próba przeniesienia odzwierciedlenia takiej relacji bezpośrednio do fabuły, przez zobrazowanie związku Emilii i Michała, nie przekonało mnie do tego, że w istocie stanowi ona odwzorowanie tak szkodliwej i traumatycznej więzi. Owszem, Michał jest mocno niedojrzałym życiowym partnerem, o wysoce kłamliwej osobowości krętacza, jedna ja nie odnalazłam w nim cech narcystycznych, chociaż Autorka próbowała mnie do tego przekonać.

 

Jeśli zatem na ten aspekt przymknie się oko i popatrzy na historię Emilii jako na poszukiwanie własnego miejsca w świecie, na który chce się mieć wpływ i móc głośno wyrażać swą wolę, w tym chęć postawienia na szczęśliwe i satysfakcjonujące życie u boku wartościowego partnera, to książkę z przyjemnością będzie się czytało.

 

Polecam zatem „Sieć narcyz” jako współczesną wizję damsko-męskich relacji na różnych płaszczyznach.

Joanna Kidawa

 „Sieć Narcyza” Agaty Zych to powieść, która przenosi nas do świata Emilii. Naszą bohaterkę poznajemy w momencie rozstania z Michałem, który okazał się osobą narcystyczną. Co to w zasadzie oznacza? Jak wygląda życie z taką osobą? Chodź, dzisiaj zapraszam Cię do świata Emilii. Gotowa? To zaczynamy!

 

KIM JEST AUTORKA?

 

Agata Zych, autorka powieści „Sieć Narcyza” od kilkunastu lat pracuje w mediach, zajmując stanowisko redaktora oraz dziennikarza. Jest również psychologiem i coachem. I to właśnie znajomość psychologii oraz dziennikarskiego warsztatu pozwoliły pani Agacie napisać tak wnikliwą debiutancką powieść.

 

TYTUŁEM WSTĘPU

 

Na początku książki „Sieć Narcyza” znajdziesz wywiad z coachem. Justyna Czekaj, autorka książki „Powiedz NIE narcyzowi. Uwolnij się od toksycznej relacji i żyj pełnią życia” już od wielu lat wspiera osoby doświadczone narcystyczną przemocą. Co odnajdziesz w wywiadzie? Otóż pani Justyna pokazuje, jak wygląda codzienne życie z narcyzem, które można podzielić na 3 etapy. Początkowo życie z taką osobą wygląda jak w bajce, niestety z czasem to się zmienia. Chcesz poznać szczegółowo te etapy? Zapraszam Cię do przeczytania książki.

 

SIEĆ NARCYZA

 

Przejdźmy teraz już do samej powieści „Sieć Narcyza”. Jak już wspomniałam we wstępie, naszą główną bohaterkę poznajemy w momencie rozstania z Michałem. Kobieta zostaje sama z córeczką Amelią. Po burzliwym związku Emilia wyjeżdża sama na kilka dni do oddalonego od cywilizacji zamku ze SPA. Tam, ku wielkiemu zdziwieniu spotyka swojego przyjaciela Julka, który, jak się później dowiemy, od wielu lat wspiera kobietę po każdym rozstaniu z mężczyzną. Tym razem rozmawiają niemalże całą noc, którą kończą w łóżku…

 

Następnie cofamy się w czasie. Spotkamy młodą dziewczynę Emilię, która poznaje Jakuba. Ich początkowa przyjaźń przechodzi w związek. Opuszczają rodzinne Trójmiasto i przenoszą się do Warszawy, gdzie Jakub – informatyk dostaje świetną pracę. Emilia, po początkowych trudnościach, również rozpoczyna karierę w stolicy. Po kilku latach rodzi się córeczka Amelia. Wydawać by się mogło, że Jakub i Emilia stanowią świetną parę. Niestety od początku związku nie układają im się sprawy łóżkowe. Czy to właśnie jest powód zdrady męża i rozpadu małżeństwa?

 

Emilia decyduje się na rozwód. Wraz z Julkiem, którego poznała w dość nietypowych okolicznościach, udaje się na wystawę, gdzie spotyka adwokata zajmującego się właśnie rozwodami – Patryka. Julek umawia ich w kancelarii. Ta znajomość przeradza się w burzliwy romans. Patryk obiecuje kobiecie, że odejdzie od swojej żony. Czy to zrobi?

 

W międzyczasie Emilia poznaje Michała. Początkowo nie ma między nimi żadnego przyciągania. Mężczyzna wydaje się niezwykle pewny siebie. Z czasem okazuje się, że ma on osobowość narcystyczną. Jak się żyje na co dzień z takim człowiekiem? Zapraszam gorąco do przeczytania „Sieci Narcyza”.

 

NA ZAKOŃCZENIE SŁÓW KILKA

 

Agata Zych napisała świetną powieść, którą ciężko mi było odłożyć, by pójść spać. Wciągnęła mnie praktycznie od pierwszych stron. Autorka niezwykle wnikliwie pokazuje sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość przez osobę narcystyczną oraz przez osoby dzielące z nią życie. Jednak jak dla mnie, trochę za dużo było szczegółów dotyczących łóżkowych ekscesów, które minimalnie popsuły mi przyjemność płynącą z lektury.

 

Czy polecam powieść? Tak, polecam z całego serca szczególnie osobom, które kochają czytać książki obyczajowe, a ponadto interesują się psychologią. To właśnie wnikliwe spojrzenie na psychologię człowieka, na sposób myślenia, czy też postrzegania rzeczywistości niezwykle mnie ujęło w „Sieci Narcyza”. Jednym słowem – polecam gorąco!

 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial