Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Niebieski Las

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Grzegorz Bobin
 • Gatunek: Fantasy
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 308
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788382193473
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Niebieski Las | Autor: Grzegorz Bobin

Wybierz opinię:

Agnieszka Nowak

 Książka „Niebieski Las” Grzegorza Bobina to debiut literacki, dlatego nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po autorze. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy to mała liczba stron, co dowodziło, że autor raczej oszczędza na słowach. Nie był to dla mnie dobry znak, gdyż większość cienkich, około dwustu stronnicowych lektur raczej mnie zawodziła. Miałam nadzieję, że tym razem tak nie będzie, a duże nadzieje wiązałam z tym, że ukazały się kontynuacje dzieła Bobina. Tak jak jednak sądziłam książka okazała się jednak zbyt oszczędna w słowach.

 

„Niebieski las" wprowadza czytelnika do wyjątkowego królestwa Inis, posiadającego najpiękniejsze konie. Królestwo to jako jedyne potrafi obronić się przed magią okrutnego Therona. Pragnie on zdobyć jeszcze więcej magii i stać się najpotężniejszym magiem na świecie. Aby to osiągnąć, nie cofnie się przed niczym. WładającaInisEndalonia musi zrobić wszystko, aby obronić swój dom i uchronić poddanych przed nadciągającym złem. Początkowo walka z Theronem wydaje się z góry przegrana. Podczas jednej z łapanek pod niewolę maga trafia jednak rodzeństwo – Odger i jego młodsza siostra Falle, którzy nie są jednak tak łatwym celem jak mogłoby się Theronowi wydawać.

 

Powieść Grzegorza Bobina utrzymana jest w baśniowym klimacie. Nie znaczy to jednak, że brakuje w niej akcji. W historii znajdziemy mnóstwo mrocznych opisów, zdarzeń i postaci. Już na samym początku lektury czytelnicy muszą zmierzyć się z wieloma drastycznymi i brutalnymi scenami. Stworzona przez autora kraina w wyobraźni zdaje się przepiękna. Jest to moim zdaniem znakomity kontrast – baśniowego świata, w którym od każdej strony bije mrok.

 

Postacie wykreowane przez autora na początku wydają się bardzo proste i schematyczne. Z każdą kolejną stroną czytelnicy poznają każdą postać dokładniej i odkrywają ich zawiłe charaktery. W wielu momentach miałam jednak wrażenie, że akcja jest przerywana, a niektóre bardzo ciekawe wątki dotyczące bohaterów niedokończone. Jako, że „niebieski las" to dopiero pierwsza część sagi, mam nadzieję, że przerwane wątki zostaną dokończone w kolejnych tomach.

 

Początek opowieści był dla mnie dość niejasny i chaotyczny. W pewnym momencie musiałam ponownie przeczytać te same strony, bo miałam wrażenie, że się pogubiłam. Tym samym trudno było mi szybko zrozumieć wszystko, co dzieje się w książce i „wkręcić się" w opowieść. W powieści bardzo dużo się dzieje, ale jej czytanie ułatwia prosty język używany przez autora. Opisy miejsc są zazwyczaj krótkie i treściwe, a także zabarwione humorem. Uważam, że w tej książce dużo lepsze byłoby umieszczenie dłuższych opisów, które na chwilę spowolniły akcję i dały czytelnikom odetchnąć.

 

„Niebieski las" uważam, za niezły debiut literacki. Czytając, miałam jednak wrażenie, że autor nie chce przytłaczać czytelników zbytnią dokładnością i wieloma szczegółami, aby ich nie zanudzić. Choć szanuję takie podejście, uważam, że nie wyszło autorowi całkiem na dobre. Urywane wątki, niedokończone rysy postaci, zbyt oszczędne opisy maksymalnie skróciły książkę, która dla mnie powinna mieć minimum 400 stron (nie zważając na kolejne tomy). Książkę mogę jednak polecić fanom fantastyki, gdyż świat wykreowany przez autora oraz fabuła są bardzo ciekawe i oryginalne. Na plus można zaliczyć także dość niespodziewane zakończenie. Z chęcią sięgnę po kolejny tom, aby śledzić dalsze lisy bohaterów. Liczę przy tym oczywiście na wyjaśnienie wszystkich niedomówień i tym razem nieco więcej stron.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial