Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Czarodziejskie Miasto

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Czarodziejskie Miasto | Autor: Edith Nesbit

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

 Nie wyobrażam sobie literatury dziecięcej bez książek autorstwa EdithNesbit. Angielska autorka tworzyła na przełomie XIX i XX wieku, ale jej powieści skierowane do dzieci nie tracą na wartości mimo upływu lat.Kto nie przeżył dzieciństwa w towarzystwie opowieści „Pięcioro dzieci i coś”, „Feniks i dywan”, czy „Złota księga Bastablów”, stracił bardzo wiele. Dziś można wrócić zarówno do wspomnień, jak i od nowa zapoznać się z historiami stworzonymi przez panią Nesbit. Między innymi dzięki wydawnictwu Muchomor. Jednym ze wznowień jest „Czarodziejskie miasto” – historia chłopca, którego dzieciństwo postanawia zaskoczyć niezbyt różowo.

 

Wychowywany wyłącznie przez siostrę, traci nagle grunt pod nogami i poczucie bezpieczeństwa. Otóż ukochana i jedyna bliska mu osoba postanawia znaleźć sobie męża. Tym samym malec zostaje zmuszony zamieszkać w miejscu, w którym wcale nie chce być, otrzymuje doprawdy okropną opiekunkę i do tego ma nakaz tolerować towarzystwo dziewczynki, która mieszka razem z nim i którą obwinia za wszelkie spotykające go zło. By poradzić sobie z trudnymi emocjami, w tym tęsknotą za dawnym życiem, gdy nikt nad nim nie czuwa, Filip zakrada się do jednego z pokoi i tworzy prawdziwy cud architektury. Z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, zabawek, książek, ozdobnej zastawy stołowej i dosłownie wszystkiego, co nawinęło mu się pod rękę (nawet krawieckiej miarki) buduje potężne miasto. Jednak budowanie, które miało być tylko zabawą, za sprawą czarów, wyobraźni albo jeszcze innych nieznanych zjawisk, zamienia się w prawdziwą przygodę. Chłopiec przenosi się do swojego miasta, gdzie od razu wzięty zostaje za intruza i… osadzony w więzieniu. Włodarze czarodziejskiej krainy nie pozostawiają mu wyboru. By przekonać o swoich dobrych zamiarach i uzyskać aprobatę społeczeństwa Polistopolis, Filip ma do wykonania siedem zadań, zwanych wielkimi czynami.

 

Książka Edith Nesbit to esencja fantazjowania. Czytelnik zostaje zaproszony do świata, w którym wszystko jest możliwe, przełamujące granice, totalnie magiczne, ale oparte na specjalnych, trudnych do przewidzenia zasadach. Nigdy nie wiadomo, jakie prawidła i przepowiednie będą generować następne przygody. Nawet twórca czarodziejskiego miasta nie wie wszystkiego o jego tajemnicach. Świat stworzony przez autorkę, a także przez Filipa, jest nieprawdopodobny. Uczta dla umysłu, wielowarstwowy tort z wisienką dla wyobraźni. Cytuję: „trochę drżący, ale zaciekawiony” to doskonałe określenie na emocje, które towarzyszą lekturze.

 

Wobec książki „Czarodziejskie miasto” nie da się przejść obojętnie. Oprócz wpływu na wyobraźnię, pokazuje, jak fantastyczna może być zabawa. Nie potrzeba do niej interaktywnych zabawek ani komputera. Może właśnie ta powieść zainspiruje dzieci do innego spojrzenia na zabawę. Pomogą w tym: nietypowa konstrukcja zdań nadająca treści baśniowego, tajemniczego charakteru, umiejętnie budowane napięcie i dawanie czytającej osobie czasu do namysłu nad pewnymi sprawami. Filip bowiem podczas swoich przygód nie tylko doświadcza przeróżnych emocji, ale także poznaje wartości. Stara się być odważny, honorowy. I chociaż wychodzi mu to raz lepiej, raz gorzej, poświęca czas na refleksję.

 

Powieści Edith Nesbit to klasyka nie do podrobienia. Takiego klimatu próżno szukać we współczesnej literaturze dziecięcej. Chociaż wszystko dzieje się w krainie fantazji, jednocześnie sprawia wrażenie realizmu. Nie jest to też ugrzeczniona, uładzona literatura spod klosza. Trzeba mieć to na uwadze, że bywa mrocznie, strasznie, a nawet o włos od śmierci. Nikt nie zakrywa trudnych emocji i nie okłada czytelnika folią z bąbelkami. Po lekturze „Czarodziejskiego miasta” nic już nie będzie takie samo. Bo ta historia nie daje się zapomnieć, stając na podobnej półce, co „Alicja w Krainie Czarów’” oraz „Niekończąca się historia”. To cudownie, że wydawnictwo Muchomor postanowiło odświeżyć książki Edith Nesbit.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial