Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Flash Crash

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Flash Crash | Autor: Liam Vaughan

Wybierz opinię:

Agnieszka Nowak

 Książka „Flash Crash" Liama Vaughana opowiada o największych krachu na giełdzie z 2010 roku. Jest ona pisana w formie reportażu i przedstawia dziennikarskie śledztwo, co jako przedstawicielkę tej branży bardzo mnie zaciekawiło. Tematy ekonomiczne nigdy nie były mi obce, dlatego chętnie sięgnęłam po tą lekturę. Oprócz samej historii zainteresowała mnie forma książki. Liczyłam, że historia nie zostanie przedstawiona nużąco i na szczęście się nie zawiodłam.

 

Słynny Flash Crash, który zaczął się w 2010 roku podobno trwał aż 5 lat, a jego skutki były ogromne. Książka opowiada historię człowieka pochodzącego z niezamożnej rodziny, który okazał się genialnym oszustem. Dzięki swojemu ogromnemu sprytowi 36-letni Navinder Sarao nie tylko obrobił giełdę, ale także spowodował chaos w świecie finansowym, który porównywany jest do wielkiego kryzysu lat XX.

 

Jestem pod wrażeniem całej wiedzy o Navinderze Sarao, jaką posiedli dziennikarze i autor książki. Opowieść jest niezwykle szczegółowa, dzięki czemu dowiadujemy się wielu interesujących faktów nie tylko o samym sprawcy krachu, ale także o realiach pracy na giełdzie, biznesie i tym jak wygląda polityka pieniężna w Stanach Zjednoczonych. Szczegóły te mimo zaawansowania oraz trudnej tematyki nie były nużące. Akcja książki jest bardzo dynamiczna, dzięki czemu mimo wszelkich zawiłości czyta się ją bardzo szybko. Mam wrażenie, że żaden szczegół nie został przytoczony przez autora bez powodu. Każdy z nich niejako tłumaczy motywy Sarao, jego zachowanie i myśli. Wyjaśnia także procesy zachodzące na giełdzie, a także skutki jakie przyniósł za sobą Flash Crash.

 

Autor odpowiada w książce na wiele pytań m.in. o to, czy całą operację był w stanie poprowadzić tylko jeden człowiek? Co było decydujące dla całej operacji? Dlaczego mimo coraz bardziej zaawansowanych technologii nie dało się temu zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć skutki działać Sarao? Mimo że Sarao zarzucano naprawdę wiele, ta książka pozwala czytelnikom poznać jego geniusz, nie umniejszając go i nie sprowadza operacji tylko do kategorii czegoś złego. Operacja ta jest przedstawiana bardziej jako fenomen i coś godnego opowiedzenia, poznania przez szerszy krąg odbiorców.

 

Książka mimo wielu zawiłości i przytoczenia przez autora mnóstwa szczegółów nie jest pisana trudnym językiem. Wszelkie nieznane mi wcześniej sformułowania czy zwyczaje zostały przez autora szybko wyjaśnione w przypisach. Także z przypisów możemy poznać o wiele więcej wartościowych artykułów czy powieści także wartych przeczytania. Książka na pewno spodoba się wszystkim, którzy na co dzień interesują się tematyką ekonomii, finansów i gospodarki. Jest to prawdziwa gratka dla fanów literatury faktu, reportaży i innych publicystycznych twórczości dziennikarzy. Myślę, że spodoba się także wielu osobom, które w ekonomię zwykle się nie zagłębia, ale które po prostu chcą przeczytać interesującą książkę i odkryć przy tym nowe, nieznane wcześniej fakty.

 

Uważam, że „Flash Crash" jest na tyle szczegółową i niezwykle ciekawą pozycją, że powinien doczekać się ekranizacji w postaci filmu czy nawet serialu. Byłoby to wówczas nie tylko dzieło o tematyce ekonomicznej, ale przede wszystkim film/serial akcji lub sensacyjny. Uważam, że naprawdę trudno jest się nudzić czytając tą książkę.

 

Mogę śmiało polecić tą publikację każdemu kto jest choć w najmniejszym stopniu zainteresowany tym, co dzieje się na giełdzie, rynkach finansowych, a także fanom reportaży i literatury faktu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial