Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Bolesław Chrobry

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Bolesław Chrobry | Autor: Antoni Gołubiew

Wybierz opinię:

Agnieszka Nowak

 „Bolesław Chrobry. Rozdrożato już piąty tom bestsellerowej serii Antoniego Gołubiewa o narodzinach państwa polskiego i początkach panowania dynastii Piastów. Już raz było mi dane przeczytać wcześniejszą część z serii, dlatego twórczość autora nie była dla mnie dużą niewiadomą. Wiedziałam już, że muszę qpodziewać się wartkiej akcji, ale też wymagającego języka. Jako że książki historyczne należą do grupy moich ulubionych gatunków literatury, miałam wysokie wymagania. Liczyłam nie tylko na wartką fabułę, ale także na garść wcześniej mi nieznanych ciekawostek.

 

Książka skupia się na okresie w historii, w którym w Polsce panuje Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski. Czas ten przypada akże na wydarzenia związane z cesarzem Ottonem lll. Autor znakomicie wykreował postać samego Chrobrego oraz pozostałych postaci. Świetnie oddał także klimat średniowiecza – opisał zwyczaje, kulturę, poszczególne warstwy społeczne i dopasował do nich język. Klimat książki z pewnością spodoba się pasjonatom historii i miłośnikom epoki średniowiecza.

 

Pierwsze, co należy podkreślić to fakt, że lektura jest bardzo wymagająca, a wszystko to przez język jakim posługuje się autor. Antoni Gołubiew sięga po starą odmianę polszczyzny i niestety, nie decyduje się tłumaczyć trudnych wyrażeń w przypisach. W konsekwencji utrudnia lekturę, sprawia, że mimo ciekawej fabuły książka niezwykle się dłuży i uniemożliwia jednocześnie lekturę młodszym czytelnikom, dla których może być zbyt trudna. Język książki przeszkadzał mi od samego początku i powodował, że trudno było mi skupić się na samej fabule. Trzeba jednak przyznać, że dla powieści historycznej może być on atutem, gdyż w głównej mierze tworzy klimat książki. Dzięki niemu czytelnik może wczuć się w sytuację bohaterów i poczuć, jakby przeżywał wszystkie przygody razem z nimi.

 

Autor stworzył bardzo ciekawą fabułę, skupiającą się wokół pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Jednocześnie poczęstował czytelników sporą dawką ważnych, a przy tym niezwykle ciekawych faktów historycznych, które dodają tylko książce na wartości. Autor wie, kiedy przestać – nie przytłacza ilością postaci, dat, bitew. Bardziej wplata je w fabułę i pozwala czytelnikowi czerpać przyjemność z czytania. Oczywiście, nie wszystkie wydarzenia i postaci z książki wyszukane zostały w archiwach czy kronikach, a Antoni Gołubiew musiał dodać co nieco od siebie lub użyć mniej wiarygodnych źródeł.Połączenie to pozwoliło autorowi stworzyć oryginalną i nietuzinkową powieść historyczną.

 

Pomijając język powieści, który chwilami utrudnia i spowolnia lekturę, książka jest bardzo dynamiczna. Kiedy czytelnik już przyzwyczai się do obcobrzmiących nazw i wyrażeń, może w pełni cieszyć się pełną akcji fabułą, w której nie brakuje bitew, intryg i konfliktów. Czytelnik z pewnością nie będzie się nudził, tym bardziej że akcja nie zawsze jest przewidywalna. Nawet ktoś, kto pasjonuje się historią i ma w głowie wiele historycznych faktów może dowiedzieć się czegoś nowego i odkryć mnóstwo ciekawostek.

 

Książkę „Bolesław Chrobry. Rozdroża" jak i całą serię Antoniego Gołubiewa z pewnością mogę polecić każdemu wielbicielowi historii i powieści historycznych. Nie jest to jednak lektura dla każdego. Trudny język sprawia, że nie polecam lektury osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytelnictwem lub tym konkretnym gatunkiem powieści, gdyż mogliby się oni zniechęcić. Z pewnością trudności z dobrnięciem do końca mieliby także młodsi czytelnicy i nastolatkowie, których opowieść mogłaby z kolei lekko przestraszyć i zniechęcić do nauki historii w szkole...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial