Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ogień

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ogień | Autor: Anna Skowrońska

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

 Seria o żywiołach autorstwa Anny Skowrońskiej to chyba jedna z najciekawszych i najlepiej opracowanych książek wprowadzających młodego czytelnika w świat wiedzy. Bardzo pomysłowa i opracowana ze szczegółami kolekcja książek wzbogaciła się o tom tematyką obejmujący ogień i wszystko, co z nim związane. Jako dorosły czytelnik, wielbiciel literatury dziecięcej, nie mogłam doczekać się tego mini kompendium. I muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Jest to bowiem książka, której nie może zabraknąć w domowej biblioteczce.

 

Jak powstaje ogień? Czy każdy płomień wygląda tak samo? Kiedy człowiek nauczył się korzystać z ognia i jaki to miało wpływ na jego życie? Co ogień zdziałał w historii świata i jakie ma powiązania ze zmianami klimatu? Jak wygląda gaszenie pożarów? Czym oświetlano pomieszczenia w dawnych czasach? Co to jest „kult ognia”? To zaledwie kilka z ogromu pytań, na które odpowiedzi prezentuje autorka. Pytań z kategorii całkiem prostych, jak i niezwykle skomplikowanych, w tym bardzo poważnych. Na każdej rozkładówce nowe spojrzenie na temat. W książce „Ogień”, podobnie jak w innych tomach serii, mamy holistyczne podejście do poruszanej problematyki. Różne dziedziny wiedzy m.in. fizyka, chemia, kultura, sztuka, historia, czy geografia łączą się w jedno, ukazując świat wieloaspektowo, nie tworząc sztucznych podziałów. Świat w książkach o żywiołach to szereg naczyń połączonych, gdzie jedna rzecz wpływa na kolejną.

 

Trzeba przyznać, że Anna Skowrońska potrafi rozpalić, zagotować i stale podsycać płomień ciekawości odbiorcy. Z książki aż bije pasja i chęć dzielenia się wiedzą. Mniej lub bardziej znane informacje, o różnym poziomie trudności, sformułowane zostały zarówno w formie pytań, jak i ciekawostek. Mamy tu szereg bardzo obrazowych porównań, w których znajdują się odwołania do sytuacji z codziennego życia i tego, co dla dziecka zrozumiałe, bliskie. Takie zabiegi prowokują do zadawania kolejnych pytań i samodzielnego poszukiwania celem uzupełniania treści. Niektóre kwestie zachęcają do snucia refleksji, inne do wyciągania wniosków. Na bazie poruszanej przez autorkę tematyki można prowadzić z młodym czytelnikiem dyskusje, włączając w to chociażby elementy ekologiczne.

 

Tym razem sięgamy z poszukiwaniami aż do prehistorii, korzystamy z wiedzy archeologów i badań naukowych. Autorka zachęca dziecko by samo eksplorowało świat i ćwiczyło swoją uważność. Podpowiada, jak można dokonywać obserwacji, a nawet wykonać jakieś proste doświadczenia w domowych warunkach. Największą zaletą tej publikacji jest nie tylko fenomenalny zbiór faktów i hipotez, ale także ich autorska interpretacja, doskonały przekaz. Nie bez znaczenia pozostaje subiektywny, niesamowicie ciekawy dobór i układ treści. To po prostu chce się czytać.

 

Wrażenie na czytelniku robi duży format książki i zjawiskowa, kipiąca czerwienią okładka. W środku czeka zaś obłędna grafika, budząca jednocześnie grozę i zachwyt. Publikacja ze zdjęciami nie byłaby tym samym. Ilustracje są na przemian to realistyczne, to metaforyczne. Doskonale dobrane do treści, wzmacniają odbiór i wspomagają zapamiętywanie. Mocno oddziałują też na wyobraźnię. Sfera emocjonalna podkreślona jest barwą i wyrazem twarzy bohaterów kolejnych obrazów. A te bywają przejmujące, wzruszające, a także mrożące krew w żyłach. W końcu ogień to to żywioł zjawiskowy, budzący chyba największy strach.

 

Każdy kolejny tom autorstwa Anny Skowrońskiej sprawia, że chce się więcej i więcej, żeby nie powiedzieć, że człowiek aż się pali do poznania szeregu nowych ciekawostek. Inwestycja w serię o żywiołach wydawnictwa Muchomor to inwestycja w wiedzę, rozumienie świata, lepsze radzenie sobie w społeczeństwie i dbałość o środowisko.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial