Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pani Bovary

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pani Bovary | Autor: Gustave Flaubert

Wybierz opinię:

Julia Panicz

  Zawsze ciężko jest oceniać książki, które zostały uznane za klasykę literatury, ponieważ wydawać by się mogło, że nie ma tutaj już nic więcej do dodania. Słowo „klasyka” zdaje się oddawać sedno sprawy. Tak samo jest w przypadku „Pani Bovary” Gustava Flauberta. Powieść, którą każdy powinien kojarzyć, chociażby z nazwy, która zachwyca bogactwem języka, realistycznymi opisami i najpiękniejszą brzydotą otaczającego nas świata. Bo z tego właśnie jest Flaubert znany z pokazywania rzeczy, które esteci mogą uznawać za brzydkie, nieestetyczne i mało poetyckie.

 

Gustave Flaubert urodził się we Francji, gdzie do dziś jego powieści cieszą się ogromnym szacunkiem, w końcu Francuzi uznają go za jednego ze swoich najwybitniejszych twórców. Chociaż nie zawsze tak było. Niektóre z jego książek, w tym omawiana „Pani Bovary”, znalazły się w indeksie ksiąg zakazanych i wywoływały skandale obyczajowe. Jednak to, co trzeba o nim pamiętać przede wszystkim, co też pomoże zrozumieć jego powieści, jest to jakim umiłowaniem darzył nieupiększone niczym życie. Był przedstawicielem naturalizmu w sztuce, który zakłada, tak jak zresztą już wspominałam wyżej, opisywanie świata takim, jakim jest. Ze wszystkimi jego mankamentami, brudami i niewygodami.

 

Jednak Flaubert jest też wyśmienitym psychoanalitykiem, zwłaszcza w kontekście swoich bohaterów. Bardzo dobrze widać to właśnie na stronach powieści „Pani Bovary”. Książka opowiada o życiu tytułowej Emmy Bovary, o jej nieszczęśliwym małżeństwie z wiejskim lekarzem Karolem oraz o jej niezwykłej umiejętności oddawania się całościowo literaturze romansu, którą czyta i efektem tego jest całkowite zatracenie granic między tym, co dzieje się w rzeczywistości, a tym, co realne jest tylko w świecie literatury.

 

Na pierwszy rzut oka powieść może nie wydawać się niczym interesującym. Ot co problemy codziennego życia, dylematy, które może przeżywać niejedna kobieta. W dodatku opisane niczym nieupiększającym językiem. Jednak książka wciąga od pierwszych linijek tekstu, bo autor jest mistrzem budowania narracji, opisywania świata i kreowania swoich postaci. Główni bohaterowie są zbudowani z rozwagą i głęboką analizą. Nie można tutaj nie wspomnieć o tym, że „Pani Bovary” jest uznawana za jedną z pierwszych powieści psychologicznych i to zdecydowanie oddaje jej charakterystykę. Można powiedzieć, że Flaubert na kartach swojej książki zrobił prawdziwe studium kobiety nieszczęśliwej i zagubionej.

 

„Pani Bovary” bywa powieścią trudną, złożoną i skomplikowaną do lektury. Zupełnie tak jak jej tytułowa bohaterka. Emma wychodzi młodo za mąż za podstarzałego lekarza, ponieważ wierzy, że będzie miała przy nim dobre i szczęśliwe życie. Z czasem jednak zawiedzie się swoimi przewidywaniami. Dużą rolę w tragedii bohaterki odgrywa przede wszystkim jej umiłowanie do romansów Waltera Scotta, bo wierzy, że prawdziwa miłości powinna wyglądać właśnie tak, jak jest to opisywane w jej ulubionych powieściach. Kończy się to tym, że kobieta nigdy nie będzie usatysfakcjonowana, czy to u boku męża, czy kochanków.

 

Jak wspominane było wyżej, nie bez powodu powieść zaliczana jest do klasyki literatury pięknej, a sam Flaubert jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców francuskich. Podkreślam, że nie bez powodu, bo wystarczy właśnie przeczytać „Panią Bovary”, żeby zrozumieć, że żadne inne słowo jak „klasyka” nie oddają piękna tego tekstu. Znaleźć w nim można niezwykłą analizę psychologii kobiety, która de facto jest zmuszona do nieszczęśliwego małżeństwa przez społeczne realia, w jakich przyszło jej żyć. Poza tym pozycja zachwyca poetyckimi, ale prawdziwymi opisami swojego świata. Innymi słowy, można powiedzieć – pozycja obowiązkowa.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial