Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zrodzona Z Ognia. Dwunastka I Lodowy Las

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zrodzona Z Ognia. Dwunastka I Lodowy Las | Autor: Aisling Fowler

Wybierz opinię:

Agnieszka Nowak

 Mało która książka fantastyczna mnie ostatnio wciągnęła. Większość powieści, po które sięgałam były albo zbyt nudne albo zbyt udziwnione. W dodatku ich lektura była żmudna i ciągnęła się w nieskończoność. Mimo to, nie zaprzestałam poszukiwań wciągającej książki fantasy. Dobrze, że ostatecznie się nie zniechęciłam, bo w ręce wpadła mi pierwsza część sagi „Zrodzona z ognia" autorstwa AislingFowler.

 

Główną bohaterką opowieści jest Dwunastka – jedna z wielu adeptek szkolonych na Łowców w Hunting Lodge. Choć w sztukach walki dziewczyna nie ma sobie równych, jej koledzy raczej się jej boją niż podziwiają, a na wspólnych treningach unikają jak ognia. Ogień to jednak dobre słowo – Dwunastka ma go w sobie mnóstwo. Często nie panuje nad gniewem, szybko wpada w złość i bierze udział w bójkach. Osobą, która szczególnie działa jej na nerwy jest Piąty oraz jego najlepszy przyjaciel Szósty. Jedynym adeptem, który nie boi się ćwiczyć z Dwunastką jest Siódemka, uważana przez wszystkich za dziwadło. Wkrótce jednak codzienność wHunting Lodge zostanie brutalnie przerwana przez atak magicznych stworzeń na osadę. Aby uratować Hunting Lodge, które Dwunastka uważa za dom oraz porwaną przyjaciółkę, adeptka musi znaleźć w sobie ogromną odwagę oraz – co dla niej trudniejsze – połączyć siły z osobami, z którymi dotychczas nie chciała mieć nic wspólnego.

 

Świat wykreowany przez Aisling Fowler jest bardzo tajemniczy i intryguje czytelnika od samego początku. Śledzimy w nim losy adeptów, którzy odrzucili swoje dotychczasowe życie, rodziny oraz zapomnieli o Klanach, z których pochodzą, aby zostać łowcami. Oprócz nich mamy jednak do czynienia z wieloma magicznymi istotami, wśród których są gobliny i czarownice, ale także mnóstwo innych oryginalnych, wymyślonych przez autorkę stworzeń. Ogromnym plusem jest to, że w innych fantastycznych książkach nigdy nie znalazłam podobnych nazw, a mimo to autorka miała na wszystkie postacie pomysł.

 

Fabuła książki oczarowała mnie wraz z pierwszym wątkiem. Czytając powieść, nie raz miałam przed oczami słynną „Narnię", gdyż w „Zrodzonej z ognia" znalazłam wkilka podobnych elementów. Mamy tu element powieści drogi, w której bohaterowie wyruszają na pomoc przyjaciółce, ale także wielką kulminacyjną bitwę oraz Strażnika, który w pewnym momencie zaczął kojarzyć mi się z bohaterskim Aslanem. Podobieństwa do „Narni" nie są jednak jednoznaczne, a ja jako fanka tej powieści traktuję je jako atut. Jest to bowiem fantastyka, którą lubię i mogłabym czytać codziennie. Na korzyść powieści przemawia także wielowątkowość. Autorka umiejętnie rozwija każdy wątek i łączy je ze sobą. Żaden z nich nie wydaje się jednak przerysowany czy wtrącony na siłę. W dodatku w powieści jest mnóstwo zwrotów akcji, których bym się nie spodziewała. Trudno jest domyśleć się jaki będzie następny krok bohaterów i jak fabuła się rozwinie.

 

Bohaterom wykreowanym przez autorkę w mojej opinii nic nie brakuje. Dwunastka jest z pozoru groźna i niebezpieczna, ale w środku zagubiona. Skrywa tajemnice i prawdziwe motywy, dla których trenuje w Hunting Lodge. Stale prześladują ją jej przeszłość i błędy jakie popełniła jako dziecko. Ma w sobie dużo złość i żądzę zemsty, bo nie potrafi wybaczyć innym, ale przede wszystkim sobie. Jest postacią tajemniczą, intrygującą, ale ze swoimi wszystkimi wadami da się lubić, gdyż jest także niezależną, silną i odważną kobietą, która skrywa w sobie wielką moc.

 

Pozostali bohaterowie powieści także nie zawodzą. Każdy z nich skrywa tajemnice nawet przed najbliższymi sobie osobami. Piąty choć momentami irytuje, jest postacią, która dodaje fabule kolorytu. Bez jego charakterku, poczucia wyższości i kłótni z Dwunastką z pewnością czegoś by brakowało. Najbardziej tajemniczą postacią jest jednak Szósty, który cichy i nieśmiały jest tylko z pozoru. Tak naprawdę swoim zachowaniem stara się nie rzucać w oczy, aby chronić osobę, którą kocha.

 

Także wszyscy nauczyciele, magiczne stworzenia oraz czarne charaktery pełnią w powieści niezwykle ważne funkcje. Bohaterowie uzupełniają się wzajemnie, każda z nich jest inna, a autorka poświęca im bardzo dużo czasu i wyjaśnia motywy ich zachowania.

 

Książkę przeczytałam w dwa dni, choć gdybym się postarała, zajęłaby mi dzień. Chciałam jednak przedłużyć swój pobyt w Hunting Lodge wraz z Dwunastką i innymi bohaterami. Autorka poszczególne rozdziały powieści przeplata ze wspomnieniami z przeszłości Dwunastki, dzięki którym możemy poznać jej rodzinę i zrozumieć sytuację, w której się znajduje. Atmosferę magicznego świata oddają także fragmenty „Bestiariusza" czytane przez Dwunastkę, które opisują wszystkie magiczne stworzenia spotykane przez przyszłych Łowców. Czytelnicy mogą także jeszcze bardziej wczuć się w powieść dzięki pięknym rysunkom i ilustracjom przedstawiającym bohaterów.

 

Książkę z czystym sercem polecam wszystkim fanom fantastyki – zarówno tym młodszych, jak i starszym. Dynamiczna akcja i wiele zwrotów akcji wciągną najbardziej wymagających czytelników. Ja z niecierpliwością czekam na kolejne przygody Dwunastki i jej przyjaciół.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial