Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dobry Opiekun

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Dobry Opiekun | Autor: Charles Graeber

Wybierz opinię:

Anena

Człowiek jest niezwykle skomplikowaną istotą, która potrafi poświecić wiele dla dobra innych, ale i może stać się najniebezpieczniejszą bestią, jaką widział świat. Właśnie taki obraz istoty ludzkiej jako stworzenia gorszego niż zwierzę wyłania się z książki Charlesa Graebera zatytułowanej „Dobry opiekun. Prawdziwa historia o medycynie, szaleństwie i morderstwach”. Na niemalże 400 stronach autor ukazuje historię życia Charlesa Cullena, pielęgniarza, który w 2003 roku został aresztowany pod zarzutem morderstwa. Bardzo szybko został on okrzyknięty „Aniołem śmierci”, kiedy podczas żmudnego śledztwa okazało się, że mógł odpowiadać za śmierć nawet czterystu osób. W ten sposób Cullen zapisał się na kartach kryminalnej historii Stanów Zjednoczonych jako największy seryjny morderca wszechczasów. Najbardziej szokujące było jednakże to, iż bardzo dobrze potrafił maskować swoje zbrodnicze popędy. Dla wielu znajomych był osobą bardzo miłą, którą ceniono w pracy za zaangażowanie w opiece nad chorymi. Rodzina uważała go za kochającego syna, męża i ojca. Wydawał się niemalże ideałem człowieka, jednakże to była maska za którą skrywał swoje prawdziwe „ja”.

 

„Dobry opiekun. Prawdziwa historia o medycynie, szaleństwie i morderstwach” to owoc niesamowitego researchu Charlesa Graebera, który przez sześć lat zbierał materiały, przekopywał się przez niezliczoną ilość dokumentów sądowych oraz przeprowadził liczne wywiady na temat pielęgniarza, który zamiast ulżyć ludziom w cierpieniu zabijał ich z zimną krwią. Najciekawszym aspektem jego żmudnej, niemalże benedyktyńskiej pracy była możliwość prozo mawiania w cztery oczy z mordercą, który zszokował swoimi czynami cały świat. Mimo niechęci Cullena do spotkań z dziennikarzami oraz do pomysłu powstania o nim książki, zdecydował się na cykl spotkań z Graeberem. W ten sposób zyskał pewność, że to, co zostanie o nim napisane będzie zawierało w sobie przynajmniej część prawdy z wydarzeń, które miały miejsce. Znaczącą rolę, zarówno w powstaniu książki, jak i zatrzymaniu Cullena odegrała jego przyjaciółka, która była tajną informatorką policji. Prawdopodobnie dzięki jej zaangażowaniu udało się uratować kolejne ludzkie istnienia.

 

Książkę Charlesa Graebera czyta się niezwykle przyjemnie, ponieważ autor ma dar snucia interesującej opowieści, co jest dodatkowym atutem historii opartej na prawdziwych zdarzeniach. Autor stara się nie tylko wejść w głąb mordercy, ukazać jego modus operandi, ale również wyjaśnić zagadkę prowadzonego przez niego podwójnego życia. Wraz z nim czytelnik powoli odkrywa najgłębsze tajemnice Cullena, poznaje jego myśli i uczucia oraz przekonuje się, że faktycznie w jednym ciele mogą faktycznie mieścić się dwie osobowości – idealny ojciec rodziny i przyjaciel oraz bezwzględny morderca schorowanych i osób starszych. Poza tym opowieść o jego zbrodniczej działalności urozmaicona jest fragmentami opisującymi zabiegi śledczych w uzyskaniu zadowalającej ilości dowodów pozwalających na jego aresztowanie i postawienie przed sądem. Czytając tę książkę ma się wrażenie, iż czyta się powieść kryminalną, jednakże z tyłu głowy zapala się czytelnikowi czerwona lampka, ponieważ opisywane w niej wydarzenia nie są wytworem wyobraźni pisarza, lecz zdarzyły się naprawdę.

 

Podsumowując, polecam książkę Charlesa Graebera „Dobry opiekun. Prawdziwa historia o medycynie, szaleństwie i morderstwach” wszystkim miłośnikom historii kryminalnych, a zwłaszcza prawdziwych opowieści z życia wziętych. Autorowi udało się napisać bardzo ciekawą opowieść o mordercy o anielskiej powierzchowności, który prawdopodobnie działałby nadal, gdyby nie zrządzenie losu. Podziwiam pana Graebera za ogrom pracy, którą wykonał podczas przygotowania do napisania książki. Dzięki zawartej na końcu obszernej bibliografii widać, jak wiele aspektów sprawy Cullena musiał poznać, aby móc oddać w ręce czytelnika tak pełną detali książkę, za co jestem mu niezmiernie wdzięczna. Sprawa „Anioła Śmierci” wstrząsnęła mną do głębi i poruszyła. Dzięki niej ponownie przekonałam się, że pozory potrafią mylić, a w naszym otoczeniu może znajdować się osoba, która na co dzień nosi maskę i potrafi się dobrze kamuflować. Ku przestrodze!

 

 

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial