Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krowa Na Parkingu – Pokonaj Gniew Techniką Zen

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Krowa Na Parkingu – Pokonaj Gniew Techniką Zen | Autor: Leonard ScheffSusan Edmiston

Wybierz opinię:

Tulliana

O gniewie inaczej niż zwykle myślimy

 

 Gniew to jedna z najczęściej spotykanych emocji, przeważnie kojarzona ze złością, agresywnym zachowaniem, wrogim nastawieniem do drugiej osoby. Ponieważ emocje związane z gniewem zazwyczaj uważamy za negatywne i często się ich wstydzimy, jeśli dotyczą nas samych, myślę, że niewiele na rynku wydawniczym publikacji poświęconych tej tematyce. Recenzowana tutaj publikacja to kolejna perełka od znanego mi ,,Studia Astropsychologii jeszcze lepsze jutro”. Autorami tej książki opatrzonej nader intrygującym tytułem jest Leonard Scheff, prawnik i buddysta oraz Susan Edmiston, dziennikarka pisząca między innymi dla ,,New York Times”, czy ,,Women’s Day”.

 

Mnie osobiście zainteresowała ta lektura przede wszystkim dlatego, że od wielu lat prowadzę warsztaty psychologiczne dotyczące wyrażania emocji i wciąż chciałabym poszerzać własną wiedzę z zakresu sposobów opanowywania gniewu, radzenia sobie z nim w nawet najtrudniejszych sytuacjach. Jestem jednak pewna, że książka przypadnie do gustu każdemu, kto choć odrobinę lubi książki o tematyce psychologicznej i szuka przystępnej literatury na temat tzw. ,,zarządzania gniewem”. ,,Krowa na parkingu - pokonaj gniew techniką zen” to jedna z najbardziej intrygujących i zapadających w pamięć publikacji, jakie miałam ostatnio okazję czytać.

 

Praktyczne sposoby na pozbycie się złości i negatywnych uczuć

 

Niniejsza książka to wyjątkowe połączenie buddyjskich opowieści na temat gniewu oraz przekonujących, niekiedy dość zabawnych przykładów z życia wziętych na temat gniewu, przez który często stajemy się nieracjonalni, groteskowi, bardzo nieprzyjemni dla otoczenia. Poradnik można uznać za zbiór ciekawych ćwiczeń z zakresu medytacji, praktyk uważności, świadomego oddychania, czy twórczego rozwiązywania konfliktów. Z pomocą autorów tego dzieła możemy uświadomić sobie, w jakich sytuacjach jesteśmy najbardziej narażeni na gniew, jak go zazwyczaj okazujemy, jak odbierają nas inni, gdy jesteśmy rozzłoszczeni, nie potrafimy racjonalnie mówić o swoich emocjach i uczuciach.

 

Zawartość książki ,,Krowa na parkingu…”

 

Utwór o charakterze poradnikowym został ładnie wydany, moją uwagę zwróciła szczególnie szata graficzna książki w odcieniu kojącej lawendy. Książka zawiera wiele przykładów nowego radzenia sobie z gniewem, wyjaśnia jego podłoże, zwraca uwagę na to, co wspólnego ma gniew z naszą świadomością. Z pomocą niniejszej książki będziecie mogli z pewnością zrozumieć, jak odzyskać równowagę emocjonalną, jak mówić o swoich uczuciach i nazywać towarzyszące nam emocje. Końcowe rozdziały poradnika można potraktować jako wykaz konsekwencji najczęściej mających związek z gniewem i przyczynek do wyciągnięcia samodzielnych wniosków na temat tego, co się z nami dzieje, kiedy pokonamy w sobie tą negatywną emocję.

 

,,Krowa na parkingu” to książka napisana w przejrzysty sposób, zwracająca uwagę swoim bardzo praktycznym charakterem. Znajdziecie w niej zapadające w pamięć cytaty i motywujące afirmacje oraz treści o charakterze medytacyjnym. Szczególnie istotne informacje zostały wyszczególnione ku pamięci w przejrzystych fiołkowo-lawendowych ramkach. Książka, którą tutaj wam recenzuję to dzieło godne polecenia innym, co więcej możecie ją sobie spersonalizować, niejako dostosować do własnych potrzeb. Znajdują się w niej bowiem miejsca przeznaczone na notatki, rubryczki na wykonywanie ćwiczeń będących czymś w rodzaju podsumowania szczególnie wartościowych treści.

 

Nawet jeśli nie przepadasz za literaturą psychologiczną i nie masz zwyczaju rozmawiać z innymi o swoich emocjach, warto byś znalazł/znalazła w sobie choćby odrobinę chęci do zapoznania się z cennymi uwagami i wskazówkami zawartymi w tej książce. Chcecie poznać ciekawe, ale niezbyt skomplikowane techniki buddyjskie i techniki zen? Szukacie sprawdzonych sposobów na walkę z gniewem, a może raczej mądre nim zarządzanie? W takim razie musicie koniecznie przeczytać od deski do deski polecaną tutaj publikację. Nie gniewajcie się, ale… nie wypada pozostawać laikiem w kwestii gniewu, trzeba wreszcie zdobyć się na odwagę, by o otwarcie o nim mówić.

Sylfana

 Krowa na parkingu to ciekawy i nietuzinkowy poradnik, w którym odnajdziemy treści pomagające nam w opanowaniu emocji, oczywiście tych niekorzystnych, takich jak gniew i złość. Fabuła książki rozpoczyna się znaną i popularną powiastką buddyjską, która obrazuje powszechne stany emocjonalne ludzi zauważających jedynie te złe sytuacje. Mowa tu o osobach nie widzących rozwiązań i nie zdających sobie sprawę z tego, że ich złość przede wszystkim kieruje się w ich stronę i to właśnie oni odczuwają jego skutki. Nadmierny gniew i inne negatywne uczucia niszczą nasze zdrowie, życie, jakość postrzegania świata. Dlatego też autorzy próbują pokazać czytelnikowi, jakie mogą być przykre skutki odczuwania gniewu, czy nienawiści, żeby następnym razem przy trudnej i stresującej sytuacji radzić sobie za pomocą narzędzi chroniących nas przed czymś, czego należy zawsze unikać.

 

We wspomnianym poradniku padają inne argumenty, które mają nas przekonać, że gniew przeważnie bywa negatywny. Nie dość, że wpływa bezpośrednio na nasz stan emocjonalny, zdrowie psychiczne, to jeszcze piętnuje nasze relacje z innymi ludźmi. Nieraz tylko jedna chwila nieokiełznanego gniewu i frustracji może zniszczyć przyjaźnie, związki, kontakty rodzinne. Okazuje się w wielu przypadkach, że nie można później tego wszystkiego odbudować, a my zostajemy sami z wyrzutami sumienia i niezrozumieniem, dlaczego właśnie tak zareagowaliśmy. Poczucie nienawiści, nawet chwilowe, wyłącza w nas racjonalność, zdolność myślenia i dedukcję. Twórcy tego wyjątkowego wydania poradnikowego dosyć mocno rozwijają ten temat; widać wyraźnie, że mają wiedzę dotycząca tego zagadnienia i posiłkują się doświadczeniami ludzi podając różne przykłady.

 

Autorzy nie negują istnienia gniewu i nienawiści. Czasami też te uczucia mogą zasygnalizować nam zagrożenie, mogą również zasugerować, który człowiek nie wzbudza zaufania, że nie lubimy go, lub że jest pewnego rodzaju dla nas niebezpieczeństwem. Jednak niezdrowe staje się nadmierne odczuwanie tych emocji. Głównym zadaniem sporządzonej refleksji staje się wypracowanie narzędzi, które będą je regulować i minimalizować, jednak żeby je posiąść należy się ich nauczyć i dostatecznie często wykorzystywać.

 

W opanowaniu nienawiści, złości i agresji mają nam pomóc techniki buddyjskie, czy np. medytacja, świadome oddychanie, a także nauki mnichów, które przede wszystkim opierają się na tezie, że odczuwanie emocji jest naturalne i konieczne, jednak nie należy ich w sobie trzymać, tak aby nie uzewnętrzniły się ze zdwojoną siłą. Przy każdej trudnej sytuacji powinna nam przyświecać myśl, czy dany człowiek, splot zdarzeń, nie uczą nas czegoś, co może przydać się nam w życiu. Powinniśmy wychodzić z założenia, że nic nie dzieje się bez przyczyny i widocznie to co nam się przytrafiło było pewnego rodzaju darem od losu. Takie podejście do zagadnienia daje sukces do osiągnięcia spokoju i harmonii, a sami gniewni ludzie przemieniają się w łagodne, uśmiechnięte i wyrozumiałe stworzenia.

 

Krowę na parkingu czyta się bardzo dobrze. Jest ona lekka, swobodna, przyjemna dla oka. Myślę, że z tego powodu nie należy nazywać tej publikacji typowym, sztywnym poradnikiem, tylko raczej źródłem nauki życia, z którego mogą czerpać wszyscy, bez względu na wiek, pochodzenie, płeć, zawód, czy nawet religię. Buddyzm nie jest przecież odosobnioną wiarą, jest sposobem egzystencji, filozofią łagodności, dobra i miłości. Warto przeczytać ją dla samej myśli buddyjskiej, nawet jeśli nie mamy problemów z gniewem, czy agresją. Wspaniała książka!

Damato

  Autorami książki o niezwykle ciekawym tytule głównym - “Krowa na parkingu” są Leonard Scheff, który jest prawnikiem, zafascynowany buddyzmem oraz Susan Edmiston - dziennikarka, pisząca m.in. do gazety “The New York Times”. Na niebieskiej okładce możemy dostrzec właśnie krowę w pozycji kojarzącej się medytacją - zamknięte oczy, uniesione kończyny górne i skrzyżowane nogi. Jes też kultowe: “O - omm - m - m”. Może ćwiczy samokontrolę, uspokaja się, skupia i chce osiągnąć w ten sposób swój wewnętrzny zen? Okładka trochę humorystyczna, ale muszę przyznać, że przyciąga wzrok i wzbudza zainteresowanie.

 

Tytuł wziął się z przytoczonej przez autorów historii, w której dostrzegamy na miejscu parkingowym nie auto a krowę, która zajmuje nasze docelowe miejsce na zaparkowanie samochodu. Autorzy zmieniają perspektywę i zadają jakże ciekawe pytanie, czy na krowę - tak jak na innego człowieka, który miałby Nam zająć ten obszar - będziemy również zdenerwowani? Historia uczy, że na to co jest niezależne od Nas nie mamy wpływu, jednak Nasza reakcja i to jak postrzegamy i reagujemy na zastaną rzeczywistość zależy tylko do nas samych. Gniew jest reakcją w dużej mierze niekontrolowaną i irracjonalną. Autorzy w tej publikacji piszą o kwestiach, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawę ale warto się nad nimi pochylić, aby zrozumieć jak działają Nasze emocje, co powoduje stres i nasza złość w sytuacjach konfliktowych. Podkreślają, że to jak zachowujemy się obecnie jest po części efektem tego np. jakie mieliśmy dzieciństwo. Każdy z nas wchodzi w dorosłe życie z tzw. bagażem emocjonalnym.

 

Wplecione w książkę elementy buddyzmu dodają moim zdaniem książce innego spojrzenia na tematy, które dotykają ludzi każdego dnia. Jak powszechnie wiadomo buddyzm kojarzy się z większą akceptacją i świadomością rzeczywistości. Powinniśmy skupiać się na otaczającym świecie, ale bez jego oceniania, powstrzymywać się od opinii, która przecież zawsze jest subiektywna i zależy od doświadczeń każdego człowieka. Ciekawym poruszonym aspektem w książce jest to jak radzimy sobie z gniewem na Zachodzie - jak jest on tłumiony i nie umiemy (albo też nie chcemy) przyznać się do takich emocji. Przyczyną tego, że wpadamy w gniew z reguły są niezaspokojone potrzeby oraz związane z tym nasze oczekiwania do danej sytuacji. Jeśli sobie to uświadomimy, to okiełznanie tego stanu, który dla naszego zdrowia nie ma wpływu pozytywnego, będzie o wiele łatwiejsze.

 

Przechodząc do podsumowania, książka - moim zdaniem jest bardzo ciekawie napisana, wiele jest mądrych porad jak radzić sobie ze złością. Na plus zasługuje również to, że w publikacji znajdują się wytłumaczenia naszych stanów emocjonalnych. Przydatne na pewno są dodane do książki różne ćwiczenia. Ogólnie to jestem trochę sceptycznie nastawiony do różnych egzotycznych dla zachodniego świata praktyk, ale muszę też przyznać, że książka nie jest przesadnie tą filozofią przesiąknięta. Jest zachowany umiar a i rady i praktyki są uniwersalne i bardzo trafne. Wątki psychologiczne są ciekawym uzupełnieniem tematu. Układem omawianych treści książka jest bardzo przejrzysta i zagadnienia omawiane są w logicznym dla siebie następstwie. Mimo, że książka nie jest obszerna to myślę, że przybliża kwestie dużej ilości praktyk, które jeśli będziemy wykorzystywać na co dzień, utrwalą się nam i dzięki temu możemy zachować względny spokój w chaosie dzisiejszego świata. Bardzo polecam tę publikację!

 

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial