Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Proste Sposoby Na Przewlekłe Napięcie Mięśniowe I Ból

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Proste Sposoby Na Przewlekłe Napięcie Mięśniowe I Ból | Autor: Paulina Jasińska

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Żyjemy w czasach. w których stres jest nieodłącznym elementem życia. Towarzyszy nam na co dzień i razem z siedzącym trybem życia, ciągłym pędem, lękami, tłumionymi emocjami wywiera bardzo poważny wpływ na nasz organizm. Objawia się to różnymi chorobami, a także przewlekłym bólem i napięciem mięśniowym. Oczywiście medycyna konwencjonalna niekoniecznie bierze pod uwagę wpływ emocji na nasze zdrowie, natomiast medycyna niekonwencjonalna jak najbardziej uznaje tego typu zależności. Książka, o której dziś chciałabym opowiedzieć dotyczy właśnie tego drugiego przypadku, czyli medycyny niekonwencjonalnej, a konkretniej mówiąc holistycznej, w której człowiek postrzegany jest całościowo. W medycynie holistycznej terapii poddawana jest całość, czyli ciało, umysł i dusza. Jeśli więc jesteś zwolennikiem tylko medycyny akademickiej, a wszystko inne uznajesz za bzdury, to zdecydowanie poradnik "Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból" nie jest dla ciebie. Jeśli natomiast jesteś człowiekiem o otwartym umyśle i dopuszczasz niekonwencjonalne metody terapii to jak najbardziej ten poradnik może przekazać ci wiele potrzebnych treści, które wykorzystasz w swoim życiu. Jest to książka specyficzna, z zakresu medycyny alternatywnej, a więc zdecydowanie nie dla każdego.

 

Autorką poradnika jest Paulina Jasińska, fizjoterapeutka i naturopatka, medyczna trenerka personalna, która postanowiła podzielić się z czytelnikami swoimi obserwacjami oraz niecodziennymi metodami pracy, które oczywiście osobiście przetestowała. Metody te mają na celu uporanie się z przewlekłym napięciem mięśniowym oraz bólami różnego rodzaju, takimi jak bóle głowy czy kręgosłupa, a także uwolnienie się od stresu i tłumionych emocji. Wśród metod oprócz różnych ćwiczeń fizycznych można znaleźć takie techniki jak EFT, masaż (nie tylko masaż tradycyjny, ale również masaż brzucha i narządów, które się w nim znajdują) , medytacja, terapia nerwu błędnego, terapia powięziowa czy bioenergetyka Lowena. Niektóre z tych metod mogą się wydawać nieco kontrowersyjne dlatego jeszcze raz podkreślam, że nie każdy odnajdzie się w treści tej książki.

 

Podczas czytania poradnika możemy dowiedzieć się w jaki sposób emocje wpływają na nasze ciało i jakie podłoże psychosomatyczne mogą mieć niektóre choroby i dolegliwości. Możemy zbadać jaką strukturą osobowości jesteśmy i jakie ćwiczenia najbardziej do nas pasują. Dowiemy się również jak radzić sobie z traumą i zespołem stresu pourazowego. Poznamy ćwiczenia rozluźniające i relaksujące oraz dowiemy się jakie znaczenie ma mindfulness, czyli uważność w naszym życiu. Poznamy tutaj również 8-tygodniowy program mindfulness, którego celem jest wsłuchanie się w nasze ciało, wprowadzenie uważności w życie, zbudowanie zdrowych nawyków oraz zmniejszenie odczuwanego bólu psychosomatycznego. Dzięki tej metodzie mamy stać się szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej świadomi.

 

Dużym atutem poradnika są szczegółowe opisy ćwiczeń zobrazowane zdjęciami. Dzięki temu wszystkie przedstawione w książce metody można stosować samodzielnie w domu.
Choć tytuł książki sugeruje, że jest to poradnik dla osób, które odczuwają takie dolegliwości jak przewlekłe napięcie mięśniowe i ból, tak naprawdę z książki może skorzystać każdy, kto chce poprawiać jakość swojego życia i pracować nad emocjami i zdrowiem. Wiele z przedstawionych tutaj ćwiczeń można stosować profilaktycznie.

 

Poradnik polecam osobom, które interesują się medycyną alternatywną i lubią poznawać niecodziennie praktyki związane ze zdrowiem. Nie polecam natomiast osobom całkowicie zapatrzonym w medycynę akademicką, a także osobom będącym praktykującymi chrześcijanami, gdyż metody opisane w książce takie jak bioenergoterapia, medytacja czy joga stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.

Mirosława

„Stan chorobowy zmusza nas, byśmy zajrzeli w głąb siebie.”

 

 Ból jest wpisany w nasze życie, mimo że nie nikt nie lubi cierpieć i czuć dyskomfort. Pojawia się w różnych sytuacjach, nie raz nagle, niespodziewanie i wskutek różnych czynników. Najczęściej, odruchowo sięgamy po tabletki przeciwbólowe, by jak najszybciej pozbyć się przykrej dolegliwości. Jednak wszelkie farmaceutyczne medykamenty są jedynie drogą na skróty i mają efekt krótkofalowy, gdyż ból powraca, często ze zdwojoną siłą, gdy tabletka przestaje działać, a do tego fundujemy sobie skutki uboczne takich działań. Istnieją metody, dzięki którym możemy złagodzić lub nawet zlikwidować przyczynę bólu bez zażywania środków medycznych. Przybliża je autorka w swojej książce „Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból”.

 

Paulina Jasińska jest fizjoterapeutką i naturopeutką, wiec w swojej praktyce spotkała się z różnymi przypadkami niedyspozycji ruchowej, wynikającej ze sztywności mięśni, które z reguły spowodowane są brakiem aktywności fizycznej, spędzaniem czasu w pozycji siedzącej, przeciążeniem, ale też stresem czy nadmiarem obowiązków. Jako terapeutka, patrzy na człowieka holistycznie, więc zwraca uwagę nie tylko na fizyczne aspekty danej dolegliwości, ale też mentalne, emocjonalne i duchowe. W poradniku przedstawia swój punkt widzenia, wiedzę zdobytą w czasie wieloletniej praktyki, ale także na kursach, warsztatach i w pracy z klientami.

 

Materiał został podzielony na trzy główne części, z których pierwsza jest wiedzą teoretyczną, ale uzupełniają ją ćwiczenia wplecione w treść omawianego zagadnienia.  Autorka omawia między innymi psychosomatyczne podłoża chorób, zależności między ciałem i umysłem, ale też uczy nas słuchać własnego ciała, zwracać uwagę na płynące z niego sygnały. Uświadamia skutki zablokowania energii naszych subtelnych polach oraz przybliża zależności poszczególnych części naszego ciała z konkretnymi stanami emocjonalnymi i zasady Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, wykazując w ten sposób powiązanie między emocjami i fizjologią narządów.

 

Pani Paulina Jasińska zamieściła w swojej publikacji swój autorki program, który został zaplanowany na osiem tygodni. Jego celem jest wprowadzenie nas w podstawy pracy z ciałem i redukcji bólu somatycznego poprzez metodę mindfulness, czyli uważności. Pomocne w tym są medytacje i ćwiczenia, dzięki którym wypracujemy nowe, bardziej korzystne dla nas nawyki, a to z kolei, pozwoli na uniknięcie w przyszłości bólu. Każdy z ośmiu tygodni poświęcony został innemu zagadnieniu, a wraz z nim poznajemy też pomocne ćwiczenia. Uczymy się świadomości swojego ciała, świadomego oddychania, świadomego spożywania pokarmów, czyli mindful eating, uważnej jogi, świadomości chwili, koherencji serca, świadomej bliskości i osiągania spokoju.

 

Część druga stanowi praktyczny materiał, chociaż wcześniejsze rozdziały także zawierały tego rodzaju wskazówki. Teraz autorka uczy integracji ciała z umysłem, gdyż stanowi to niezbędny element zdrowia. Są wśród nich elementy bioenergetyki, psychosomatyki, ale także metody pomagające poradzić sobie ze stresem, traumą, lękami, poczuciem winy i wstydu. Natomiast część trzecia jest materiałem uzupełniającym, w którym poznajemy inne formy terapii, takie jak terapia czaszkowo-krzyżowa, powięziowa i hipnoza.

 

Poradnik „Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból” jest napisany bardzo przystępnie, bez sztywnych, fachowych określeń, dzięki czemu poznajemy kolejne tematy z zainteresowaniem.  Zawarta w nim wiedza jest dosyć obszerna, ale głównie dlatego, że omawia różnych technik terapeutycznych, z których możemy wybrać sobie jedną, lub kilka, by sprawdzić ich skuteczność. Całość wypełniają kolorowe ramki z ważnymi informacjami, które warto zapamiętać, tabele, rysunki oraz zdjęcia instruktażowe, na których autorka osobiście prezentuje sposoby wykonania omawianych ćwiczeń.  Poza praktycznymi wskazówkami przybliża też różne techniki, pomagające w uzyskaniu równowagi między ciałem i umysłem.

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

 Paulina Jasińska jest fizjoterapeutką, naturoterapeutą, a także medycznym trenerem personalnym, stale poprawia swoje kwalifikacje, zajmując się metodą mindefulness. Wydała książkę w wydawnictwie Vital, którą zaliczyć można do poradników.  

 

„Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból” to poradnik autorstwa właśnie Pauliny Jasińskiej. Jest to doskonała propozycja dla każdego, kto niekoniecznie chce dogłębnie studiować technikę masażu, ale chce sobie także pomóc. W tej publikacji autorka postarała się bowiem w sposób bardzo jasny i niezbyt skomplikowany, wyjaśnić czytelnikowi i pokazać mu (ale również nauczyć go), jak może sam spróbować o siebie zadbać! Poradnik podzieliła na trzy części, kolejno starając się przybliżyć teorię, następnie praktykę podczas proponowanych przez nią metod walki z traumami, wstydem, czy innymi problemami natury psychicznej, a na koniec wspomniała również o alternatywnych terapiach.

 

Warto zaznaczyć, iż autorka traktuje człowieka w sposób holistyczny. Przedstawia go bowiem w niniejszej książce, jako jedność duszy i ciała. Twierdzi (co często również słyszymy od lekarzy), że nasze choroby, pojawiają się za sprawą tempa rozwoju naszego świata, niszcząc zarówno nasze wewnętrzne ja, zakłócając nasz spokój, a przy tym raniącprzy okazji nasze ciało. Myślę, że większość z nas już się z tą opinią zgodzi, bowiem często nasze wewnętrzne ja i wszelkie problemy, które ono napotyka, jak w lustrze odczuwa także we własnym organizmie. Stres, nerwy powodują, że się spinamy, a nasze ciało przestaje być oazą spokoju! Autorka poradnika „Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból” proponuje więc kilka niezbyt skomplikowanych sposobów na to, by nie tylko rozpoznać problemy, ale także zacząć działać i się od nich uwalniać.

 

Wszelkie informacje, które Paulina Jasińska zawarła w swojej książce są jak najbardziej przydatne w diagnozie.Czasem na pewno nie obędzie się bez pomocy specjalisty, jednak praca z poradnikiem i ten autorski projekt (8 tygodniowy), jest to pewnego rodzaju początek przy pracy nad sobą i nad swoim ciałem. Czujemy przecież bardzo dobrze, kiedy sytuacja wymyka się nam spod kontroli. Autorka poradnika jednak pozwala nam na to, żebyśmy sami pomyśleli o sobie, zastanowili się, tak jak już wspomniała, z czym mamy największy problem. Podpowiada np. dlaczego pojawiają się problemy z kręgosłupem, czego mogą być konsekwencją. Jej podpowiedzi są naprawdę interesujące i często nakierowują nas na zadawanie sobie kolejnych pytań. Motywują wiec do tego, by szukać również i odpowiedzi, a także pomocy! Ponadto Jasińska porusza w swojej książce i opisuje różne formy terapii, w tym m.in. terapię czaszkowo-krzyżową, terapię powięziową, hipnozę. Wszystkie swoje propozycje masażu, czy terapii, autorka „Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból” podpiera zdjęciami. W ten sposób czytelnik może korzystać z jej rad, a przy tym sprawdzać, czy dobrze wykonuje kolejne ćwiczenia.

 

Można więc dzięki poradnikowi Pauliny Jasińskiej nauczyć się, jak wykonywać np. „starosłowiański masaż brzucha”. W poradniku czytelnik znajdzie także propozycje medytacji, ale są także ćwiczenia, wśród których Jasińska proponuje m.in. ćwiczenia uwalniające z zawieszenia, czy ćwiczenia uwalniania tłumionych emocji. Wszystkie te wyróżnione przez nią sposoby radzenia sobie z problemami są głęboko przemyślane, a do tego dostosowane do potrzeb konkretnej osoby, a raczej konkretnych deficytów, czy problemów, które osoba odczuwa.

 

Autorka korzysta również z popularnej i przynoszącej korzyści metody – mindfulness. Z pewnością dla każdego, kto jeszcze nie zetknął się z holistycznym spojrzeniem na człowieka, Paulina Jasińska i jej autorski program, a także poradnik „Proste sposoby na przewlekłe napięcie mięśniowe i ból” będzie wielkim i ważnym odkryciem.

 

Bardzo polecam!!!

 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial