Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Służebnica Pańska

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Służebnica Pańska | Autor: Adrienne Speyr

Wybierz opinię:

 

MarJadka

Adrienne von Speyr żyła w latach 1902-1967. Rodowita protestantka. Kiedy miała sześć lat miała widzenie – spotykała świętego Ignacego Loyolę. Zaś w wieku piętnastu lat przeżyła widzenie Matki Boskiej. W wieku 38 lat przeszła na katolicyzm. Była lekarką, dostąpiła łaski stygmatów, była mistyczką, pod koniec życia straciła wzrok. Zwyczajna niezwykła kobieta.

 

Książka „Służebnica Pańska”, z przepięknym wizerunkiem Maryi na okładce, ukazuje się w serii mariologicznej „Oto Matka twoja”. Jest pięknie wydana. Co ważne, nie jest ciężka, a to oznacza, że można ją ze sobą zabrać. Sprzyja temu także poręczna wielkość.

 

Treść książki jest fascynująca, ale to nie jest książka na przeczytanie i odłożenie na półkę. To są treści na wielokrotne powracanie i rozważanie. Adrienne von Speyr pisała o Matce Bożej, rozważając Jej niepokalaną naturę i rolę Boga w Jej życiu. Wnikliwie pochyla się nad szczegółami znanymi nam z Pisma Świętego, po których zwykle prześlizgujemy się tylko i idziemy dalej. Przecież znamy je na pamięć. A czy zastanawiamy się jaką treść i głębię kryją?
Adrienne von Speyr rozważa po kolei etapy życia Maryi, znane nam z Ewangelii. Jej rolę w życiu Kościoła. Rolę Boga w życiu Maryi. Piękne są już tytuły poszczególnych rozdziałów, układających się w przepiękną opowieść o Matce Boga, ale i Matce każdego człowieka.

 

„Światło przyzwolenia” – rozdział 1. Bez „Tak” Maryi nie byłoby przecież dalszego ciągu. „Dusza Matki”. „Maryja i anioł” – jakże pięknie autorka wyjaśnia całą złożoność tej sceny, która wydaje się taka prosta. Ot przyleciał anioł, powiedział, Maryja odpowiedziała, koniec sceny. „Macierzyństwo” Maryi, jakże pięknie łączy się z Duszą Matki i spotkaniem z aniołem. Kolejny obraz, kolejna scena – „Nawiedzenie”, wydające się proste. Maryja poszła do Elżbiety. A czy zastanawiamy się nad pieśnią „Magnificat”? Adrienne von Speyr pięknie o niej tu opowiada. „Maryja i Józef” – to przecież bardzo złożony temat. Związek Maryi i Józefa – jak to było? A potem „Oczekiwanie i narodzenie”, ucieczka i powrót z Egiptu. Wcześniej jeszcze Pokłon Trzech Króli. Te wszystkie fakty, to sceny, jakże dobrze nam znane. Ale czy oprócz tego jaką mają symbolikę, zastanawiamy się, co naprawdę znaczą dla nas?

 

„Ofiarowanie w świątyni” – Symeon i Prorokini Anna. Miecz Boleści, który przeniknie duszę Maryi … „Nazaret” to nie jest tylko miejsce, gdzie wychowywał się mały Jezus. To nie jest miejsce na mapie, to nie jest miejsce w Ziemi Świętej, dokąd się pielgrzymuje. Czym jest Nazaret? Adrienne von Speyr pięknie to wyjaśnia. „Jezus dwunastoletni” towarzyszył rodzicom w pielgrzymce do Jerozolimy. Wiadomo, że w podróży powrotnej Maryja i Józef odkryli, że Jezusa nie ma z nimi i szukali Go. Dlaczego tak się stało?

 

„Pożegnanie” Jezusa. Kiedy ma trzydzieści lat, Jezus opuszcza rodzinny dom w Nazarecie, Maryję i Józefa i udaje się nad rzekę Jordan. Tam odbywa się Jego chrzest święty. Jan Chrzciciel chrzci Jezusa. „Wesele w Kanie Galilejskiej” i pierwszy cud Jezusa. Zdumiewa postawa Maryi. I teraz następuje „Odtrącenie”. Jezus odtrąca Maryję. Ale o co chodzi tak naprawdę?

 

Przychodzi najtrudniejszy czas. „Golgota”, a pod krzyżem „Maryja i Jan”. Ale na koniec następuje „Wielkanoc”, a potem „Zielone Świątki”. Ziemskie życie Maryi kończy „Zaśnięcie i wniebowzięcie”.

 

„Maryja w kościele”, „Matka i modlitwa”, „Matka powołuje”, „Matka i ludzie” to zakończenie.
Adrienne von Speyr z niezwykłą delikatnością i czułością w stosunku do Maryi przeprowadza nas przez całą Jej drogę. Towarzysząc Maryi w najważniejszych momentach Jej życia tłumaczy nam całą zawiłość i sens poszczególnych elementów, scen, wypowiedzianych słów. Niczego nie narzuca, nie nakazuje. Ale bijąca z jej słów wiara i niezachwiane przekonanie, że Maryja jest najlepszą, najczulszą Matką, nie pozwalają wątpić w to co pisze.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial