Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Will

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Will | Autor: Will SmithMark Manson

Wybierz opinię:

Inka

Podobno, gdy czytelnik sięga po biografię, oznacza to, że wkracza w okres zaawansowanej dojrzałości. Ja wolę określenie: staje się dojrzałym czytelnikiem. Mocno upraszczając i generalizując – życie i twórczość, powieść biograficzna, autobiografia to emblematy przypisywane osobom zasłużonym, mędrcom, politykom, wybitnym twórcom. Ale coraz częściej curriculum vitae popełniają sezonowi celebryci, chwilowe gwiazdki i gwiazdeczki popkultury. I wcale te publikacje nie muszą oznaczać od razu gorszej jakości i wartości.

 

Właśnie z takim nastawieniem należy podejść do książki WillMarka Mansona i – jakże by inaczej – samego WillaSmitha.

 

Prawie pięćset stron z licznymi kolorowymi zdjęciami dokumentującymi wszystkie etapy życia samego bohatera, jak i jego rodziny. Na dobrą sprawę ten materiał ikoniczny sam w zupełności mógłby stanowić egzemplum tezy w stylu: jak przeciętny (a jednak oryginalny) chłopak stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnego przemysłu rozrywkowego. Każda fotografia niesie bowiem za sobą określoną historię. Czy to  rodziców aktora i muzyka, czy tez osób z tak zwanej branży. Z prawie każdej bije optymizm i uśmiechnięta twarz samego zainteresowanego. Kwestia doboru źródeł? Owszem. Ale także bogata kolekcja prezentująca sposoby spędzania czasu, nacisk na celebrowanie i podtrzymywanie więzi towarzyskich, zaznaczenie przekonań politycznych (chociażby w upublicznieniu zdjęcia z Nelsonem Mandelą. Warto zapoznać się oczywiście także z treścią. Znakomitej większości WillSmith kojarzy się głównie z odtwórcą głównych ról w filmach sensacyjnych: Bad Boys, Faceci w czerni, Ja, Robot, czyDzień Niepodległości, Legion samobójców. Tymczasem Will to także sprawny producent oraz założyciel fundacji zajmującej się promowaniem sztuki, edukacji i pozycji społecznej, zdrowia, dobrego samopoczucia, jak również zrównoważonego rozwoju.

 

W teamie z Markiem Mansonem stworzył pozycję łączącą fakty, mity (obalane), refleksje i anegdoty, dzięki czemu lektura nie jest nużąca, a wręcz przeciwnie. Bije z niej prawda, o która czasem trudno w przypadku autobiografii z góry przekreślającej bezstronny dystans.

 

To rzetelnie skonstruowana historia, bez postmodernistycznych przeskoków czasowych, za to z chronologicznym dokumentalizmem. Od czasów wczesnego dzieciństwa w zachodniej Filadelfii, przez pierwsze kroki nastoletniego rapera, hiphopowca i aktora, aż do przedsiębiorcy świadomego osiągniętego sukcesu. Co więcej. Z kart książki przenika duch kreatora, który zadbał nie tylko o swój rozwój, ale umożliwił karierę swoim najbliższym. Znane są zarówno jego dzieci, jak i żona/ żony.
"Kiedy zapanujesz nad własnym umysłem, będziesz w stanie z łatwością osiągać swoje cele w świecie materialnym. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Kiedy już poznasz swój umysł, wszystkie życiowe doświadczenia, wszystkie emocje, wszystkie zdarzenia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, będą popychały cię naprzód, ku głębszemu rozwojowi i głębszym doświadczeniom. Tak właśnie przejawia się prawdziwa wola: to podążanie naprzód na przekór wszelkim przeciwnościom (…)” – twierdzi WillSmith i kryje się za tym swoista filozofia życia. Ba! Może nawet drogowskaz. Nie tylko dla licznych fanów, ale i sceptyków, poszukiwaczy własnej drogi.

 

Można oczywiście zarzucić tej książkę bazowanie na tanim sentymentalizmie. Ale co zrobić, gdy naprawdę w wielu przypadkach silna jednostkę osiągającą sukces w życiu dorosłym ukształtowało trudne dzieciństwo? Z faktami nie można polemizować. I trzeba przyjąć również tę część biogramu Smitha, w której wspomina swojąprzemocową rodzinę z wojskowym niemal reżimem, strachem i biedą. Mimo żalu i zachowanej pamięci zdobywa się na dystans, a nawet dialog z czytelnikiem, którego stawia w obliczu pytań retorycznych. Nawiązuje polemikę. Śmiało można posunąć się do sugestii, by zamiennie tę autobiografię – biografię określać mianem poradnika. Choć sam styl pisania daleki jest od moralizowania. Dlatego na pewno zawiedzie się czytelnik szukający w tej pozycji informacji ze świata filmu. Tutaj znajdzie świat wewnętrzny Willa, improwizowanych partii dialogowych i barwnych lat osiemdziesiątych.

 

O szacunku wobec czytelnika świadczy zamieszczenie podziękowań, wskazanie źródeł zdjęć i tekstów.


 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial