Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wielki Śmiech Po Żydowsku

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wielki Śmiech Po Żydowsku | Autor: Robert Stiller

Wybierz opinię:

MyCoffeeBooks

Każdy z nas pamięta stare wydania kawałów z cyklu Polak, Żyd i Niemiec. Śmiali się z nich nasi dziadkowie i rodzice. Czy one, w XXI wieku jeszcze bawią? I tak i nie, a wszystko zależy od tego, ile wiesz o świecie i jak spory masz dystans do życia ogólnie. Bo mam wrażenie, że te kawały przerobione na żydowskie, z powodzeniem mogłyby funkcjonować w każdej innej hermetycznej społeczności.

 

Kupując „Wielki śmiech po Żydowsku” Roberta Stillera, otrzymujesz ogromnych rozmiarów księgę pełną specyficznego humoru. Na prawie 700 stronach autor zebrał, przetłumaczył i skomentował najlepsze żydowskie dowcipy. Podzielił je tematycznie, aby czytelnik miał możliwość odnalezienia się w konkretnej sytuacji. Jest więc i o podróżach żydowskich i o najważniejszych świętach. Będą pytania do Rabina o sytuacje z codzienności a nawet o to, dlaczego żydzi mają takie długie nosy. Uwaga, spojler - bo powietrze jest za darmo. Na szczęście autor na końcu książki dołączył słowniczek najważniejszych pojęć wywodzących się z kultury żydowskiej. Dodał również charakterystykę niektórych postaci występujących w żartach tak, aby czytelnik niezaznajomiony z żydowską kulturą, mógł czuć się chociaż trochę bardziej doinformowany.

 

Skłamałabym, gdybym napisała, że śmiałam się w głos czytając tę książkę. Powiem więcej, przez pierwsze sto stron, właściwie nie wiedziałam, z czego mam się śmiać. Być może nie trafiłam po prostu na takie żarty, które mnie bawią. Jednak koło 120 strony napisane tam kawały zaczęły mnie autentycznie bawić. Także nie gwarantuję, że czytelnik zrozumie wszystkie żarty. Ale z pewnością się zaśmieje. Do tego część żartów była mi znana ale w innej formie, gdzie bohaterami nie byli Żydzi, a inni popularni bohaterowie. Nie mi dociekać jednak, które były pierwsze. Być może nikt nie potrafi już tego dokładnie określić.

 

Duży ukłon dla autora, że obok kawałów odnoszących się do mało znanych w powszechnej świadomości świąt i rytuałów żydowskich, zostawił odpowiednie komentarze. Kilka słów wytłumaczenia sprawia, że kawał może nie tyle zaczyna bawić, ale odbiorca zwyczajnie zaczyna go rozumieć. A to już pierwszy krok do naprawdę dobrej zabawy. Ogromnie zainteresowały mnie szczególnie te historyjki, odnoszące się do mało mi znanych świąt i do późniejszego życia na emigracji, w Nowym Jorku. Śmiechem można pokazać wiele bolączek i urazów, które u nich przekazywane są właściwie z pokolenia na pokolenie.

 

Książka „Wielki śmiech po Żydowsku” to również niezwykły przekrój codziennych bolączek i radości w społeczności żydowskiej. Czym jak nie śmiechem można opowiedzieć o największych strachach i smutkach? To właśnie przez zabawne sytuacje poznajemy zwyczaje i niektóre najważniejsze momenty związane z modlitwą w synagodze. Obserwujemy, jak ważne dla żydowskiej społeczności były zaślubiny i wielkość posagu z nim związana. Aż wreszcie, to śmiechem opowiadają o śmierci. Nawet tej w najbardziej zaskakującym wydaniu. To żart tłumaczy nam najlepiej, jak pokrętnymi ścieżkami wiedzie logika żydowska, która koniec końców zagnie nawet największego śmiałka.

 

Podsumowując, ten pokaźnych rozmiarów zbiór żartów z żydowskiego świata być może nie będzie bawił od pierwszej i dziesiątej strony. Jednak z pewnością każdy znajdzie tam coś, co sprawi, że wybuchnie niepowstrzymanym śmiechem. A z racji tego, że ostatnio brakuje nam przestrzeni na śmiech, ta książka jest absolutnie wskazana i powinna być przepisywana na receptę. Z odpowiednią refundacją rzecz jasna!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial