Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Rozpoznać Psychopatę

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Rozpoznać Psychopatę | Autor: Mark Freestone

Wybierz opinię:

Bookholiczka

 „Początek tej opowieści sięga pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku. Farba na moim doktoracie z socjologii jeszcze porządnie nie wyschła, gdy udało mi się pozyskać finansowanie dla pewnego projektu o dochodzeniowo-badawczym charakterze. Chodziło o uzyskanie wglądu w prowadzony na terenie Anglii i Walii DSPD - Program ds. Osób z Niebezpiecznymi oraz Poważnymi Zaburzeniami Osobowości. DSPD miał być jutrzenką nadziei w kwestii leczenia ludzi z poważnymi zaburzeniami, takimi jak antyspołeczne zaburzenie osobowości (socjopatia) czy psychopatia. Powstaniu tej inicjatywy towarzyszyła fala branżowego optymizmu podlana dawką zdrowej - jak się wtedy wydawało - dumy. Żadne inne państwo nie zdołało dotąd zapewnić sensownej opieki psychiatrycznej psychopatom, ale to tylko dlatego, że do sprawy nie wzięli się dotąd Brytyjczycy.”

 

Autor pokazuje, po czym możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z psychopatą. Wyjaśnia, dlaczego to zaburzenie osobowości zazwyczaj dotyka mężczyzn oraz podpowiada, jak należy postępować, gdy mamy styczność z psychopatą. Freestone przybliża sylwetki siedmiu przestępców cierpiących na zaburzenia psychiczne. Na konkretnych, „z życia wziętych”, przykładach pokazuje, jak trudnym i złożonym problemem jest psychopatia oraz jakie nastręcza trudności w diagnozowaniu i leczeniu. Autor trzyma się faktów, szczegółowo analizuje przypadki przemocy, okrucieństwa i sadyzmu. Książka ma charakter empiryczny, ale autor zadbał też o zaplecze teoretyczne, wplata również osobiste wątki (wspomina o własnych fobiach i pracy nad serialem Killing Eve itd.

 

Dr Mark Freestone jest starszym wykładowcą w Centrum Psychiatrii Queen Mary University of London. Od ponad 15 lat pracuje w więzieniach i sądowej służbie zdrowia psychicznego jako naukowiec i klinicysta, w tym na osiedlu więziennym kategorii A o wysokim stopniu zabezpieczenia, w którym przebywają niektórzy z najbardziej znanych i ryzykownych przestępców w Wielkiej Brytanii. Pracował również w szpitalach Rampton i Broadmoor Special Hospitals – instytucjach, w których mieścili się tacy jak rozpruwacz z Yorkshire Peter Sutcliffe, Morderca z Moors Ian Brady, Levi Bellfield i Charles Bronson – w ramach programu Dangerous and Severe Personality Disorder (DSPD). Jest konsultantem BBC America's Killing Eve, redaktorem Journal of Forensic Psychiatry and Psychology, a obecnie doradcą NHS England w sprawie usług dla mężczyzn i kobiet z diagnozą poważnego zaburzenia osobowości. Opublikował kilka artykułów naukowych na temat zaburzeń osobowości, psychopatii i ryzyka przemocy, ale jest to jego pierwsza książka.

 

Kiedy tylko patrzę na tą książkę mam już gęsią skórkę. Bałam się dosłownie co może mnie czekać, kiedy zacznę ją czytać. Jaki psychopatów w swojej książce opisał autor. Czytałam już wiele tego typu powieści i za każdym razem przerażała mnie myśl, jak tacy ludzie mogą sobie chodzić po ziemi. Rozumiem, że takie zachowanie zawsze ma jakieś podłoże, ale i tak nigdy tego nie zrozumiem, jak można kogoś zabić z zimną krwią, a później przejść od tak sobie do czynności, które robiło się przed zabójstwem.

 

Mamy przedstawioną historię 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają. Wydawać się by mogło, że psychologowie mają już wszystko rozpracowane, jednak tak naprawdę jeszcze dużo nie wiemy. Jeśli pomyślimy o psychopacie pewnie przedstawiamy go sobie, jako osobę, która nie potrafi się odnaleźć w życiu między ludźmi, niebezpieczny i niezrównoważony. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Takie osoby nie mają problemów z odnalezieniem się w kontaktach z innymi ludźmi, mają swoje rodziny. Jest nawet tak, że mają pełno znajomych. Jednak to co ma w swojej głowie pozostaje tylko jego tajemnicą. Książkę przeczytałam od początku do końca. Autor dzięki swojemu doświadczeniu przybliża nam wszystkie tajniki ze swojego świata zawodowego. Moim zdaniem warto się z nią zapoznać. Dowiecie się w niej, jak rozpoznać psychopatę, ponieważ jest ich coraz więcej w naszym świecie.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial