Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wybór

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybór | Autor: Anne ApplebaumDonald Tusk

Wybierz opinię:

Pyciaaa

 Polityka to nie moja bajka. Jestem jednak zdania, że każdy świadomy obywatel powinien w pewnym stopniu ją zrozumieć, by w przyszłości uniknąć sytuacji z przeszłości. Jak się mówi bowiem wiedza to władza. Dlatego, gdy na półki księgarń trafił „Wybór”, będący zapisem rozmów Donalda Tuska z Anne Applebaum, pomyślałam, że może to okazać się naprawdę intrygująca pozycja.

 

Choć Donalda Tuska zapewne nie trzeba przedstawiać, warto wspomnieć w kilku słowach o Anne Applebaum. Jest to amerykańsko-polska dziennikarka. Autorka takich publikacji jak „Między Wschodem a Zachodem” czy „Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu”. „Wybór” jest jedną z kolejnych jej książek dotyczących sytuacji politycznej i społecznej w Polsce i Europie.

 

Publikacja Tuska i Applebaum to zapis rozmów dziennikarki i polityka, które odbyły się w sierpniu 2021 roku, a poprawione zostały w listopadzie 2021. Na książkę składa się dwanaście rozmów, z których każda dotyczy innego problemu. Autorzy książki poruszają nie tylko kwestie dotyczące rodzimego podwórka polityka, to jest: Polski czy Europy, lecz także całego świata. W swoje rozważana wplatają kwestie wyścigu technologicznego, w którym udział biorą, między innymi, Chiny czy wspominają o roli Rosji w polityce ogólnoświatowej.

 

Po „Wybór” nie każdy zdecyduje się sięgnąć z jednego prostego powodu – współautorem publikacji jest Donald Tusk, postać polskiej i zagranicznej sceny politycznej, wzbudzająca mieszane uczucia. Po przeczytaniu jednak mogę z czystym sercem stwierdzić, że nawet jeśli ktoś nie przepada za rozmówcą, a w jakimś stopniu interesuje się polityką, powinien sięgnąć po tę publikację. Nie dla przekonań czy postulatów głoszonych przez Tuska, a dla wiedzy, o jaką bogatszy może być po lekturze „Wyboru”.

 

Zarówno Tusk, jak i Applebaum to osoby inteligentne i kompetentne. Dzięki temu rozmowa pomiędzy nimi odbywa się na najwyższym poziomie. Mimo różnicy poglądów w wielu kwestiach politycznych i społecznych, rozmówcy prowadzą kulturalny i wartościowy dialog, z którego możemy dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na świecie z perspektywy osób zaangażowanych w jej kreowanie. Czytamy o sytuacji imigrantów i różnych propozycjach rozwiązania tego problemu. Poznajemy ciekawostki na temat Obamy i Bidena. A także dowiadujemy się co łączy algorytmy, Chiny i polskie korporacje. „Wybór” jest po prostu publikacją, z której czytelnicy wiedzę mogą czerpać garściami.

 

Warto w kilku zdaniach wspomnieć również o samej formie książki. Świadomie w recenzji używam słowa rozmowa, tym bowiem jest właściwie ta publikacja. Nie odbywa się to na zasadzie pytań i odpowiedzi, a raczej wymiany doświadczeń i poglądów. Chwilami Tusk i Applebaum uzupełniają siebie. To czego nie powiedziało jedno z nich, dodaje drugie. W innych fragmentach zmienia się to w dynamiczne „odbijanie piłeczki”, kiedy to ich zdania nie do końca się pokrywają.

 

Wszystko to jednak zawarte jest w prostych słowach, tak by gdy czytelnik już zdecyduje się na lekturę, po prostu przez nią przepłynął; by książka nie była zbyt oporna w odbiorze.

 

„Wybór” to nie tyle przedstawienie poglądów politycznych Donalda Tuska i Anne Applebaum, ile pokazanie jak wygląda otaczający nas świat. Publikacja jest zbiorem myśli i spostrzeżeń, które zasiane w umysłach czytelników, pozostają w nich przez długi czas. Jeśli chcielibyście z nieco odmiennej perspektywy spojrzeć na otaczający nas świat i zauważyć fakty, na które przeciętny obywatel często nie zwraca uwagi, myślę, że lektura „Wyboru” może okazać się dobrą decyzją.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial