Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Uzdrawiające Emocje

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Uzdrawiające Emocje | Autor: Daniel Goleman

Wybierz opinię:

Mirosława

 „Uczucia są podstawą, fundamentem natury ludzkiej. Bez tego fundamentu jednostka nie jest w stanie uzyskać satysfakcji czy zaznać szczęścia, w tym samym nie może tego zaznać cała ludzkość.”

 

- Jego Świątobliwość XIV Dalajlama

 

Jestem pod nieustającym urokiem Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy, ze względu na jego ujmujący sposób przekazywania prostych, oczywistych prawd, które w jego spojrzeniu nabierają nowej jakości i głębszego sensu. Ten duchowy nauczyciel sprawia, że dostrzegamy mądrość i sens we wszystkim, co robimy i czego doświadczamy. Z tego względu sięgnęłam po książkę „Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą”, która ukazała się w tym roku, mimo że materiał zawarty w niej liczy sobie ponad 30 lat. Jednak poruszane kwestie są cały czas aktualne, gdyż ta wiedza sięga ponad tysiąc lat wstecz. To, o czym buddyjscy mnisi wiedzieli już wówczas, my, ludzie Zachodu odkrywamy od niedawna.

 

Jego Świątobliwość XIV Dalajlama Tenzin Gjamtso jest znanym duchowym przywódcą Tybetańczyków i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Urodził się 6 lipca 1935 roku w wiosce Takcer w regionie Amdo, w północno-wschodnim Tybecie. Urodził się w chłopskiej rodzinie, w miejscowości Takcer w północno-wschodnim Tybecie, niedaleko miasta Xining jako Lhamo Dondrub. W wieku dwóch lat chłopiec po długich i zgodnych z wielowiekową tybetańską tradycją poszukiwaniach kolejnych wcieleń dalajlamów został rozpoznany jako inkarnacja XIII Dalajlamy, Thuptena Gjaco. Jego duchowe imię brzmi: Dzietsyn Dziambel Ngałang Losang Jeszie Tenzin Gjaco, co oznacza Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości. Tybetańscy buddyści zazwyczaj mówią o nim Yeshe Norbu, co znaczy: Klejnot spełniający życzenia lub Kundun - Obecność. Promuje pokój, współczucie i jest zwolennikiem zgody pomiędzy ruchami religijnymi. Od 1959 roku przebywa na emigracji w Indiach. 

 

Daniel Goleman to urodzony 7 marca 1946 w Stockton, amerykański psycholog żydowskiego pochodzenia, publicysta naukowy. Jest autorem bestsellera „Inteligencja emocjonalna” wydanej w 1995roku, wieloletnim współpracownikiem dziennika „The New York Times”, wykładowcą akademickim i absolwentem Uniwersytetu Harvarda. Mieszka w Massachusetts.

 

W 1991 roku, wraz z innymi naukowcami z rożnych dziedzin wziął udział w trzeciej z kolei konferencji z cyklu „Umysł i życie”. Wówczas doszło do spotkania z Jego Świątobliwością XIV Dalajlamą w jego prywatnym gabinecie w Dharamsali w Indiach. W tym samym pomieszczeniu, w 1985 roku miało miejsce pierwsze tego rodzaju wydarzenie zainicjowane przez Adama Engle, amerykańskiego prawnika i przedsiębiorcę oraz Francisco Varelę, neurobiologa praktykującego w Paryżu. Tematem rozmów była neurobiologia i kognitywistyka. Kolejne spotkanie odbyło się w 1990 roku, gdy do wioski McLeod Ganj nieopodal miasta Dharamsala przybyło kilku nauczycieli medytacji i filozof, którzy spędzili pięć dni z Dalajlamą poruszając zagadnienia związane z wpływem emocji na zdrowie człowieka. Podobny temat był rozważany w czasie trzeciej konferencji, której zapis stanowi treść książki „Uzdrawiające emocje”.

 

Książka nie jest do końca taką, jaką się spodziewałam, gdyż zawarta w niej treść ma charakter wykładów poszczególnych naukowców, którzy na początku każdego rozdziału przedstawiają teorie na określony temat, a po nim następuje zawsze dialog między uczestnikami konferencji i Dalajlamą. Wśród prelegentów byli Lee Yearley, Daniel Goleman, który zredagował niniejszą publikację, Francisco Varela, Daniel Brown, Jon Kabat-Zinn, Cliff Saron, Richard J. Davidson i oczywiście Dalajlama, i to jego wykład był dla mnie bardzo przystępny, gdyż zawsze wyraża się on jasno, bez naukowych kontekstów, opierając się na swej mądrości i doświadczeniu. Widać to w każdej jego wypowiedzi i pytaniu. Niestety, Dalajlamy jest dla mnie tu za mało, gdyż większość przedstawianych informacji przekazanych jest w typowy, naukowy sposób. Zebrani badacze, psychologowie i profesorowie wykazują powiązania negatywnych i pozytywnych emocji na zdrowie, pomagając zrozumieć wpływ czynników emocjonalnych na umysł, a tym samym na nasz układ odpornościowy i nerwowy. Dowiadujemy się między innymi, jakie emocje są odpowiedzialne za naszą pomyślność, szczęście, spokój, a jakie na pogorszenie samopoczucia, pojawianie się chorób i wygląd naszego ciała, a także omawiają możliwość uzdrawiania poprzez współczucie, wdzięczność i inne pozytywne reakcje.

 

„Uzdrawiające emocje” to publikacja, która była dla mnie intelektualną ucztą, dającą możliwość uczestniczenia w ważnym wydarzeniu jakby bezpośrednio, w roli obserwatora. Medycyna konwencjonalna do tej pory zbyt mało poświęca uwagi powiązaniom umysłu i emocjom, bazując z reguły na akademickiej wiedzy. Jednak zostało już udowodnione, że uzdrawianie przebiega o wiele szybciej, gdy towarzyszą nam dobroć, miłość, radość, a wraz z nimi nadzieja i optymizm. Cały czas lekarze nie biorą pod uwagę człowieka, jako całości, złożonej nie tylko z fizycznego poziomu, ale też mentalnego i emocjonalnego. Dopiero połączenie umysłu z ciałem i emocjami, dają prawdziwie skuteczne efekty zdrowotne.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial