Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wygrać Z Depresją

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wygrać Z Depresją | Autor: Dominika Tokarz

Wybierz opinię:

Damato

Autorką tej pozycji jest Dominika Tokarz, uczennica liceum z Krakowa, który cierpi na depresję w związku z traumatycznymi wydarzeniami, które ją spotkały w dzieciństwie. Warto wspomnieć, że jest to jej debiut (książkę napisała w wieku czternastu lat). Dowiadując się o tym miałem trochę sceptyczne podejście - pisać o depresji w takim młodym wieku to nie lada wyzwanie, ale treść mnie bardzo przekonała i dała do zrozumienia, że można i wiek ostatecznie nie ma znaczenia.

 

Książkę przeczytałem z zaciekawieniem, autorka opowiada zdarzenia ze swojego życia w emocjonujący sposób, dzieli się uczuciami i swoją perspektywą - osoby młodej a już doświadczonej takimi przykrymi zdarzeniami. Tokarz opisuje swoje życie, jak mieszka tylko z matką (opiekunką), ponieważ ojciec wyjechał (jak myślała na początku) do pracy zarobkowej poza granicę kraju. W późniejszym czasie jednak dowiaduje się jaka jest prawda, że ojciec znalazł sobie nową kobietę, nawet ma z nią dziecko. Autorka czuję się wtedy zdradzona przez swoim najbliższych i nawet próbuje targnąć się na swoje życie. Następnie trafia do ośrodka, aby leczyć swoją chorobę. Poznaje tam swoje rówieśniczki, które pozwalają spojrzeć jej na swoją sytuację z innej perspektywy. Co prawda nie ma ojca blisko, jest jedynaczką, ale ma za to kochającą matkę, która bardzo się stara aby niczego jej nie brakowało. Niestety nie wszyscy mają taki komfort i nie każdy może liczyć na takie wsparcie w swojej rodzinie.

 

Sytuacja pokazuje, że nie zawsze to jak widzimy daną sprawę jest słuszne i bez zniekształceń, bo każdy z nas ma inny punkt widzenia i perspektywa się zmienia. Warto więc czasami spróbować spojrzeć na sytuację z drugiej strony, z dystansem, bez emocji - może wtedy dostrzeżemy, to co było wcześniej niezauważalne?

 

Z wyznań Tokarz możemy dowiedzieć się jak żyje osoba, która boryka się z tą chorobą, co czuje, jak wygląda codzienne życie zarówno pod względem aspektów fizycznych a co ważniejsze - aspektów emocjonalnych. Opowiedziana historia autorki jest przejmująca, podczas czytania można bardzo identyfikować się z autorką, można jej współczuć i bynajmniej ja - miałem nadzieje, że los się odwróci i bohaterka wreszcie ujrzy promienie Słońca, które wychodzą jej naprzeciw. Żywiłem nadzieję, że autorka odmieni swoje życie, nie będzie myślała tylko destrukcyjnie o swojej egzystencji. Takie myślenie jest bardzo złe ponieważ ma same negatywne konsekwencje. Cały czas miałem nadzieję, że bohaterka nie będzie zadręczała się tylko swoimi niepowodzeniami a skupiała się na pozytywnym myśleniu. Wiem, że nie jest to łatwe, ale nie można się poddawać! Dopiero pod koniec historii dało się wyczuć trochę pozytywnej aury.

 

Na początek zasługuję pochwala projektu okładki - czarne, mroczne tło a w centralnej części, na środku mamy oświetloną postać kobiety. Ciekawy projekt, dający do myślenia, zwłaszcza po przeczytaniu książki (strój baletowy - nawiązanie do tańca). Odnośnie treści, na wstępie język wydawał mi się zbyt taki szkolny, zdania na siłę upiększone, ale później to wrażenie minęło i mogę bardzo pochwalić treść.

 

Autorka bardzo dokładnie opisuje swoje życie z chorobą, co przejawia się nawet narracją w pierwszej osobie. Dowiadujemy się wtedy co sobie myśli ta osoba, jakie ma problemy, które często dla zwykłych ludzi są błahe i niezrozumiałe. Jest to bardzo emocjonalny przekaz. Każdy powinien przeczytać książkę ponieważ otwiera ona oczy i na pewno pozwala zrozumieć (w części) osoby, które przeżywają tę chorobę. Zachęcam do lektury i przeczytania tej pozycji. Jak na swój debiut, jest to bardzo dobra książka i na pewno przy nadarzającej się okazji chętnie przeczytam kolejne książki Tokarz.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial