Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przygody Oktawiana

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przygody Oktawiana | Autor: Katarzyna Brzezina

Wybierz opinię:

Pani M.

  Dzisiaj wybierzemy się w podróż do miejsca, w którym jest magiczny las. Są tam przyjazne zwierzęta, drzewa, które szepczą i kolorowe stworzenia. Mieszkańcem takiego lasu jest mały chłopiec, Oktawian. W sumie nie wiadomo, skąd on się tam wziął, ale Oktawian dobrze czuje się w tym miejscu. Jest kochany i sam kocha. Ma przyjaciół, ordery, nie może raczej narzekać na nudę. Podejrzewam, że niejeden chłopiec chciałby znaleźć się na jego miejscu.

 

Muszę przyznać, że czuję się nieco rozczarowana tą książką. Tak, wiem, nie jestem jej odbiorcą docelowym, swoje lata mam, ale miałabym pewien problem, żeby dać swojemu dziecku do czytania tę książkę. Dużo tutaj dla mnie luk, które nie pozwalają czerpać przyjemności z czytania. Wspomniałam wcześniej o orderach, które otrzymał Oktawian. Nie wiadomo, kto je przypina, a to moim zdaniem dość ważna kwestia, ciekawa do opowiedzenia w książce. Nie mam też pojęcia, co stało się z rodzicami chłopca, kim są, dlaczego go nie szukają. Jeśli chodzi o tytułowe przygody, to tak na dobrą sprawę w książce ich nie ma. Uważam, że tytuł jest dość niefortunnie dobrany do całości. Liczyłam na to, że razem z Oktawianem będę przemierzać zaczarowany las i spotykać różne stworki. Wiem, że patrzę na książkę z perspektywy dorosłej kobiety, a nie dziecka, które ma inne postrzeganie świata, ale nie potrafię przejść obok tego obojętnie.

 

Na plus zaliczam wątek Tirriego. Ten bohater od samego początku podbił moje serce i byłam ciekawa tego, co się z nim stanie, jaką relację nawiążę z Oktawianem. Nie chcę zdradzać, co tam się konkretnie stało, ale przyznaję, że wzruszyłam się, kiedy czytałam zakończenie tego wątku. Uważam, że autorka zawarła w nim piękne przesłanie i moim zdaniem to ważne, żeby dzieci poznały taki punkt widzenia. To może im pozwolić nieco inaczej spojrzeć na kwestię tego, czym powinno się w życiu kierować.

 

W drugiej części książeczki jest opowieść o królu, królowej i złym bracie. I tu o ile początek mnie zaintrygował, byłam ciekawa tego, co się stanie, o tyle mam wrażenie, że zakończenie niespecjalnie pasuje do całości. Nie mówię, że było tragicznie złe, ale spodziewałam się czegoś innego i będę musiała to jeszcze przetrawić.

 

Mam mieszane uczucia po lekturze. Z jednej strony w książce są wartościowe dla dzieci treści, które zostały przekazane w prosty, zrozumiały sposób. Z drugiej zaś było dla mnie tutaj sporo luk i zamiast skupić się na czytaniu, myślałam ciągle o rodzicach Oktawiana. Myślę, że dzieci nie zwrócą na to aż takiej uwagi jak ja, stary pryk, który musi wszystko mieć wytłumaczone w logiczny sposób, inaczej sama sobie dopowiadam pewne rzeczy. A to mnie wybija z rytmu czytania.

 

Na koniec chciałabym wspomnieć o ilustracjach, które uzupełniają treść. Na niektórych postacie wydawały mi się nieco za bardzo rozmazane, ale zdecydowana większość jest przyjemna dla oka. Można dzięki nim przekonać się, jak wyglądają postacie, o których mowa. Bez nich książka dużo by straciła.

 

Reasumując, za mało było tu dla mnie przygód tytułowego Oktawiana. Były luki, które prosiły się w moich oczach o uzupełnienie, jednak znalazły się też ważne lekcje dla najmłodszych czytelników. Nie była to dla mnie książka idealna, ale nie żałuję, że ją przeczytałam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial