Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nasza Melodia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Nasza Melodia | Autor: Anna Dąbrowska

Wybierz opinię:

MadameGie

  “Nasza melodia” autorstwa Anny Dąbrowskiej to ostatnia książka z serii opowiadającej o członkach zespołu Płomienie. W tej części, tego urokliwego romansu poznajemy Daniela i Ritę, dwójkę ludzi, których wiele dzieli, ale łączy miłość… do muzyki.

 

Daniel jest członkiem znanego w Szwecji zespołu Płomienie, który podbił tamtejszy rynek muzyki rockowej. Charyzmatyczny mężczyzna wraca do Polski, nie spodziewając się, że czeka go w ojczyźnie tak wiele zmian.

 

Problemy rodzinne, które są dużo poważniejsze i bardziej rozległe niż by podejrzewał oraz jedna dziewczyna, którą zapamiętał, jako swojego największego wroga z dzieciństwa.

 

Rita jest rudowłosą pięknością znacznie różniącą się od znienawidzonej sąsiadki z dziecięcych lat. Mimo że czas minął, a liczyć go można w latach, stosunek Daniela do kobiety początkowo nie zmienił się znacząco. Wojna na słowa, nieprzyjazne gesty czy złowrogie spojrzenia z czasem ewoluują, zmieniając się na coś równie intensywnego, ale o nieco innym znaczeniu. Dwójka bohaterów zaczyna dostrzegać w sobie nawzajem coś więcej niż tylko niechęć. Rodząca się fascynacja Ritą zaskakuje Daniela, natomiast w dziewczynie budzi na nowo już przygasłe uczucie do mężczyzny. Żadne z nich jednak nie wie, dokąd zaprowadzi ich los, który postanowił na nowo połączyć ich drogi. “Nasza melodia” to historia zbudowana na motywie “hate to love” z ciekawym wątkiem muzycznym oraz kilkoma intrygującymi tajemnicami, które dodają całości emocjonującego smaczku.

 

Z przyjemnością, ale i niemałym zaskoczeniem odkryłam, że autorka postawiła w powieści na narrację pierwszoosobową z perspektywy głównego bohatera, a więc mężczyzny. Zastanawiałam się, jak poradziła sobie, budując i prowadząc narrację w ten sposób, biorąc pod uwagę fakt, że postać Daniela sprawiała wrażenie nieco rozkapryszonej rockowej gwiazdy z dużą tendencją do ukazywania siebie w świetle typowego “macho”. Z czystym sumieniem więc już po lekturze mogę przyznać, że postać Daniela wykreowana jest w sposób bardzo dobry. Mężczyzna oczywiście wizerunkowo stara się ukazać siebie jako typowego samca alfa, choćby poprzez częste filuterne żarty i dwuznaczne niedopowiedzenia. Jednak w głębi, a z czasem coraz bardziej uwidocznione staje się jego wrażliwe i empatyczne wnętrze.

 

Z perspektywy czytelnika, głównego bohatera można obdarzyć dużym pokładem sympatii, wczuć się w jego postać i razem z nim przeżywać dylematy, rozterki oraz obserwować przemianę, jaka zachodzi w mężczyźnie bardzo dynamicznie.

 

Postać Rity jest nieco bardziej skomplikowana. Anna Dąbrowska stworzyła bohaterkę dotkniętą mającą miejsce w przeszłości tragedią, która praktycznie w żaden sposób nie została przepracowana. Efektem tego powstały kolejne problemy, mające destrukcyjny wpływ na kobietę. Mimo że, to wszystko wygląda intrygująco, a główna bohaterka wydaje się być nietuzinkową postacią, albowiem tajemnice i chwiejna osobowość jest czymś, co czytelnik pragnie odkrywać, rozkładać na czynniki, analizować zachowanie, by w końcu zrozumieć bądź zanegować, tak odnoszę wrażenie, że postać Rity jest nieco mniej charakterystyczna, niż ma to miejsce w przypadku Daniela. W moim subiektywnym odczuciu moment, w którym powinno dojść do choćby minimalnego odsłonięcia tajemnicy kobiety, został przez autorkę zbyt daleko przesunięty, skutkowało to nudzącym, niezrozumiałym zachowaniem, którego czytelnik zaczynał na pewnym etapie mieć dosyć. Wypowiedzi Rity, dotyczące relacji z Danielem zbyt długo były monotematyczne, a na każdą próbę gdzie mężczyzna próbował dociec, co jest powodem dystansu kobiety, odpowiedź brzmiała: nic nie rozumiesz. Sama ta zagadkowa sprawa, która swoją drogą, była całkiem ciekawym zwrotem akcji, nie tylko wiele wyjaśniła, ale także okazała się  naprawdę oryginalnym pomysłem na plot twist. Niestety potraktowana nieco po macoszemu, streszczona do kilku zdań, nierozwiązana tak naprawdę do końca pozostawiła po sobie niesmak, ale i straciła na tym dużo sama postać Rity.

 

Sama relacja głównych postaci jest bardzo dobrze rozplanowana. Czuć między nimi chemię, opisy zbliżeń pobudzają wyobraźnię, a pióro autorki i jej doskonały warsztat pisarski dają czytelnikowi odczuć bardzo intensywnie wszystkie emocje i uczucia.

 

Coraz bardziej doceniany (i słusznie), jest zabieg stosowany w romansach, którego celem jest stopniowanie napięcia między głównymi bohaterami. Sprawne wykorzystanie motywu “slow burn” jest świetnym narzędziem, które pozwala autorowi na wzbudzenie w czytelniku maksymalnego zainteresowania, wręcz podniecającego oczekiwania na kulminacyjny moment, jakim jest zbliżenie, pocałunek czy wyznanie miłości przez głównych bohaterów.

 

W “Naszej melodii” czuć doskonale tworzące się napięcie, sensualną atmosferę, która powoli, ale intensywnie rozwija się między Ritą a Danielem.

 

Na uwagę zasługują przepiękne, poetyckie metafory, które zaprezentowała autorka w tekście. Połączenie świetnego stylu Anny Dąbrowskiej, z umiejętnością tworzenia cudownych, chwytających za serce zdań zasługują na uznanie, a kilka z życiowych mądrości, które miałam okazję przeczytać w powieści, mam ochotę wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie. Wrażliwy czytelnik dostrzeże i doceni tę cudowną zdolność do wprowadzania melancholijnego klimatu skłaniającego do przeróżnych przemyśleń.

 

“Nasza melodia” to powieść, w której znajdziemy mnóstwo humoru, zarówno tego inteligentnego, jak i nieco mniej wyrafinowanego, ale pasującego do okoliczności występujących w tekście, a także samych postaci. Naturalne i bardzo dosłowne dialogi, to kolejny plus wpływający na autentyczność tekstu i prawdziwość stworzonych postaci.

 

Cała ta mieszanka nieco poetyckiego pióra autorki, rubasznych żartów głównego bohatera, ciekawej tajemnicy i skomplikowanej relacji, zadowoli najbardziej wymagających czytelników.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial