Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Fatalne Zauroczenie. Tom 1

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Fatalne Zauroczenie. Tom 1 | Autor: Elżbieta Gizela Erban

Wybierz opinię:

EDYMON

   Fatalne zauroczenie — to tytuł, który brzmi jak typowy romans. Zdają się to potwierdzać również bajecznie słodkie okładki, na których dojrzymy twarz pięknej kobiety w różanej odsłonie. A wszystko to na ciemnym tle, które również ma swój wydźwięk. Wszystko idealnie dopieszczone tworzy obraz pełen nostalgii i zadumy. Taka jest również jest ta powieść, będąca kwintesencją dobrego smaku i stylu. Historia, w której fatalne zauroczenie młodziutkiej Izy pozostawiło ogromny niesmak, który dodatkowo uwypuklają burzliwe lata 50 i 60 w kraju, w którym żyje. Jest to jednocześnie powieść, w której autorka Elżbieta Gizela Erban zawarła wiele autobiograficznych akcentów, co nadaje jej dodatkowego znaczenia.

 


"Fatalne zauroczenie" spełnia się jako romans. To fakt. Ale to nie wszystko, co gotowa jest nieść swoją treścią czytelnikowi. Tło historyczne, w jakim się rozgrywa i któremu autorka daje szansę mocno wybrzmieć, stawia ją również w szeregu powieści historycznych. Bogactwo faktów i zdarzeń, które podejmuje w powieści, są niczym powtórka przed sprawdzianem. Być może niektórych rozmiłuje nawet w historii. Można ją równie dobrze potraktować też jako powieść obyczajowo — społeczną, obrazującą codzienność życia wielu Polaków na przestrzeni kilkunastu lat ich życia. Ich dylematy, zmagania i postawy w przestrzeni pełnej niepokoju i tęsknoty. W kraju, w którym wojna ustąpiła miejsca kolejnemu reżimowi.

 

Główną bohaterką powieści jest Izabella. Młodziutka dziewczyna z dobrego domu, która wdaje się w romans z wysoko postawionym i dużo starszym od siebie oficerem. Ogarnia ją szalone uczucie, dla którego gotowa jest niemal na wszystko. Z uporem stara się też przekonać do tego związku rodzinę, która jest wyjątkowo nieprzychylna jej wybrankowi. Ostrzeżenia płyną również z ust jej kolegów i przyjaciół, z uporem bagatelizuje. Romanowicz jest jej księciem z bajki. Szalenie przystojnym, dystyngowanym i posiadającym ogromną władzę. O tym jednak do czego zdolny jest jej wybranek i jak potrafi wykorzystywać swoje atuty, przekonała się dopiero po ślubie. W jednej chwili jej miłość się ulotniła, a  jej miejsce zajął strach i nienawiść. Fatalne zauroczenie zaczęło zbierać swoje żniwo. Iza zaś doświadczała życia, któremu towarzyszyła niejednokrotnie modlitwa o śmierć. Tak zaczyna się ta historia. Jej koniec nie pozostawia jednak złudzeń, iż to odwaga i prawdziwa miłości oraz bezwarunkowa przyjaźń potrafią zdziałać cuda.

 

Los Izabelli bez wątpienia należy do jednych z najtragiczniejszych. Nie tworzy on jednak obrazu pozbawionego nadziei, przez co historia ta ma wymiar nieco terapeutyczny. Jest jednocześnie przestrogą. Wyzwala w czytelniku również ogromne pokłady emocji, przez co czyta się ją z zapałem i niemal chorobliwą fascynacją. Dla mnie osobiście stała się też zalążkiem do odkrywania nowych pokładów polskiej literatury kobiecej. Inspiracją.

 

To, co wydaje mi się również niezwykle ważne w tej trzytomowej powieści to nieprzerysowywanie faktów. Nadawanie rzeczom naturalnego im biegu. Snucia opowieści nakreślonej wspomnieniami i pierwszoosobowa narracja, która uwypukla wszystkie jej cechy, tworząc fenomenalna wręcz opowieść. Mam tym samym nadzieję, że Elżbieta Gizela Erban nie powiedziała swojego ostatniego słowa w tej historii i wkrótce zaszczyci nas kolejną przejmującą opowieścią.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial