Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wanda Błeńska

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wanda Błeńska | Autor: Eliza Piotrowska

Wybierz opinię:

Chris

Wśród narodu polskiego istnieje przekonanie, że należymy do społeczności wiecznie narzekającej, pokrzywdzonej i widzącej szklankę zawsze do połowy pustej. Nie ulega wątpliwości, że w większości stanowimy zakompleksiony lud, któremu zdecydowanie brakuje wiary we własne siły i możliwości. Dlatego też tak ważne jest by na każdym kroku podkreślać zarówno osiągnięcia całego narodu jak i wybitność poszczególnych jednostek w skali światowej. Idealnym rozwiązaniem wydaje się właśnie wprowadzenie takiegoż rozwiązania już od najmłodszych lat, by budować wśród młodego pokolenia poczucie wartości własnego „ja” i całej społeczności. Nadzieją na taki zabieg jest właśnie literatura dziecięca, która małymi kroczkami może spowodować zmianę ogólnopolskiego nastawienia. Idealnym przykładem na takowe działanie jest właśnie wierszowany utwór Pani Elizy Piotrowskiej „Wanda Błeńska” z serii „Dobrze być dobrym”.

 

Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, zna historie znanych na całym świecie takich postaci jak Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie czy też Mikołaj Kopernik. Oczywiście historia zna tysiące nazwisk polskich, które swoją działalnością i/lub genialnością wpłynęły na dzieje ludzkości. Bardzo rzadko wspominamy jednak osoby, które być może nie odkryły nowych pierwiastków lub nie zatrzymały ziemi i ruszyły słońce, ale swoją postawą zasługują na równie ogromny szacunek. Jedną z takich postaci jest właśnie tytułowa Wanda Błeńska, która swoim zaangażowaniem i pomocą mogłaby być wzorem dla milionów ludzi na całym świecie. Nie wiem czy wstyd się przyznać, czy też jest to pewnego rodzaju powszechna sytuacja, ale przed otrzymaniem tejże książki, nigdy nie miałem okazji poznać nazwiska tejże Polki. Na szczęście, zarówno mnie jak i innym czytelnikom, przychodzi z pomocą pani Eliza Piotrowska, która swoim wierszowanym utworem przedstawia najważniejsze etapy życia pani Wandy i związane z nimi osiągnięcia. Nie ulega wątpliwości, że jest to książka skierowana do dzieciaków, zarówno tych młodszych jak i starszych, ale myślę, że dzięki wspólnemu czytaniu również niejeden dorosły zaczerpnie potrzebnej i wartościowej wiedzy. Życiorys głównej bohaterki opatrzony jest licznymi ilustracjami, które świetnie przedstawiają omawiane wydarzenia i dzięki temu jeszcze dokładniej najmłodsi mogą zrozumieć dane zagadnienia. Warto także zwrócić uwagę, że całostronicowe obrazki wyróżniają się zarówno kolorystyką jak i prostą kreską, która z pewnością trafi do odbiorcy w każdym wieku. Biorąc pod uwagę sam tekst, należy docenić starania pani Elizy Piotrowskiej, która wybierając najważniejsze fragmenty z życia głównej bohaterki, potrafiła je jednocześnie przedstawić prostym jak i zrymowanym językiem. Oczywiście, można w niektórych momentach przyczepić się do ich jakości i niepełnego podobieństwa dźwięcznego, ale są to mankamenty, które spojrzawszy na całość książki, całkowicie tracą na znaczeniu. Przede wszystkim, z punktu widzenia rodzica, jest to książka wartościowa i niezwykle istotna dla poczucia  przez najmłodszych polskości i wiary we własny naród. Moim zdaniem to idealny przykład na to by jeszcze bardziej poczuć dumę z rodaków, który swoimi postawami i stosunkiem do drugiego człowieka powinni być wzorami dla wszystkich.

 

Wanda Błeńska to postać, która pod różnymi względami może być inspiracją dla odmiennych środowisk. Lekarka, podróżniczka, bogato wykształcona, walcząca o prawa i równouprawnienie kobiet, a przede wszystkim wrażliwa na cudze nieszczęście i spiesząca z pomocą do każdego. Myślę, że dzięki przedstawieniu takiej osoby, książka zyskuje jeszcze bardziej na wartości i staje się atrakcyjniejsza zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. Mimo, że jest to moje pierwsze spotkanie z serią „Dobrze być dobrym” to jestem przekonany, że nie ostatnie. 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial