Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Cena Milczenia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jakub Pawełek
 • Gatunek: FantastykaFantasy
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 448
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 144x207 mm
 • ISBN: 9788365904980
 • Wydawca: Warbook
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Ustroń
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Cena Milczenia | Autor: Jakub Pawełek

Wybierz opinię:

Bacha85

Jakoś tak wyszło, że choć lubię czytać fantastykę, to od pewnego czasu nie wpadła mi w ręce żadna książka w tych klimatach. Przypadek sprawił, że sięgnęłam po „Cenę milczenia” Jakuba Pawełka. Znany dotychczas z twórczości bliższej militarnemu thrillerowi, czy science fiction, przedstawił swoim czytelnikom zbiór siedmiu opowiadań fantastycznych. I choć o autorze nie wiedziałam absolutnie nic, nie miałam również wcześniej okazji sięgnąć po pozycję z wydawnictwa War Book, to moje pierwsze spotkanie okazało się bardzo satysfakcjonujące i zaskakująco przyjemne.

 

„Cena milczenia” to zbiór siedmiu powiązanych jednym światem opowiadań. Część z nich łączy się bohaterami, większość rozgrywa się chronologicznie, w mniej więcej tym samym momencie przedstawionej rzeczywistości. Raptem jeden z tekstów („Jeszcze przywitamy słońce”) ciężko jest osadzić w czasie i przestrzeni, pomimo załączonej na końcu książki mapy. Świat przedstawiony zapowiada się całkiem interesująco. Na skutek tragicznych wydarzeń, skutkujących katastrofami i wielością ofiar, w jakie zamieszani byli magowie, ich pozycje na dworach panujących zmieniły się całkowicie. Z pożądanych doradców i sił stali się nagle niemile widzianymi członkami dworu i najlepiej, żeby zniknęli z największego z poznanych państw. Ich miejsce szybko zajęli inżynierowie, upatrując w tym szansę na zdobycie władzy i bogactwa. Wygnani magowie szukają ratunku, a inżynierowie rosną w siłę.

 

W tak zbudowanym świecie poznajemy kilkoro postaci. Pierwszą z nich jest Wernar – do niedawna zwykły najemnik, którego znacząco odmieniły wydarzenia rozpętane przez magów. W ten sposób jego los, nie do końca zgodnie z jego wolą, spiął się z losem kilkorga ocalałych magów, w tym Arlo. Razem z nimi przechodzimy powolną drogę od upadku, poprzez wygnanie i odnalezienie nowego miejsca, w którym magowie mogliby żyć i pracować. Kolejną poznaną postacią, jest wojskowy – Hakard, człowiek o żelaznych zasadach i wielkim oddaniu prawu. Ostatnią z postaci jest młoda dziewczyna, księżniczka i następczyni tronu, która szuka w życiu czegoś więcej, niż bycia tylko kolejną zębatką w trybikach maszyny władzy. Wszyscy bohaterowie są bardzo dobrze przedstawieni, budzą na tyle duże zainteresowanie, że z chęcią śledzi się ich losy.

 

Książkę czyta się bardzo dobrze, jest to lekka, niezobowiązująca lektura, która jednak potrafi trzymać w napięciu i zmuszać do oczekiwania, jak też rozwiążą się przedstawione wydarzenia. Lekko ironiczna względem postaci narracja, oraz bogaty i barwy język, to spore zalety opowiadań, równie ważnym jest umiejętne budowanie opowieści oraz właściwe jej prowadzenie – temu nie można absolutnie niczego zarzucić. Przedstawione uniwersum wydaje się być spójne i logicznie funkcjonujące, pozostawia po sobie również spory apetyt na więcej.

 

„Cena milczenia” to świetnie napisany, bardzo przyzwoity kawałek fantastyki. Nie ma tu może niczego bardzo odkrywczego, jest to raczej renesansowy świat z dodatkiem magii niż miejsce zamieszkane przez niezwykłe stwory, ale uniwersum jest na tyle interesujące, że wydarzenia, jakie się w nim rozgrywają, śledzi się z przyjemnością. To samo tyczy postaci, z jakimi przychodzi nam się spotkać w poszczególnych opowiadaniach. Książka zdecydowanie budzi apetyt na więcej. Poszczególne opowiadania łączą się w większą całość, w pełną historię i chętnie poznałabym jej dalszy ciąg. Równie mile widziane byłoby spotkanie głównych bohaterów poszczególnych historii, niestety na tę chwilę możemy się jedynie domyślać, czy kiedykolwiek do niego dojdzie. Polecam tę książkę każdemu, kto ma słabość do fantastycznych światów, w których pierwiastek fantasy sprowadza się do przedstawienia wymyślonej rzeczywistości z niewielką dawką magii.

 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial