Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Polowanie Tom 7 Martin Servaz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Polowanie Tom 7 Martin Servaz | Autor: Bernard Minier

Wybierz opinię:

Ambros

 

Polowanie czas zacząć. Uwaga, nadchodzą myśliwi. Tropią. Zwierzyna ucieka. Goni przed siebie, przerażona w ciemnych przestworzach lasu. Jak daleko jest w stanie im uciec? Wybiega na ulicę, prosto pod nadjeżdżający samochód. Pisk, nagłe hamowanie, wstrząs dla kierowcy… Co to było? Zwierzę? Człowiek? Ale te oczy… 

 

Rozpoczyna się trudne i żmudne dochodzenie, prowadzone przez Servaza i jego ekipę. Auto potrąciło człowieka, który był przebrany w maskę jelenia. Jak się wkrótce okaże to tytułowe polowanie to zbawienna akcja ludzi władzy, majętnych o wielkich wpływach. Za cel obrali sobie oczyszczenie świata ze zła. Oni wymierzają sprawiedliwość, chociaż nie mają ku temu żadnych argumentów. Samozwańcza władza. Uważają, że wszystko co czynią, to w imię lepszego życia, w słusznej sprawie. A świat trzeba oczyścić z przestępców i zbrodniarzy. Ale czy oni są lepsi? Czy ich ręce są czyste i nieskażone? Czy zawsze postępowali prawie i słusznie? 

 

Autor pod pretekstem tajemniczej akcji polowania na zło obnaża gęstą i zepsutą atmosferę społeczną we Francji. Pokazuje nam smutny obraz kraju ogarniętego strajkami, niepokojami i zamieszkami, walką klasową i napływem imigrantów. Kraj targany rozgrywkami politycznymi i walką o wpływy i władzę. Kraj skorumpowany i opanowany niemocą. A rządzący zaślepieni, obdarci z jakichkolwiek zasad, u których morale sięgnęły dna. Ukazuje się ich wynaturzona natura, prym wiodą zabójcze instynkty i pobudki. Na własne oczy widzimy, do czego może doprowadzić deprawacja władzy i jej przekonanie o nieomylności i wyższości. 

 

Cennym atutem tego mocnego i zatrważającego thrillera jego mroczna i gęsta atmosfera, przesiąknięta grozą i niepewnością. Tego nie sposób ubrać w słowa, ale przez całą lekturę odczuwałam strach i niepokój, nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać, do czego autor jest się jeszcze w stanie posunąć. Przerażające, ale jakże emocjonujące i przenikliwe. Nie znam wcześniejszej twórczości Bernarda Miniera, ale już wiem, że muszę sięgnąć po jego inne utwory, aby utrzymać wysoki poziom adrenaliny, do jakiego mnie autor przyzwyczaił. 

 

Znakomicie skrojona fabuła, spójna i logiczna, w efektownym wykonaniu, z realnie wykreowanymi bohaterami. Nie napawa optymizmem, ukazuje zepsucie w szeregach ludzi władzy, policjantów, sędziów, wojskowych. A więc tych, którzy powinni dbać o nasze bezpieczeństwo i zapewnić nam spokój. 

 

Muszę ostrzec przed tą powieścią. Nie sięgajcie po nią jeżeli macie problemy z oddychaniem czy kołatającym sercem. Żeby nie było, że nie ostrzegałam… Czytacie na własną odpowiedzialność … Ciekawość powinna w was pokonać wszelki strach...

Panna Zuzanna

 Beranard Minier jest jednym z tych autorów, po którego książki sięgam w ciemno. Nauczona doświadczeniem czytelniczym wiem, że będzie dobrze. Podobnie mam z naszym rodzimym Vincentem V. Severskim, JoNesbo, czy Wojciechem Chmielarzem. Minier to zwyczajnie klasa sama w sobie, a jego książki zawsze dają gwarancję świetnej czytelniczej przygody. Nie inaczej było i tym razem. Polowanie to książka, po którą sięgnąć nie tylko warto, ale wprost trzeba. Zwłaszcza, jeśli jesteś fanem literatury kryminalnej i thrillerów.

 

Polowanie to kolejna część cyklu z Martinem Servazem, czyli z policjantem z francuskiej Tuluzy. To bohater, który może poszczycić się nieprzeciętną intuicją, jeśli o rozwiązywanie trudnych przypadków kryminalnych chodzi. Tym razem akcja rozgrywa się wokół wydarzeń skupionych na potrąceniu młodego, czarnoskórego chłopaka w… masce jelenia i z wypalonym piętnem. To, co zachwyca najbardziej u Miniera, to nawet nie sam wątek kryminalny i próba rozwiązania zagadki, ale zmierzenie się autora z kondycją francuskiego społeczeństwa. Intryga kryminalna zgrabnie wpleciona jest w sytuację społeczną i polityczną, dzięki czemu czytelnik jeszcze bardziej identyfikuje się z czytaną historią. Autentyczne wydarzenia z ostatnich lat we Francji i na świecie wplecione w książkę sprawiają, że nabiera ona zdecydowanie bardziej rzeczywistego charakteru i staje się jeszcze bardziej wiarygodna.

 

Dojmujące w Polowaniu jest uczucie, jakie towarzyszy zarówno bohaterom powieści, jak i czytelnikom, a mianowicie niepewność sytuacji, poczucie zagrożenia związane z ciągle rosnącą przestępczością, czy w końcu samotność i bezsilność związana z pandemią. Śmiało powiedzieć można, że jest to kryminał o bardzo mocnym akcencie społecznym.

 

Jednym z elementów, który najbardziej uwielbiam u Miniera jest sposób, w jaki autor buduje klimat. Robi to wprost po mistrzowsku. Jest to dlatego jeden z moich najukochańszych autorów, którego polecam fanom dobrej literatury. Sięgnięcie po Miniera to gwarancja udanej lektury, która napisana jest sprawnie i bardzo atrakcyjnym językiem. Wartka akcja i dobrze skonstruowana intryga dopełniają obrazu. Choć nie jest to wyjątkowo odkrywcza proza, a Minier konstruuje powieści według pewnego schematu, jednak z pewnością lektura nie pozwoli wam się nudzić. Będziecie czuć się niepewnie, co stanie się za chwilę i w jaki sposób potoczy się badana sprawa. Z pewnością są tu jednak i zwroty akcji i suspens, a przecież w literaturze kryminalnej właśnie o to chodzi! Cóż z tego, że Minier nie zachwyca i nie zaskakuje oryginalnością, do jakiej przyzwyczaił w poprzednich swoich powieściach. Dla mnie liczy się to, że otrzymałam sprawnie napisaną powieść, która pozwoliła mi oderwać się od mojej rzeczywistości na kilka wieczorów. To naprawdę bardzo dobry kryminał, który przeczytałam z dużym zaciekawieniem.

 

Może nie z wypiekami na twarzy, ale na pewno ze sporym zainteresowaniem. Najważniejsze są tu bowiem polityczne i społeczne akcenty (podobnie jak u HennigaMankella pod koniec jego twórczości). Z pewnością nie jest to tak zachwycająca literatura, jak Bielszy odcień bieli, z którą zetknęłam się po raz pierwszy dobrych kilka lat temu, niemniej jednak ciągle jest to dobry, stary i sprawdzony Minier! Jest tu wszystko to, co w dobrym thrillerze znaleźć się powinno. Dlatego serdecznie polecam.

 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial