Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Velveteen Youth

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Velveteen Youth | Autor: Karolina Kasprzak Dietrich

Wybierz opinię:

Mirosława

„Jeśli raz pozwoli się na zło, ono wraca, by zebrać kolejne żniwo.”

Sięgnęłam po książkę „Velveteen Youth”, gdyż byłam ciekawa innych powieści napisanej przez panią Karolinę Kasprzak - Dietrich. Z jej twórczością zapoznałam się przy trylogii, w skład której wchodzą „Grabarz”, „Rodzina” i "Ratunku!” Już wówczas zauważyłam, że jej styl odbiega od ogólnie przyjętych, podobnie jak tworzone przez nią historie. Nie inaczej jest w „Velveteen” Youth", która ponownie zabiera nas do Pierwszej Stolicy Polski.

 

Karolina Kasprzak - Dietrich urodziła się w rodzinie rzemieślniczej. Razem z mężem prowadzi działalność gospodarczą, a w wolnym czasie, oprócz pisania, zajmuje się pielęgnacją ogrodu, prowadzi salon kosmetyczny i punkt zakładów bukmacherskich w Gnieźnie. Pisanie pasjonowało ją już w dzieciństwie.  W okresie licealnym powstało kilka wierszy i książek, ale tylko do tzw. szuflady. W końcu w dorosłym życiu odważyła się na publikowanie swoich powieści. Jej dumą jest książka, która została wydana w 2020 roku pt.: „Listy, dzienniki i pamiętniki” Ma dwójkę dzieci, męża i piękny dom w Kalinie ze stadniną koni.

 

Fabuła została złożona z kilku wątków, które początkowo biegną osobno, lecz z czasem łączą się w jedną całość i wszystko staje się bardziej klarowne po wstępnym chaosie, jaki odczuwałam czytając pierwsze rozdziały.

 

Najpierw autorka zabiera nas do Berlina 2018 roku, gdzie poznajemy Darię Fiałkowską, która opiekuje się małą Helgą, po czym przenosimy się do roku 2014, by w kolejnym rozdziale znaleźć się w Gnieźnie w 2019 roku, ale to nie wszystkie skoki czasowe, gdyż historia sięga nawet 18 lat wstecz.

 

Te początkowe rozdziały wprowadziły trochę zamętu, gdyż trudno było zorientować się, o co chodzi i kto jest kim. Najpierw mamy narrację pierwszoosobową ze strony Darii, ale zorientowałam się o tym później, gdyż jej imię nie jest wymienione w pierwszym epizodzie. Następnie poznajemy punkt widzenia i myśli Piotra, a kolejne epizody śledzimy w narracji trzecioosobowej. W wyniku opisywanych w nich wydarzeń, śmierć ponosi Piotr Nowak, znany gnieźnieński biznesmen, który miał dobrą opinię w społeczeństwie, a tak naprawdę był egoistycznym, podłym, bezwzględnym manipulantem, wykorzystującym ludzi do własnych celów. Jego jedyną, wierną i oddaną towarzyszką była jego mamuśka, która do końca nie przyjmowała prawdy o swoim ukochanym synku. W ciągu swej kariery Piotr przysporzył sobie wielu wrogów swoim zachowaniem. Wśród nich jest osoba, która czekała na zemstę wiele lat i właśnie teraz nadszedł na nią czas.

 

Książkę z początku czytało mi się dosyć wolno, gdyż poznajemy dużo szczegółów z różnych okresów czasowych, które wydają się ze sobą nie mieć nic wspólnego. Dopiero z czasem wszystko przyspiesza, ujawniając wciąż nowe sekrety i kolejne tropy. Fabuła biegnie dosyć szybko, ukazując zagadnienia związane ze środowiskiem homoseksualnym.

 

Autorka w swojej powieści intryguje, zwodzi, zaciekawia, wprowadzając napięcie, ale też szokuje, gdyż jej styl jest bardzo odważny i dosadny. Poza warstwą kryminalną, dużo się dzieje wokół tego wątku, od elementów obyczajowych poprzez romans i erotykę. Pod tym względem autorka nie boi się pisać wprost, niemal szorstko i realistycznie, wprowadzając czytelnika nie raz w zaskoczenie, ale też zdumienie i szok. Zanim dochodzi do zapowiadanego w opisie morderstwa, poznajemy tło wcześniejszych wydarzeń, charakter poszczególnych osób, ich powiązania i relacje z innymi osobami. Gdy dochodzi do zabójstwa, mamy poczucie, że ofiara sama sprowokowała swój los, gdyż  zamordowany biznesmen nie był kryształową postacią.

 

Odrzucając warstwę erotyczną, w której autorka posługuje się dosadnym, nawet często wulgarnym językiem, część typowo kryminalna jest dosyć ciekawie poprowadzona, logicznie uzasadniona, ale przewidywalna, gdyż dosyć szybko odkryłam sprawcę, więc tylko pozostało mi sprawdzić, czy moje podejrzenia są słuszne. Przy okazji autorka porusza kilka zagadnień, z którymi możemy zetknąć się w życiu codziennym, co nadaje tej powieści realności. Pokazuje też, że nic w życiu nie uchodzi bezkarnie i prędzej lub później każdy otrzymuje to, na co zasłużył.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial