Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jeżeli Jesteś

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Hanna Dikta
 • Seria: Trigir
 • Gatunek: Literatura Obyczajowa
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x205 mm
 • ISBN: 9788382023435
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6

   


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jeżeli Jesteś | Autor: Hanna Dikta

Wybierz opinię:

Mirosława

„Świat taki właśnie jest – jeśli znajdujemy się na dole, to bardzo prawdopodobne, że wkrótce znajdziemy się na górze. Wszystko jest falowaniem, sinusoidą.”

 

Sięgając po powieść „Jeżeli jesteś” nie wiedziałam, że jest to kontynuacja powieści pt. „Trogirskie wakacje”, która rozpoczęła serię Trogir. Nie ma o tym wzmianki na froncie okładki. W tym przypadku ważna jest znajomość pierwszej części, gdyż zaczynając drugi tom od razu czuć, że wkraczamy w środek jakiejś historii.

 

Hanna Dikta to poetka i prozaiczka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, a także studium podyplomowe z historii na Uniwersytecie Opolskim. Laureatka kilkudziesięciu konkursów literackich. Publikuje w ogólnopolskiej prasie literackiej, m.in. w „Odrze”, „Toposie”, „Migotaniach” i „Arkadii”. Debiutowała książką poetycką „Stop – klatka“ („Zeszyty Poetyckie”, Gniezno 2012). Wkrótce nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się jej pierwsza powieść. Mieszka z mężem i trojgiem dzieci w Piekarach Śląskich, gdzie pracuje jako nauczycielka języka polskiego i historii.

 

Olga jest redaktorką książek i z tego względu nie jest związana z żadnym konkretnym miejscem pracy. Spotykamy ją, gdy jest właśnie w jednym ze swoich ulubionych zakątków Chorwacji, urokliwej Arbaniji, gdzie pragnie odpocząć od ostatnich wydarzeń.  Jeszcze nie tak dawno myślała, że jej córka Natalia utopiła się w morzu, jednak przyjaciółka córki, Anna, zdradziła jej, że była to śmierć sfingowana. Niestety Olga nie może cieszyć się w pełni z tych wiadomości, gdyż nadal nie wie gdzie przebywa ukochana córka. To musi pozostać w tajemnicy. Opieka nad młodą Chorwatką Sanją nieco rekompensuje kontakt z córką, jednak Olga nie zauważa, że dziewczyna podchodzi do ich relacji zupełnie inaczej, niż można by się tego spodziewać.

 

Drugim wątkiem są relacje głównej bohaterki z mężczyznami, którzy odegrali istotną rolę w jej życiu. Łukasz, który wiele lat temu po prostu wyszedł z domu, pozostawiając ją z małym dzieckiem, Igor, partner, w którym znalazła i nadal znajduje oparcie w trudnych chwilach oraz Stanisław, w którym się zakochała, ale jego specyficzne podejście do związków kłóci się z jej wyobrażeniem o byciu z kimś na stałe. Postanawia z nim zerwać, ale okazuje się, że nie jest to takie proste.

 

„Jeżeli jesteś” to opowieść osadzona w chorwackich klimatach, zapraszająca do pięknych miejsc, pokazująca uroki tego kraju, jego historię, obyczaje i zabytki. Wypełniona dramatyzmem, nadzieją, chwilami radości, ale też smutkiem i tęsknotą.

 

Akcja skupia się w większości na przemyśleniach głównej bohaterki, która wciąż wraca myślami do chwil spędzonych z córką i łączącej ich więzi, ale też rozpamiętuje wydarzenia, które odcisnęły piętno na życiu Natalii. Fabuła przybiera nieco bardziej dramatyczny i emocjonujący charakter w drugiej połowie, gdy zaczyna pojawiać się nadzieja na odnalezienie Natalii. Któregoś dnia dzwoni Igor z informacją, że do jej mieszkania w Polsce dotarł list. Od tego momentu robi się znacznie ciekawiej, więcej się dzieje i akcja zdecydowanie przyspiesza.

 

„Jeżeli jesteś” to powieść z niewykorzystanym potencjałem. Zbyt dużo jest w niej ciągnących się rozważań głównej bohaterki, które spowalniają tempo czytania. Zabrakło mi pociągnięcia wątku ze spisywaniem wspomnień o Natalii, o którym mowa jest zarówno w notce redakcyjnej, jak i w początkowych rozdziałach, jako pomysł Olgi na uporanie się z tęsknotą za córką. Jednak w efekcie nie wiadomo, czy w ogóle taka powieść została przez nią stworzona.

 

Lektura tej książki nie do końca mnie usatysfakcjonowała, gdyż nie wszystko potoczyło się tak, jakbym tego oczekiwała. Zbyt dużo rozmyślań Olgi, a za mało zwrotów akcji.  Fabuła bywa nużąca, a nawet nieco męcząca, gdyż niektóre zachowania kobiety są lekkomyślne i trudne do zrozumienia, zwłaszcza jeżeli chodzi o jej uczucia i postawę wobec Stanisława, ale nie tylko. Denerwujących sposobów bycia i decyzji bohaterki jest więcej, swoje apogeum osiągnęły w końcowych akapitach. To książka, która porusza trudne tematy pokazując zawiłości ludzkich losów, które często zależą od naszych wyborów pomiędzy sercem, a rozumem.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial