Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Autyzm I Dieta

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Autyzm I Dieta | Autor: Justyna Jessa

Wybierz opinię:

Olga Piechota

Spektrum autyzmu jest tematem bardzo poważnym i wartym uwagi każdego z nas. Możecie zadać sobie pytanie czemu, skoro nas bezpośrednio nie dotyczy.

 

Osób ze spektrum autyzmu jest wiele. Na tę chwilę są notowane w kategoriach zaburzenia, jednakże istnieją hipotezy, które mówią, że spektrum autyzmu jest po prostu innym sposobem funkcjonowania. Może warto dokładnie mu się przyjrzeć, by wiedzieć, jak rozmawiać z osobami ze spektrum i przynajmniej próbować zrozumieć ich tok myślenia. Dzisiaj jednak chciałabym zwrócić uwagę na wąski aspekt tego zaburzenia związany z dietą.

 

„Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć”, książka zainteresowała mnie, ponieważ ze względu na przyszłą pracę zawodową chcę zdobywać, jak największą wiedzę w tym temacie. Oczywiście jest to naturalnie w kręgu moich zainteresowań, lecz dotychczas nie miałam okazji lepiej zapoznać się z tematyką jedzenia i trudności z nim związanych, w kontekście spektrum autyzmu. Poza tym wydaje mi się, że dla rodziców zmagających się z tymi właśnie kłopotami, taka pozycja literacka może wiele wyjaśnić i pomóc zastosować różne techniki psychologiczne. Książka daje rodzicom poczucie, że można podjąć różne działania, które będą wartościowym doświadczeniem.

 

Jednak na początku chciałam rzec parę słów w kontekście warsztatu literackiego. Styl, którym napisana jest książka, jest bardzo przystępny, prosty w odbiorze. Podkreśla aspekty naukowe, ale nie przechodzi w tak zwany bełkot naukowy. Myślę, że dla każdego odpowiednio zmotywowanego czytelnika będzie to przejrzysta i klarowna treść. Przy tym całość jest bardzo wciągająca i czyta się ją tak dobrze, jak powieść fabularną. A to też jest bardzo ciekawe odczucie i godne pochwały. Wiedza i zainteresowanie zazwyczaj idą ze sobą w parze, ale tutaj to połączenie wprost perfekcyjne.

 

W książce wypowiadają się różne osoby, ale wszystkich łączy to samo podejście, które również ja staram się wyznawać i liczę, że w pracy zawodowej będę w stanie z niego czynnie korzystać. A mówię tutaj o założeniu, że niektóre cechy ze spektrum są wspólne, więc można czerpać z wzajemnego doświadczenia, jednakże należy pamiętać, że trudności związane z posiłkami mogą w autyzmie w ogóle nie wystąpić lub mieć całkowicie odmienny obraz. To optymalne spojrzenie i korzystanie ze źródeł przy jednoczesnym pamiętaniu o indywidualności.

 

Autorka na trudności związane z dietą patrzy poprzez wielowymiarowe podejście i w swoim poradniku przedstawia najróżniejsze możliwości. Ukazują one, skąd może brać się problem, jakie przeszkody mogą wystąpić i przede wszystkim, przedstawia wiele technik pozwalających na walkę z tymi trudnościami.

 

„Autyzm i dieta” jest pozycją w pewnym sensie naukową, gdyż nie są to tylko słowa wynikające wyłącznie z obserwacji i doświadczenia pisarki, ale także informacje i techniki poparte konkretnymi badaniami. Ich wypis znajduje się w bibliografii na końcu książki, co daje poczucie, że to rzetelna wiedza. Osoby bardziej zainteresowane mogą po przedstawione pozycje naukowe same sięgnąć, by pogłębić temat lub po prostu utwierdzić się w przedstawionych informacjach.

 

Warto też zwrócić uwagę, że połowa książki to wyjątkowo ciekawe przepisy kulinarne. Ich różnorodność naprawdę robi wrażenie i jest równa książkom kucharskim. Nie są to tylko propozycje stricte na obiad, ale cała gama przepisów na różne posiłki, przetwory oraz desery. Po lekturze, uważam, że można je wykorzystać nie tylko w kontekście diety osób ze spektrum, ale i dla siebie.

 

Podsumowując już moją wypowiedź, zdecydowanie polecam Wam tę książę. Jest to wartościowa pozycja, z której można wynieść wiele przydatnych informacji i skorzystać z podanych technik radzenia sobie z trudnościami w jedzeniu. Zarazem to niezwykły zbiór przepisów kucharskich, który może urozmaicić codzienne posiłki.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial