Okładka wydania

Kiedy Się Pojawiłeś

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Kiedy Się Pojawiłeś | Autor: Anna Matusiak Rześniowiecka

Wybierz opinię:

Mirosława

„Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono”.

 

Gdy zawieramy związek małżeński, naturalnym kolejnym krokiem jest pojawienie się upragnionego dziecka. Każdy wówczas pragnie, by było ono zdrowe. Jednak czasami los stawia przed młodymi rodzicami trudne zadanie, tak jak w przypadku jednych z bohaterów książki „Kiedy się pojawiłeś”.

 

Na fabułę książki składają się historie kilku osób, które łączy postać Małgorzaty. Kobieta pracuje jako pielęgniarka na oddziale patologii noworodka i neurologii w Ośrodku Ratowania Małego Dziecka. W trakcie dwudziestu lat wykonywania tego zawodu widziała niejeden dramat, była świadkiem różnych życiowych decyzji, ale też szczęśliwych zakończeń, a nawet cudów. Praca nauczyła ją patrzeć na życie w empatyczny sposób. Ona kocha dzieci, ale sama nie może ich mieć. Wielokrotnie musi obserwować maluchy, które zamiast na starcie cieszyć się swoimi pierwszymi miesiącami życia wśród kolorowych zabawek i kochającej rodziny, muszą przebywać w zimnych ścianach szpitala, podłączone do maszyn, które od narodzin są ich towarzyszami w życiu.

 

Pewnego razu jej drogi schodzą się z Izą i Andrzejem, którzy poznali się na jednym z wydziałów Politechniki Warszawskiej. Od tego momentu stali się nierozłączni, a ich miłość była idealna, tak jak reszta ich wspólnego życia. Wszystko układa się im bez większych problemów, tworzą idealną parę, która żyje wśród szczęścia, bogactwa i piękna. Brakuje im tylko idealnego dziecka. Gdy Iza zachodzi w ciążę, są przepełnieni pozytywnym oczekiwaniem. Wszystko zmienia się, gdy rodzi się dziecko, które nie jest idealne… Ich przykład jest świadectwem tego, że nie jest trudno być szczęśliwym, gdy wszystko układa się po naszej myśli. Wówczas łatwo jest być dla siebie wsparciem, deklarować miłość, wzajemną troskę. Jednak, gdy pojawiają się rysy na idealnym życiu, okazuje się, że żyliśmy w iluzorycznej bańce.

 

Historie przedstawione w powieści „Kiedy się pojawiłeś” są fikcyjne, tak jak występujące w niej osoby, ale niektóre sytuacje zostały zainspirowane prawdziwym życiem. To nie tylko książka o pojawieniu się nowego życia i związanych z tym problemów, lecz także o spełnianiu swoich pasji, realizacji marzeń, poświęceniu się dla dobra drugiego człowieka oraz nadziei i szeroko rozumianej miłości.

 

Pani Anna Matusiak-Rześniowiecka przyznaje w końcowym słowie, że w pewnym momencie swojego życia spędziła mnóstwo ciężkich chwil w ośrodku podobnym do tego, w którym pracuje Małgorzata. Powodem był synek autorki, który urodził się przedwcześnie i miał wylew czwartego stopnia. Dzięki wspaniałemu personelowi Centrum Zdrowia Dziecka mały Maksymilian jest dziś zdrowym dzieckiem.

 

Książka jest więc hołdem dla grona lekarzy i pielęgniarek, którzy z ogromnym oddaniem poświęcają swój czas na ratowanie życia niemowlętom w placówkach podobnych do tej opisanej w książce. Autorka w powieści podkreśla, jak ważne jest podejście do pacjentów, ale też tworzenie warunków dla rodziców, którzy mogą towarzyszyć swoim pociechom w trudnej drodze do zdrowia, a czasami w przejściu na drugą stronę.

 

To także dar dla wielu ojców i matek chorych dzieci, by nigdy nie tracili nadziei, ale też prośba do lekarzy, specjalistów i pracowników medycznych, by włożyli w swoją pracę dużo serca, gdyż „medycyna to nie tylko chemia, biologia fizyka… To coś więcej. Coś, co często zaprzecza prawom natury i nauce. A jednak się zdarza”. W medycynie nigdy nie można na sto procent twierdzić, że coś jest niemożliwe i zbyt wcześnie wydawać wyroki na podstawie zrobionych badań. Pokazuje, że nikogo nie można skreślać na podstawie diagnoz czy prognoz dotyczących szans na wyjście z ciężkich chorób. Cuda się zdarzają, gdyż największym darem jest miłość, która ma niesamowitą siłę dającą nadzieję.

 

Anna Matusiak-Rześniowiecka to pisarka, która przyszła na świat 23 lipca 1984 roku w Głogowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie ukończyła filologię polską i teatrologię, po czym rozpoczęła studia doktoranckie na wydziale kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od 2000 roku rozpoczęła się jej kariera dziennikarska, podczas której współpracowała z różnymi stacjami polskiego radia i telewizji polskiej. Anna Matusiak-Rześniowiecka jest wykładowczynią dziennikarstwa, felietonistką, autorką książek, trenerką wystąpień publicznych i szczęśliwą mamą Maksymiliana.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial