Okładka wydania

Suknia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jennifer Robson
 • Tytuł Oryginału: The Gown
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 143x205 mm
 • ISBN: 9788308074077
 • Wydawca: Literackie
 • Oprawa: Miękke
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Suknia | Autor: Jennifer Robson

Wybierz opinię:

Sylfana

Renifer Robson pokusiła się o napisanie pasjonującej powieści o kobiecej przyjaźni, trudach miłosnych i zawirowaniach życiowych, dla których tłem była wojna i czasy powojenne. Autorka umiejętnie połączyła fikcję literacką z rzeczywistością zastaną w tamtych czasach, a także gładko przeciągnęła zrealizowane motywy aż do współczesności. Akcja toczy się zatem dwutorowo – zarówno w przeszłości, jak i teraźniejszości, gdzie za sprawą jednej z bohaterek poznajemy pilnie strzeżone tajemnice przodków. Wszystko to łączy jeden przedmiot będący symbolem zacieśniania więzi – mowa tu oczywiście o tytułowej sukni, scalającej losy kobiet, które już na zawsze pozostały przyjaciółkami.

 

Autorka doskonale wyczuwa emocje postaci, bardzo mocno rozbudowuje ich osobowość. Emocje aż tętnią między kartkami powieści, co pozwala czytelnikowi je wręcz chłonąć i lepiej rozumieć perspektywę kreacyjną. Każdej głównej postaci poświęcono tyle samo miejsca i czasu, więc nie czuć niedosytu i pustki fabularnej. Każdą cząstkę historii zapisano do cna, nie pozostawiając wolnych przestrzeni, może oprócz tych, które pozwalają czytającemu dać upust własnym emocjom oraz myślom. Robson doskonale wyczuwa tematykę, o której pisze, wie, jak należy podejść do trudnych tematów wojny czy gwałtu. Jest w swojej narracji bardzo czuła i delikatna, zdecydowanie przedstawia uwrażliwioną kobiecą perspektywę.

 

Niezmiernie kunsztowny jest także sam schemat fabularny, który prowadzi czytelnika po nitkach do kłębka. Wszystko, co zadziało się w przeszłości, diametralnie przeobraża albo buduje przyszłość. Można zatem śmiało powiedzieć, że pisarka wykorzystuje motyw tzw. „efektu motyla”, który oznacza istnienie jakiegoś ciągu przyczynowo-skutkowego, od którego nie można się uwolnić. W „Sukni” tą nicią spajającą jest tożsamość, której nie można wyrzucić lub o niej zapomnieć. Tożsamość to nasza przeszłość, teraźniejszość, a także i przyszłość. Bez tego, co robili nasi przodkowie, dzisiaj nie bylibyśmy tymi samymi ludźmi, których widzimy codziennie w lustrzanym odbiciu.

 

Warto zwrócić też uwagę na opisy tworzenia samej sukni królewskiej. Są one niezwykle precyzyjne, tak jakby sama autorka siedziała obok swoich bohaterek i przyglądała się pracy ich precyzyjnych rąk. Dokładność tych opisów, barwność i zarazem lekkość pozwala na wysnucie tezy, że Jennifer Robson bardzo dobrze przygotowała się do swojej pracy pisarskiej nie tylko pod kątem kreatorskim, ale także merytorycznym. Ta merytoryka i znajomość zagadnienia nie opiera się jednak wyłącznie na uzyskanych danych technicznych, lecz przede wszystkim na wiedzy historycznej. Mowa tu o pracowni Normana Hartnella, która rzeczywiście istniała i realizowała projekty dla samego rodu królewskiego. Praca zatrudnionych tam kobiet pokazana jest w sposób bardzo wiarygodny i realistyczny, także z zaznaczeniem faktu, że choć pracownice były niezwykle utalentowane i sumienne, to za swoją pracę otrzymywały bardzo skromne wynagrodzenie, co w ówczesnych czasach było normą, nawet jeśli pracowało się bezpośrednio nad projektami takiej rangi.

 

Właściwie o tej powieści można pisać w samych superlatywach. Grzechem byłoby nazwać ją typowo kobiecą, gdyż porusza tematy ważne, uniwersalne i mogące zainteresować czytelników o różnych gustach. Myślę, że jeśli ktoś interesuje się historią i lubi czytać o relacjach międzyludzkich, to ta książka będzie strzałem w dziesiątkę. Jest po prostu na swój sposób piękna i unikatowa.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial