Okładka wydania

Pozaziemskie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pozaziemskie | Autor: Avi Loeb

Wybierz opinię:

Sylfana

Choć temat życia pozaziemskiego jest raczej zagadnieniem typowo naukowym, dotyczącym przedmiotów ścisłych, z którymi nie każdemu jest po drodze, to zdecydowanie każdy z nas się nad tą kwestią zastanawia, przynajmniej fragmentarycznie. Myślę także, że każdy z nas uwielbia oglądać filmy i seriale o kosmosie, w którym to szukamy śladów innych organizmów. Dzieje się to nie tylko w przestrzeni kulturowej i artystycznej, ale także w świecie rzeczywistym. Od kilkuset lat spoglądamy w niebo i czekamy na ten moment, aż ktoś przedstawi nam dowód na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie, że oprócz nas, gdzieś lata świetle stąd, egzystuje inna nacja, która dysponuje mocno rozwiniętym intelektem. Pytanie o życie pozaziemskie jest bardzo nurtujące i właściwie chyba nigdy nas nie opuści, przynajmniej aż do momentu, kiedy poznamy prawdę. 

 

Książka popularno-naukowa o tytule „Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią” autorstwa Avi Loeba traktuje o wspomnianym temacie bardzo poważnie. Narracja przyjmuje postawę udowadniającą, a także opierającą się na wydarzeniach, dowodach i argumentach, ilustrujących wydźwięk tego motywu. Autor skupia się przede wszystkim na jedej sytuacji, związanej z zaobserwowaniem w 2017 roku dziwnego obiektu, który nazwano Oumuamua. Zauważenie przez ludzkość tego pojazdu/obiektu jest dla twórcy ewidentnym i niepodważalnym dowodem na istnienie innej, rozwiniętej nacji, która w jakiś sposób nawiązała z nami kontakt. Loeb przyjmuje za pewnik stwierdzenie, jakby zauważony obiekt był specyficzną, skomplikowaną machiną, która przyjęła kształt żagla świetlnego. Niestety jego opinia spotkała się z bardzo nieprzychylnymi komentarzami, negującymi jego naukowe przekonania. 

 

Motywacją do zapisania tej książki dla samego autora była próba przekonania czytelników do swojej racji. Można śmiało powiedzieć, że naukowiec nie poddaje się, nie chce zaprzepaścić swoich dotychczasowych badań, pragnie znaleźć miejsce dla swoich teorii na jakiejś pustej jeszcze kartce historii. Zdecydowanie należy podziwiać jego zapał i niezachwianie, a także stałość w analizie i interpretacji rzeczywistości. Kolejnym plusem wspomnianej pozycji jest jego język – z jednej strony odrobinę naukowy, z innej dostosowany do zdolności percepcyjnych czytelnika. Oczywiście pojawiają się też określona terminologia techniczna, jednak jest ona wprowadzona wraz z wyjaśnieniem realizowanych  zjawisk. Jest to niezwykle ważne, jeśli za grupę docelową przyjmuje się czytelników, których wspomniany temat interesuje, jednak nie obcują z nim na co dzień. 

 

Kwestia języka jest tu jednak dualna. Choć sposób wypowiedzi jest do przyjęcia, to już sama narracja mocno kuleje i niedomaga. Autor dosyć często się zapętla, powtarza cały czas te same zdania, co powoduje powstanie zamkniętego narracyjnego koła. W konsekwencji tekst wydaje się być nudny, kilkunastokrotnie przetrawiony i niekoniecznie profesjonalny. Przebrnięcie przez stałe parafrazy jest wyzwaniem ogromnym, szczególnie jeśli czytelnik mocno zniechęca się takimi zabiegami już na samym początku lektury. Książka pod tym względem powinna zostać jeszcze raz poddana rzetelnej i precyzyjnej korekcie. 

 

Avi Loeb choć sam siebie nazywa naukowcem to jest raczej bardziej twórcą fantasmagorii i teorii spiskowych. Jego wyobraźnia jest bardzo rozwinięta, co jest zdecydowanym plusem, jednak w kontekście utworów fantasy, a nie tytułów naukowych. Twórca musi zdecydowanie zmienić preferowany gatunek literacki, wtedy jego teorie mogą być warte fortunę. 

 

Książka jest godna zainteresowania, jednak trzeba do niej podchodzić z przymrużeniem oka. Jeśli przeczytamy ją jako ciekawostkę to zdecydowanie będziemy mogli wyciągnąć z niej więcej, niż w przypadku analizy pod kątem naukowym.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial