Okładka wydania

Wisielcza Góra

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wisielcza Góra | Autor: Paulina Hendel

Wybierz opinię:

Karolina

Wakacje ze słowiańskimi demonami

 

W wyniku rodzinnych zawirowań, Anka, Antek i Nastka Sokół trafiają do Grobowic. Mają tam  zamieszkać wraz z ciotkami: Mirką i Bogną. Rodzeństwo nie jest zachwycone przeprowadzką, ponieważ nowe miasteczko w niczym nie przypomina ich dotychczasowego domu. Grobowice wydają się być całkowicie odcięte od reszty świata – nie ma internetu, sklepów sieciowych, komputerów i wszelkich innych technologii, z których rodzeństwo Sokołów do tej pory korzystało każdego dnia. Mieszkańcy również wydają się być jak nie z tej epoki – zdystansowani, podejrzliwi, żyjący na swój własny, niezrozumiały dla przybyszów z zewnątrz sposób. 

Rodzeństwo stara się odnaleźć w nowym otoczeniu. Tymczasem Nastka trafia na coraz dziwniejsze zjawiska, które powoli zaczynają zdradzać, że Grobowice kryją jeszcze wiele tajemnic. 

 

„Wisielcza góra” to czytelniczy strzał w dziesiątkę! Pełnokrwiści bohaterowie, niezwykle klimatyczne miejsce akcji, słowiańska mitologia i wydarzenia mrożące krew w żyłach – te i inne elementy złożyły się na naprawdę świetną historię. 

 

Bardzo spodobała mi się postać Nastki. Dziewczynka jest wyjątkowo wrażliwa na otaczający ją świat i dostrzega znacznie więcej, niż jej starsze rodzeństwo. Dziecko, które jest bliskie sferom nadprzyrodzonym to motyw, który mnie fascynuje, ale i niepokoi. Przechodzi po plecach pewien dreszczyk, gdy dzieci wiedzą coś, czego nie może dostrzec nikt inny. I pojawia się pytanie. Na ile to rozbuchana dziecięca wyobraźnia, a na ile prawda? Uważam, że trzeba podtrzymywać w sobie to dziecięce spojrzenie na świat, więc jestem zadowolona, że taka postać jak Nastka Sokół zagościła na kartach powieści. 

 

Można uznać to za szczegół, ale podobało mi się również fakt, że autorka łamie pewne stereotypy dotyczące podziału ról w rodzinie. Rodzeństwo Sokołów boryka się z rozwodem rodziców. Powszechnie uznaje się, że po rozłące małżeństwa, dzieci powinny zostać przy matce. Tymczasem w „Wisielczej górze” to ojciec jest tym „dobrym”, za którym dzieciaki poszłyby w ogień, a matka jest tą „złą”, której młodzi unikają jak ognia. Podoba mi się to, że w ten sposób autorka oddaje sprawiedliwość wszystkim ojcom, którzy samotnie wychowują dzieci, chociaż na co dzień się o nich zapomina. Cieszę się, że taki wzór rodziny pojawia się w literaturze i mam nadzieję, że nie był on dziełem przypadku. 

 

I wszystko byłoby pięknie, jednak pod koniec powieści coś mi zgrzytnęło. Trudno dokładniej opisać, o co mi chodzi nie tworząc spojlerów, ale postaram się to zrobić, nie zdradzając szczegółów. Mam wrażenie, że po kulminacyjnej scenie, która swoja drogą, była bardzo emocjonująca i trzymała w napięciu, zakończenie powieści zostało potraktowane trochę po macoszemu. W moim odczuciu to było coś w rodzaju: co najfajniejsze to już się zadziało, więc teraz szybko zbieramy wszystko razem, w kilku zdaniach wyjaśniamy pozostałe wątki i rozchodzimy się do domów. 

Halo, stop.

Zabrakło mi bardziej rozbudowanego zakończenia, w którym bohaterowie mieliby czas na przetrawienie ostatnich wydarzeń, które nie należały do najłatwiejszych i najnormalniejszych. Ostatnie momenty historii rodzeństwa Sokołów potoczyły się dla mnie zdecydowanie za szybko i żałuję, że „Wisielcza góra” nie miała jeszcze dodatkowych pięćdziesięciu, czy siedemdziesięciu pięciu stron. 

 

Mimo to, powieść Pauliny Hendel mogę zdecydowanie polecić. Książka pełna ciekawych bohaterów i ze słowiańskim pazurem. Ja jestem jak najbardziej na „tak!” i zachęcam Was do sięgnięcia po „Wisielczą górę”. 

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial