Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pierwsze Zwycięstwa

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pierwsze Zwycięstwa | Autor: Stefan Gnyś

Wybierz opinię:

MaHa

„Pierwsze Zwycięstwa” autorstwa Stefana Gnysia to książka opowiadająca o losach Władysława Gnysia, pilota polskiego myśliwca, który zasłynął jako pierwszy pilot myśliwski, który odniósł powietrzne zwycięstwo w walce z Niemcami. Rzecz działa się 1 września 1939 roku, kiedy myśliwiec z powodzeniem zwyciężył nad dwoma niemieckimi bombowcami typu DORNIER. Autorem wspomnianej książki jest syn Władysława Gnysia, Stefan. Publikacja stanowi biografię życia pilota legendarnego myśliwca i już od pierwszego rozdziału jest zapisem jego lat dzieciństwa. Ten swoje beztroskie lata dzieciństwa spędził nie gdzie indziej, jak na wsi. Potem z sukcesami pełnił służbę w polskim lotnictwie – głównie podczas służby w alianckich siłach powietrznych czasów II wojny światowej.

 

Książka napisana przez Stefana Gnysia, a wydana przez Wydawnictwo Replika, liczy 380 stron. Na szczególną uwagę moim zdaniem zasługuje rozdział 6., w którym można poznać historię sławetnego Dywizjonu 302. Dywizjon ten, na równi z Dywizjonem 303, wsławił się w bitwie o Anglię, a członkiem Dywizjonu 302 był właśnie Władysław Gnyś. W niedowierzanie zaś wprawił mnie rozdział 11., w którym pilot naszego legendarnego myśliwca został przyjacielem pilota niemieckiego, Franka Neuberta. Mój podziw budzi ta nieoczekiwana przyjaźń, ponieważ właśnie pamiętnego 1 września 1939 roku Władysław Gnyś został strącony przez niemieckiego pilota... Wystarczyło jednak, że minęło 50 lat, by polski pilot nie czuł już żadnej urazy do Franka Neuberta. Symboliczne uściśnięcie dłoni dwóch panów w 1989 roku było niesamowitym zwieńczeniem tej trudnej historii. Należy bowiem dodać, że podczas ataku polskiej eskadry, nie tylko Władysław Gnyś został ranny. Śmierć poniósł również kapitan. Historia ta dowodzi, że nigdy nie jest za późno na prawdziwe pojednanie. Życie pisze przeróżne scenariusze, jednak rzecz wcale nie polega na tym, by żyć w ciągłej nienawiści. Umiejętność wybaczania jest jedną z najdroższych i najważniejszych umiejętności, które można dziś posiadać. Warto więc brać przykład z najwybitniejszych osób, które naprawdę w życiu wiele przeszły i miały za sobą niejedno wyjątkowo trudne doświadczenie zawodowe.

 

Książkę pt. „Pierwsze Zwycięstwa” autorstwa Stefana Gnysia, wnuka Władysława Gnysia, oceniam na 5. To bardzo ciekawie opisana historia pierwszego pilota myśliwca, który z powodzeniem w 1939 roku walczył w powietrzu z Niemcami. Ogromnym atutem publikacji pozostaje to, że jest ona bogato ilustrowana zdjęciami z tamtych czasów, a zapis całej historii powstał głównie na podstawie dzienników, wspomnień i dokumentów pozostawionych przez Władysława Gnysia. Jestem ogromnie wdzięczna autorowi, że postarał się tak bogato opisać historię swojego ojca, a przy tym pozostawić potomnym wspaniałą pamiątkę. Godne podkreślenia jest to, że obecnie nie brakuje czytelników, którzy są rozkochani w prawdziwych historiach. Ta, stanowiąca opis dzieciństwa i późniejszych lat życia Władysława Gnysia, zalicza się do nich. Warto sięgnąć po książkę pt. „Pierwsze Zwycięstwa” także tym czytelnikom, którzy nigdy dotychczas zbyt mocno nie interesowali się historią polskiego lotnictwa.  Lektura książki może być wspaniałym doświadczeniem, przyniesie mnóstwo wiedzy oraz stanie się jedną z najbardziej godnych zapamiętania lekcji historii. Jestem zdania, że nigdy nie jest za późno na to, by poznawać historię swojego kraju i osoby, które historię tę tworzyły. Ba – to były prawdziwe osobistości, a dzięki takim książkom jak ta autorstwa Stefana Gnysia jest szansa na to, że pamięć o ich zasługach nigdy nie zginie!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial