Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Aforyzmy Optymisty

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Tytuł Oryginału: Aforyzmy Optymisty
 • Gatunek: Nauki Społeczne
 • Liczba Stron: 96
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788377797228
 • Wydawca: MG
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Aforyzmy Optymisty | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Renata Andrzejewska

Wg słownika języka polskiego aforyzm to krótka, zwięzła wypowiedź, wyrażająca ogólną prawdę filozoficzną lub moralną w sposób zaskakujący i błyskotliwy. Książka „Aforyzmy optymisty. Do poczytania w chwilach chandry” to bogaty zbiór sentencji , który zawarty jest w niewielkich rozmiarów publikacji. Wśród wielu aforyzmów znajdziemy nazwiska znanych filozofów, mężów stanu, poetów zarówno starożytnych, jak i współczesnych. Daje nam to możliwość zaobserwowania zmian jakie zachodzą nie tylko w języku, ale i w aktualności przekazywanych treści. Czy dzisiejsze myśli również przetrwają wieki?

 

Kiedy sięgnąć po niniejszą książkę? Zalecenie zawarł autor już w podtytule „w chwilach chandry”. Moim zdaniem nie tylko. Książka skłania do refleksji nad mądrością słowa. Piękne wydanie może stać się prezentem, dodatkiem zamiast kwiatów. Obok cytatów autor na ostatnich stronach zawarł krótkie notki biograficzne, dzięki temu kontekst biograficzny uzmysławia w czasie historycznym.

 

Czytelnik doznaje różnych uczuć od wrażliwości po dumę, poruszające struny różnych emocji, do smutku, tęsknoty po uczucie radości, miłości i euforii. Ponadto decyduje nie tylko o miejscu i porze czytania, ale doborze odpowiedniej sentencji. Odczuwamy pewien niedosyt, myśląc, ale jak to już koniec. Mamy świadomość, że to tylko namiastka, tego co oferuje wydawnictwa MG. Zawarte myśli inspirują do filozoficznych, psychologicznych refleksji, do rozważaniach o prawdach oczywistych i tajemniczych, o odkrywaniu piękna, poszukiwaniu prawdy, a przede wszystkim mądrości. Bo od mądrości Salomona zaczynamy przygodę z myślami: „Gdzie pokora – tam mądrość”. Co dopełnia przekaz Ajschylosa, że „Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami”.

 

W doborze aforyzmów zachowany został porządek chronologiczny. Na początku zawarte są myśli wielkich filozofów: Platona, Arystotelesa, Heraklita, Sokratesa, Epikura, Cycerona, Horacego. Po myślicielach starożytnych przychodzi czas na świętego Augustyna, a następnie renesansowych artystów. Pojawiają się maksymy wszystkim znane, jak kartezjuszowskie „myślę, wiec jestem”. Pascal wątpliwie sugeruje „Wcale nie jest pewne, że wszystko jest niepewne”. Na kolejnych kartach odkrywamy poetów i pisarzy literatury polskiej i obcej, takich jak: Ignacy Krasicki, Johann Wolfgang Goethe, Wiktor Hugo, Adam Mickiewicz, nie sposób wszystkich wymienić. Obok artystów są znani politycy, począwszy od Napoleona, Winstona Churchilla. Myśli religijne, wśród których nie może zabraknąć przesłań świętego Jana Pawła II oraz błogosławionego kardynała Stefan Wyszyński. Mamy również paletę wartościowych dewiz kobiecych od Safony, Magdaleny Samozwaniec, a że „Piękno jest tym, co czujesz wewnątrz i co odbija się w twoich oczach” przekonuje nas Sophia Loren. Po czym Zofia Nałkowska uważa, że "Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka".

 

Cytaty odkrywają to, co piękne, mądre, a jednocześnie uczą radości dnia codziennego, bo "Niewiele do szczęścia potrzeba: trochę piasku, morza, nieba..." Jan Izydor Sztaudynger

 

Ceglasta książka może stać się przewodnikiem oraz drogowskazem najwybitniejszych tego świata pokazującym, w jakim kierunku mają zmierzać nasze myśli. Każda ze znajdujących się w książeczce sentencji niesie ze sobą jakieś pozytywne przesłanie.

 

Książka jest przeciwieństwem „Aforyzmów pesymisty”. Ciekawa okładka, z wyeksponowaną szklanką, która jest do połowy pełną czy pustą? Nie odpowiem również na pytanie: Jak czytać, „pochłaniać” od razu czy może dawkować czytanie stopniowo? Polecam tym, którzy lubią aforyzmy, złote myśli, motywujące cytaty, ponieważ błyskotliwe zdania i ich różnorodna tematyka podejmowana w sentencjach, sprawia, że w zależności od oczekiwań czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Grażyna

Ostatnie dwa lata dały nam się mocno we znaki. Izolacja, samotność z konieczności- lub dla innych konieczność wspólnego przebywania na niewielkiej powierzchni naraziły nas na wiele stresów i zachwianie równowagi emocjonalnej. Gdzie jej szukać, jak wracać do dobrej formy , jak wyjść ze stanu permamentnego pesymizmu i braku nadziei ?

 

Książki są często najlepszym przyjacielem człowieka w czasie samotności - czy to widocznej, fizycznej, czy też ukrytej, pozornej, gdy przebywamy między ludźmi ale czujemy się nierozumiani. Aforyzmy optymisty - z podtytułem "Do czytania w czasach chandry " to zbiór cytatów mądrych ludzi - pisarzy , atrystów, polityków, aktorów , satyryków i innych znanych postaci , napisanych zapewne w chwilach , gdy potrzeba dobrej rady, by ruszyć naprzód i wyjść z sytuacji patowej. Wiadomo - jeden cytat czy mądra myśl nie zmieni od razu naszego nastawienia do życia. Jednak metoda małych kroczków zwykle bywa skuteczna. Jeśli czujemy się bezsilni i nie mamy siły, by zmienić coś konkretnego w swoim życiu - możemy zrobić jedną małą, konkretną rzecz, by posunąć się o kroczek naprzód. Albo po prostu odpocząć - bo i taki aforyzm " Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia" ( Św. Augustyn) znajdziemy w książeczce z różową okładką.  A gdy już odpoczniemy, możemy sięgnąć po rady ludzi znających życie i żyjących od starożytności do czasów współczesnych -od króla Salomona , poprzez starożytnych folizofów , pisarzy takich jak najlepszy znawca ludzkich uczuć Wiliam Szekspir czy bliższy współczesności Ernest Hemingway czy Gabriel Garcia Marquez po żyjących już wpółcześnie aktorów czy satyryków a nawet piosenkarzy jak Bob Dylan. Rady te dotyczą różnych sytuacji życiowych i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Niemal każdy cytat prowokuje do refleksji , sytuacje w nich przytoczone dotyczą zarówno prozaicznych, codziennych spraw jak też i zagadek egzystencji, duchowości . W naszej, pandemicznej rzeczywistości znajdą się i takie dotyczące samotności , z którą można też ciekawie żyć - jak mówi Oskar Wilde - " Najbardziej lubię rozmawiać sam ze sobą . Nie nudzę się i unikam kłótni. " 

 

Cytaty dobrane są tak, by wywoływać pozytywne skojarzenia, jednocześnie skłaniając do refleksji. Dobór ich źródeł daje nam przekrój przez różne epoki a także przez różne funkcje społeczne ich autorów. Zaczyna się mocno- od króla Salomona, słynnego ze swoich mądrości . Ze starożytności mamy przede wszystkim optymistyczne myśli tych, co się zachowali w historii, jednak im bliżej współczesności - przekrój jest bardziej urozmaicony. Dobre rady i pomocne nam myśli otrzymujemy też od postaci mniej pomnikowych, jak satyrycy czy aktorzy. Warto jednak zaznaczyć , że sporo wśród tych autorów noblistów - nie tylko pisarzy czy naukowców ale też polityków czy autorów popularnych tekstów. To niewątpliwie autorytety , których optymistyczne przemyślenia pomogą nam zmierzyc się z problemami codzienności w czasach pandemii a może też pomogą nam podjąć ważne życiowe decyzje. Jak już wspomniałam, nie brak tu i autorytetów duchowych z każdej niemal dziedziny - od starożytnych filozofów poprzez Mahatmę Gandhiego po współczesnych nam Księdza Jana Twardowskiego czy papieża. Dla odmiany można poczytać aforyzmy znacznie lżejsze, w formie fraszek Jana Izydora Sztaudyngera czy Stanislawa Jerzego Leca. To są wyraźne zróznicowania, czytając jednak optymistyczne rady poważnych , dostojnych osób możemy być zaskoczeni tym, jak wiele w nich humoru.

 

To doskonały prezent dla kogoś bliskiego jak też i pozycja, którą warto kupić sobie samemu i mieć ją pod ręką w swojej bibliotece. Do poczytania nie tylko w chwilach chandry.

Fabuła - brak

akcja -brak

wątki - 6

Postacie- 6

styl -6

klimat -6

okładka -6

Sylwia Jaguszewska

Czy mieliście Państwo kiedyś taki moment, w którym zapomnieliście o prezencie dla kogoś bliskiego? Nawet jeżeli nie, to jeśli taki moment nastąpiłby  w Waszym życiu, to tu i teraz wskazuję na rozwiązanie tej sytuacji!

 

Oto przed Wami „Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry”, książka wydana przez Wydawnictwo MG. Jeżeli ktoś nie pamiętałby czym są aforyzmy to krótkie przypomnienie – otóż są to zwykle jednozdaniowe błyskotliwe myśli, które dotyczą  filozofii życiowej, moralności czy też innych zagadnień.  Myślę, że aforyzmy, inaczej złote myśli, sentencje, maksymy przekazują nam prawdę o życiu, są uniwersalne, a ich autorami są też różne osoby – pisarze, naukowcy, filozofowie, nauczyciele, piosenkarz, aktorzy itp.

 

Wiele osób lubi krótkie formy wypowiedzi – dla nich lektura aforyzmów jest wprost idealna! A pomyślcie sobie Państwo, jak łatwo „zabłysnąć” w towarzystwie, kiedy brakuje tematów do rozmowy? Wystarczy przypomnieć sobie kilka złotych myśli, wypowiedzianych kiedyś przez znanych ludzi… I mamy temat do rozmowy!

 

A jakich ciekawych autorów aforyzmów spotkamy na kartach opisywanej przeze mnie pozycji? Proszę bardzo – Salomona, Safonę, Sofoklesa, Mikołaja Reja, Lwa Tołstoja, Zygmunta Freuda, Winstona Churchilla, Alberta Einsteina, Jana Twardowskiego, Agnieszkę Osiecką czy też Boba Dylana.  Dodam jeszcze, że aforyzmy zostały uporządkowane chronologicznie, według ich autorów. Zaczynamy zatem od złotych myśli Salomona (zm. ok. 931 p.n.e.), który według tradycji biblijnej słynął z mądrości, a był królem Izraela, synem i następcą Dawida, a kończymy na aforyzmach Samuela Jacksona (ur. 1948) amerykańskim aktorze i producencie filmowym. Tym samym, to świetny sposób aby pokazać dzieciom/młodzieży złote myśli wypowiadane przez osoby, które zapisały się na kartach historii/kultury czy też historii literatury!

 

Nie sposób nie zacytować niektórych z tych cudownych myśli, aby Państwa tym samym gorąco zachęcić do sięgnięcia po tę książkę!

 

„Ludzie są na tyle szczęśliwi na ile sobie pozwolą” (Abraham Lincoln). Czy myśleliście tak kiedyś o swoim życiu, w takich właśnie kategoriach? To my, ludzie, tworzymy swoje życie, decydujemy o nim, Owszem, czasami jesteśmy uzależnieni od innych ludzi, okoliczności – ale to my decydujemy! Jeżeli natomiast ktoś decyduje za nas, to już zupełnie inna bajka… Pozwólmy sobie zatem na to, aby być szczęśliwymi!

 

„Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy ktoś może zakochać się w twoim uśmiechu” (Gabriel Garcia Marquez). Trudna to sztuka, uśmiechać się w chwilach smutku… Ale pamiętajmy o tym, że nasz uśmiech posiada czarodziejską moc – przyciąga innych! Przypomnijcie sobie Państwo, kiedy wchodzicie gdzieś i widzicie człowieka, który wita was uśmiechem, jak się wtedy czujecie? Sami widzicie, jak ten uśmiech jest niesamowicie ważny!

 

„To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące” (Paulo Coelho). Pamiętajmy o swoich marzeniach! Nawet wtedy, kiedy dawno już przekroczyliśmy osiemnasty rok życia. To one sprawiają, że poznajemy coś nowego!

 

Czytając kolejne aforyzmy z tego niezwykłego zbioru możemy w spokoju zastanowić się nad naszym życiem,  nad takimi jego aspektami, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy… Bo mało mamy zwykle czasu na to, aby na spokojnie wypić herbatę lub kawę, podelektować chwilą… A lektura aforyzmów nam to daje – taką chwilę na wyciszenie, na zastanowienie się nad sobą. Potrzeba nam takich chwil, a zatem, zapraszam do lektury!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial